Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acu' poate nu am observat eu, dar actualul guvern care batea zdravan din piciore cand era in opozitie, a venit cumva cu vreo solutie economica ca sa iesim din criza?
Pana una alta am aflat cu totii ca a mai facut un imprumut de 1 miliard! Ca doar nu il facea pe banii ministrilor lui!
Dar daca ar fi fost obligati ministrii sa gajeze acest imprumut cu proprietatile lor sau cu veniturile USL, s-ar mai fi facut?!

Revin. De ce sa ne indatoram noi poporul raman?
Cum am profitat noi din banii cu care guvernantii ne-au indatorat?
Atata timp cat NOI platim FACTURILE GUVERNARILOR PAGUBOASE nu credeti ca avem dreptul la niste explicatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

OK! Va inteleg ca este greu de raspuns si sunt convinsa ca v-ati resemnat cu faptul ca nu veti avea langa voi copiii vostri.
Sunt curioasa cum le veti explica pozitia voastra.
Cum le veti explica pasivitatea si lipsa de reactie fata de distrugere a acestei tari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Laura, daca salariile erau marite de guvernul anterior - era rezultatul unei relaxari financiare dupa niste masuri de austeritate care i-au costat foarte mult pe pedelisti. Adica era un gest reparatoriu, muncit de ei. Acordul cu FMI mergea bine, economia da semne de relansare - si asta nu dupa cele 9 zile de guvernare Ponta, cu siguranta.

Acum au venit cei noi la putere si, au dar drumul la bani - banuti pregatiti de cei din urma. Nu au adus ei banii de acasa, cel putin asa cred eu.
Salariile bugetarilor cresc, se deblocheaza posturi cu meniluita in sistemul sanitar, se dau premii duble la sportivi, si urmeaza, stati pe faza...
Iar pe baza acestor pomeni (le spun asa doar pentru ca au fost gasiti banii acolo, in sertar) vor castiga iar votanti. Probabil ca USL va castiga alegerile cu 80%. Va fi bine ? we'll see...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Ei lucrurile nu stau chiar asa.
Nu exista nicaieri stoc de bani lasati de precedentii.
Cum spunea Ponta, se va renunta la alte cheltuieli inutile angajate de clientela PDL-ista, si au mai luat un imprumut de la FMI.
Din cate observam creste si cursul.
Daca va creste inflatia, inseamna ca se tipareste moneda.
Inflatia erodeaza puterea de cumparare la modul general, si atunci se pot mari punctual salarile si sa returneze o parte din contributia la sanatate. Practic 8% crestere diminuat cu 4% inflatie ramane o crestere neta de 4% (cifrele sunt arbitrare ca exemplu).

PSD-istii si Georgescu au aplicat sistemul pomenilor acordate in preajma alegerilor si cu "mana invizibila" a inflatiei, dupa alegeri au recuperat pomenile electorale. Nu este nimic nou.
PSD-istii sunt mai bine pregatiti la "tepe" electorale decat PDL-istii, si din cauza asta PDL-ul a pierdut.
A pierdut vorba vine. S-au salvat facand rocada la guvernae. Daca nu o faceau nu mai intrau in parlament. Eu suspectez ca este o intelegere intre PDL si USL.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

PSD-istii si Georgescu au aplicat sistemul pomenilor acordate in preajma alegerilor si cu "mana invizibila" a inflatiei, dupa alegeri au recuperat pomenile electorale. Nu este nimic nou.
PSD-istii sunt mai bine pregatiti la "tepe" electorale decat PDL-istii, si din cauza asta PDL-ul a pierdut.
A pierdut vorba vine. S-au salvat facand rocada la guvernae. Daca nu o faceau nu mai intrau in parlament. Eu suspectez ca este o intelegere intre PDL si USL.



Vai Deceneus, de ce tai tu placerea romanului de a chibita asa cum o face el la un meci de fotbal!
Unii tin cu USL, altii tin cu PDL si da-i si ... comenteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Si la meciurile de fotbal sunt unii care suspecteaza echipele de "blaturi", nu toti sunt chibiti. Suntem experti in materie de "aranjamente".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

B.nica dar ce ar tb sa facem in opinia ta ? In afara de a ne inflacara pe forumuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Numai parerea lui B.nica te intereseaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pai ea plange de mila copilasilor care vor pleca de langa noi:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

In rest sunt de acord cu prima parte a afirmatiei tale mai putin partea cu intelegerea, nu ca sunt contra dar nu am nici o opinie.

Si cred ca avem unicul privilegiu sa testam pe pielea noastra ce inseamna ceilalti. macar stim cum stam la vot.
Pana acum am vazut cum e cu cei mai cinstiti, cum ne imprumutam sa platim salarii, l-am vazut pe tovarasul ilici ceva mai activ sau asa se vede in presa online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

B.nica dar ce ar tb sa facem in opinia ta ? In afara de a ne inflacara pe forumuri?
[/b]

Marina, poate ar trebui sa ne lamuresti si pe noi cum a reusit Angola sa aiba o asa crestere economica.
Pe acest Forum ar trebui sa ne gandim ca suntem parinti si nu ne dorim sa ne emigreze copiii in Occident.
Pe acest Forum ar trebui sa aem sfaturi si sa ne fie impartasite experientele lor de catre romanii care traiesc in alte tari.

Mergi la inceput