Cursuri balet - recomandari

Cursuri balet - recomandari | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 5 ani si 2 luni si vrea sa mearga la cursuri de balet, o vad ca prinde multe din zbor e la angelina blerina. Acum nu as vrea sa nm credeti naiva, dar chiarr mi-ar placea sa o duc la o scoala unde sa invete serios. Am mai dus-o anul trecut la un professor in cadrul circului si nu ne-am ales decat cu niste ore de sport pe muzica sinfonica, asa ca as incerca ceva pe baza de recomandare.

Multumesc anticipat,
Irina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana face balet la Opera de la aproape 5 ani si sunt foarte, foarte multumita. Doamna este fosta prim-balerina a Operei (da un search cu Magdalena Rovinescu), o profesoara extrem de exigenta si uneori criticata din aceasta cauza, dar la a carei scoala se face balet cat se poate de serios. Mergeti acum, caci incep inscrierile pentru la toamna. Asteapta-te sa treaca o mica proba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Giuliana

Raport calitate-pret ok.

Eu am o prietena care merge cu fetita ei pe la opera (nu sunt sigura ca sunt chiar la opera cursurile) dar este ceva mai scump, mai putini copii in grupa dar mie nu mi se potrivea programul deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Influentata de un alt subiect referitor la ce eforturi supui copilul iti recomand sa te gandesti exact ce vrei. Copilul e mic si nu are clar in minte ce il asteapta.
Vrei performanta, asta inseamna munca munca si iar munca, sacrificii si strans din dinti. Daca asta vrei cred ca Opera e cea mai buna solutie in Bucuresti.
Vrei putina miscare, balet usor, mai mult pentru tinuta, miscare, im functie de zona sunt mai multe optiuni. maria a fost la Casa de Balet pe Iancu de Hunedoara, super atmosfera, profa draguta, se vede pe copil baletul in tinuta, dar e departe de performanta si nici copilul nu e dispus sa munceasca pentru asta. Pentru noi asta a fost optiunea ideala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

http://lumealuimomo.blogspot.com/p/program-ateliere.html

Noi mergem la "Lumea lui Momo", dar nu la balet. Cursul a fost recent introdus, nu stiu insa cat iti convine ora. Altfel, am aruncat o privire pe net si vad ca sunt multe scoli de dans si balet, incepand cu 4 ani.
Eu am baietel, asa ca nu am testat nici una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Fiecare sport are un start de varsta si daca pierzi acel moment corpul nu mai este apoi capabil sa raspunda corect. Asa am patit eu cu gimnastica, am inceput prea tarziu si imposibil sa mai fac spagat, sfoara. La balet am fost pe la 4-5 ani, dar n-aveam pic de talent si mama m-a retras.
Nu tin minte sa fi fost supusa la "chinuri".
Moderatoarea Mariana locuieste in Africa si perceptia e clar diferita, din cauza climei in primul rand. Nu cred ca in Africa sportul reprezinta pentru parinti chiar o prioritate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

http://lumealuimomo.blogspot.com/p/program-ateliere.html

Noi mergem la "Lumea lui Momo", dar nu la balet. Cursul a fost recent introdus, nu stiu insa cat iti convine ora. Altfel, am aruncat o privire pe net si vad ca sunt multe scoli de dans si balet, incepand cu 4 ani.
Eu am baietel, asa ca nu am testat nici una.


Fiona, poti sa imi dai, te rog, PM cu adresa "Lumea lui Momo".
Multumesc.
Edit: Am gasit adresa, nu mai e nevoie de PM.

Despre cursuri de balet o discutie mai veche aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140901&nm=cursuri-baletdans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Banuiesc ca a vorbi ca sa te afli in treaba fara a fi documentat e litera de lege pentru multi jurnalisti romani.

Pana una alta in Africa exista parinti foarte dedicati, care se preocupa de viitorul copiilor la fel ca orice alt parinte, Aici sportul face parte din cultura nationala si e la mare pret, culmea culmilor exista si scoli de balet.

Pana una alta am trecut prin 3 ani de balet in Romania cu fata mea, multi din prietenii mei au fete care fac balet asa ca zic eu cunosc destul de bine piatza bucuresteana in materie de scoli mai ales in sectoarele 1 si 4 unde am locuit.
In plus am facut gimnastica de performanta intre 5 si 8 ani, stiu exact cu ce se mananca sportul profesionist si asta e motivul pentru care fata mea nu a vazut nici macar in trecere o sala de gimnastica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

O sala de balet pentru copii este in zona 1 mai..Mihalache, dupa sediul vodafone (aproape de intersectia cu averescu) imediat la stanga(cum se vine dinspre piata victoriei) si este prima sau a doua casape dreapta..au clase cu copii cam de la 4 ani, este o doamna fosta balerina si este in jur de 200ron/luna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Marina are dreptate.

Vorbesc din perspectiva unei mame de copil care merge catre performanta in balet. Da, presupune multa, multa munca, multe privatiuni, dedicatie, pasiune, ambitie si, desigur, talent.
Daca fetitei ii place si stie ca asta vrea, atunci nu e un chin; daca nu, daca are cel mai mic dubiu, cele mai mici indoieli si face asta doar pentru ca suna bine sau pentru ca vor parintii, devine un chin. Vorbesc strict despre performanta.

Sunt insa sute de fetite care fac balet, nu pentru performanta, ci pentru a face miscare, pentru a avea o tinuta frumoasa, pentru a face ceva organizat.

la Opera nu este scump, o sedinta 15 lei, cursurile se fac chiar in sediul Operei, dar programul e cam aiurea - grupele mici incep pe la 3, noi ne-am cam chinuit in primii ani.
Sistemul e asa- sunt primite cam toate fetitele, fac o data pe saptamana, au doua spectacole pe an, unul de Craciun, unul in vara, pe scena Operei. Dupa primul an, uneori si mai devreme, incepe trierea, fetitele mai bune sunt mutate in grupe mai avansate, fac din ce in ce mai mult si mai greu, mai multe ore pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Naty ai perfecta dreptate incepand cu al doilea paragraf.

Ce nu inteleg eu la mamicile care gandesc ca doamna aceea din Angola este de ce pun neaparat semnul egal intre a-ti da copilul la un sport si performanta. Copil fiind, tatal meu care era un tip foarte activ m-a dus la o gramada de sporturi, pe paliere de varsta. Au ramas "in cursa' patinajul si artele martiale, dar niciunul nu l-am facut de performanta pentru ca nu sunt genul.

Merg saptamanal la fitness, fac jogging, gimnastica de intretinere, patinaj. Fac toate aceste sporturi de placere,pentru intretinerea corpului, le fac bine, iar meseria mea e alta.

Cam asta vreau si pentru baiatul meu. Daca intri cu un copil intr-o sala de sport nu inseamna neaparat ca e insfacat si mai iese de acolo peste 10 ani si numai cu medalii...Dupa luni si luni de antrenament normal se decide daca are calitatile necesare pentru a fi trecut la performanta.

Mergi la inceput