despre lilieci...

despre lilieci... | Autor: ch_dana

Link direct la acest mesaj

...derivat de la subiectul cu capuse

Am crezut ca am scapat de el, Dumnezeu stie unde s-a ascuns (poate in caseta roletelor), dar a reaparut.

Dupa un brainstorming cu mama am decis sa-i dam pace pana diseara, nu de alta dar acum mai degraba intra in casa (la umbra si racoare) decat sa zboare afara, in plin soare. Diseara ar trebui sa-l goneasca sotu'

Aviz amatorilor : folositi manusi de piele (au gheare ascutite) si nu-i omorati, sunt protejati de lege, mananca tantari (capuse nu...?). Exista chiar si o asociatie de protectie a lor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Cu ce te deranjeaza bietul animal?ei stau foarte bine cu echolocatia asa ca nu prea vad cum o sa l goneasca pt el acolo e casa lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

diseara va pleca la vanatoare si scapati de el...
Poate se duce de unde a venit

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am uitat sa mentionez, era la baie, intre plasa de tantari si geam, deci clar NU acolo era casa luiu, ci in podul unei cladiri de vis-a-vis de noi

Am reusit sa pun un prosop pe el si sa-l duc in gradina la umbra, sunt curioasa daca maine mai e acolo. Chitaia de numa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

ch_dana, bine ca ai reusit fara sa-i faci vreun rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si-a gasit casa intre timp sau tot la voi a venit ?

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Cred ca s-a dus la ale lui, nu l-am mai vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mi-e frica/scarba/mila/groaza/hiiihaaa de ei de numa-numa. Nu pot defini sentimentul. E sentimentul ala care te face sa chirai hahaha.

Insa mi-s si dragi pentru rolul lor ca insectivore urbane si realizez ca parerile mele vizavi de mutricica lor sunt subiective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Aham, sa vezi cum tremuram eu dupa ce-am vazut ca, in loc sa cada pe pervaz in afara, a cazut in baie...dar, de frica sa nu-l apuce "turele" prin casa, l-am luat cu prosopul. Initial am "chitait" eu mai mult ca el.

Mergi la inceput