Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,ce faceti voi?noi bine ,pe acasa.
la multi ani micutului giorgos,sa cresti mare si cuminte,la multi ani si tie mamico,recuperare usoara!!
cum mai e vremea pe la voi?la noi ba ploua o zi,ba e soare dar in general e cald!
am vazut ca sa scumpit foarte mult petrolu pt termasi,multa lume nici numai baga,defapt cam toate s-au scumpit
esthera,asteptam povestiri din vacanta,ce planuri mai ai?parca ziceai ceva de bebe la un moment dat.la noi se lasa asteptat.
pup la toata gasca!o seara placuta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

hei fetele mele unde sunteti???( e greva doar nu lucram....)
spuneti mi si mie de unde luati voi malai si cum se zice....imi e un dor de o mamaliga
pup
ps tinara mamica ce mai zice???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

pun aici reteta la porc cu gutui
e usor:
Deci am prajit putin bucatelele de porc,morcovul,gutuile curatate,apoi un turnat putin alcool si am flambat!
Intr o alta tigaie am ars niste zahar brun pe care l am stins cu apa
Apoi am pus totul impreuna si am adaugat sare piper scortisoara ,1 cub Vegeta, mirodenii.Ingrosat putin cu faina neagra si apa
La cuptor pina cind porcul (taiat mic ) a fost facut.
Servit cu menta deasupra(verde) cartofi prajiti ,vinisor, si salata
pOFTA BUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

HELP SOLUTII


Ma tot invirt noaptea in pat sa gasesc solutii pt cei 3 pufosi frati (au 3 luni) care vor ramine din 10 decembrie =30 martie 2013 singuri aici printre oamenii' astia rai carora nu le pasa de animale

1 nu stiu sa vineze.....si va venii si aici frigul

2 la adapost ma costa 6 e/ZI/pisica plus ca nu au vaccinuri.....si 4 luni(cit voi lipsi) e mult

3 as fi dispusa sa dau 100e :luna si sa ofer mincare.....dar sa le dea....nu sa dea crontzanelele la gaini

4 Nu cunosc pe nimeni fiabil.....

5 Le am facut pe balcon o casuta in care dorm.....

sunt frumusei foc ,se joaca intre ei sunt adorabili si cind ma gindesc ca trebuie sa plec mi se sfisiie inima

CE SA FAC?????????????
S.V.P. ajutati ma cu niste idei
=============================================================
Fetele daca aveti sfaturi ,idei pt situatia asta ok, daca nu va place ce am scris....e o solutie....ma evitati caci ...NU PUTEM PLACE LA TOATA LUMEA!
si cu alte cuvinte...o saptamina buna va urez!
Oana eu tot astept sa stii raspunsul de la tine....:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tuturor.
La noi e perioada de teste, cred ca se vede, nu am mai citit de multisor pe aici.
Carmen, cei ce au asociatiile astea pentru animale sunt cei mai mari hoti pe aici pe la noi, cred ca si acolo este la fel.Deci, nu te baza pe ei. Faptul ca animalele nu vorbesc probabil le da asa de mult tupeu, sau nesimtirea lor.
Merg din scoala in scoala, vorbesc , dau pliante, iau bani UE si sustin ca au grija de animalele fara stapan, le spun copiilor ca fac ei vaccinuri(din acesti bani pe care ii ridica anual) , le spun ca sterilizeaza un anumit numar de animale "benevol", etc, numai minciuni.
Cand vrei sa dai de ei, nu functioneaza nici un mobil din ceea ce e scris acolo, sediul e pusa casa mamei, a unchiului, sau cabinetul vreunui veterinar ce te jupoaie de cum intri pana iesi doar pentru ca ai avut tupeul sa-i vezi "proprietatea" si mai am sute sa spun in privinta lor..
Daca intrebi cu tupeu(cum am facut eu) unde sunt animalele de care a-ti avut deja grija sau cele de care aveti acum in momentul asta grija? rapund cestii necontrolabile, oricum, fondurile pe anul in curs s-au terminat deja.
Si adaposturile pe care le-ati facut pe banii primiti? Pai, sunt pline kyria. Doar nu trebuie sa mergeti pana accolo sa va convingeti, in zona X le avem...
Eu rareori am intalnit bransa mai hoata decat a veterinarilor.
Deci, nici o speranta de aici. Cred ca totusi la tine Carmen un vecin ce sta la casa ar fi o solutie.
Poate este de acord fiind o perioada determinata, oricum cand te intorci ii iei.
Mamitza Alex, e frig deja si aici, din cauza umezelii mai mult cred pentru ca nu e ger. Oricum, seara si spre dimineata cate o ora macar trebuie incalzite caloriferele.
Ce mai fac puiutii sa mai scrieti cand intrati, pana atunci, o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna dimineata,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.

On topic - ufff, saracile pisicute ..... Eu am doua - dar am patit-o cu o pisica pe care am salvat-o ... am operat-o, etc si trebuia sa plec - si nu puteam sa o aduc in casa cu ale mele.

Am incercat la toate asociatiile, etc (in Ro) si cu greu am gasit pe cineva la curte. Dupa vreo 4 luni s-a carat - era mare.

Ce m-a socat a fost ca, atunci cand am gasit-o plina de sange pe strada, am tot sunat la tot soiul de asociatii, salvari vet, etc si toata lumea imi cerea de la 100 de euro in sus sa vina si sa mi-o prinda.... dar nu era a mea! Adica am crezut - proasta de mine - ca o sa vina gratis, ca sunt iubitori de animale, etc - adica mai faci si chestii probono pentru animalute fara stapan. Sau nu gratis, dar macar la un pret decent!

Pana la urma i-am pus o patura in cap si am prins-o (in niste gunoaie, ca se ascunsese - nu vreti sa vedeti cum se uita lumea la noi) si am dus-o la doctor cu masina!


Sper sa gasesti unde sa le dai - sau poate sa vina cineva la tine sa le ingrijeasca?

MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Referitor la pisici.. hai, mai, Carmaw, ca nu-s chiar toti grecii fara inima. Le cumperi mancarea pentru toata perioada cat lipsesti, le confectionezi un culcus cat mai calduroas (sau cumperi ceva de-a gata daca te tine buzunarul) si rogi pe cineva doar sa-i tina undeva afara, cat de cat la adapost (important e sa nu se ude) si sa-i hraneasca. La 4 luni cat o sa aiba cand pleci sunt deja maricei si rezistenti. Nu-i musai sa fie tinuti in casa, ca nici eu nu-mi tin pisicile in casa.
Zau ca nu-mi vine sa cred ca nu cunoasteti pe absolut nimeni care sa fie dispus sa faca asa o chestie minora. Plus de asta voi va tot invartiti si printre persoane de alte nationalitati care de obicei sunt mai receptivi la nevoile animalelor.
Ca intrebai de malai, pe-aici e d-ala foarte fin din care iese o porcarie de mamaliga. Pe aici ii zic ca in engleza: corn flour.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

anouku mie mi s a spus ca or sa fie otraviti si cred ca nu e prima data dar acum incep sa am nervi subrejiti si daca cind ma intorc nu gasesc pisicosii fac revolutie
Da, ne tot invirtim si printre alte nationalitatii dar oamenii pleaca si ei....cei care ramin au deja animale
Asta e....eu o sa le las saci pe mincare pe balcon, au deja casuta facuta si izolata
in fine ....nu mai comentez nimic, doar sufar ca solutii nu am si mereu ma investesc!
multumesc, fetele voi???
PS MAMICA 11 esti o draguta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Cu malaiul eu nu citisem, scuze.
Nu e corn flour, Anouk. Asta exista si in romania tot sub denumirea de corn flour si e amidonul.
Malaiul in Grecia este denumit "kalambokalevro"(am scris cum se citeste pentru ca nu imi ia caracterele grecesti) sau altfel, faina de porumb si se gaseste in toate supermarketurile mai maricele dar cel mai bun de mamaliga este cel din laiki. Deci, exact producatorii de la care luati in laiki faina de grau, macaroane varsate, etc au si sac de hartie sau panza cu malai. Este exact malaiul nostru grisat din tara. Deci nu este de fapt faina de porumb ci "grisul" de porumb. Asa cum "simigdali " de aici este grisul de grau din tara (cu care facem galusti) si nu faina alba. :) Hi,hi daca nu v-am ametit deja, sa-mi spuneti, poate incerc altfel:)

PS : am gasit explicatie cu poza (pe pagina unde scrie " ce este polenta"):
http://365vegandays.wordpress.com/faq/
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=479

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Cu malaiul eu nu citisem, scuze.
Nu e corn flour, Anouk. Asta exista si in romania tot sub denumirea de corn flour si e amidonul.
Malaiul in Grecia este denumit "kalambokalevro"(am scris cum se citeste pentru ca nu imi ia caracterele grecesti) sau altfel, faina de porumb si se gaseste in toate supermarketurile mai maricele dar cel mai bun de mamaliga este cel din laiki. Deci, exact producatorii de la care luati in laiki faina de grau, macaroane varsate, etc au si sac de hartie sau panza cu malai. Este exact malaiul nostru grisat din tara. Deci nu este de fapt faina de porumb ci "grisul" de porumb. Asa cum "simigdali " de aici este grisul de grau din tara (cu care facem galusti) si nu faina alba. :) Hi,hi daca nu v-am ametit deja, sa-mi spuneti, poate incerc altfel:)

PS : am gasit explicatie cu poza (pe pagina unde scrie " ce este polenta"):
http://365vegandays.wordpress.com/faq/

SUPER MAMICA 11
Iti multumesc mult pt raspunsul LA OBIECT si in detaliu!!
O sa salvez detaliile.....ma gindeam sa mi fac mamaliga cu mizitra(cind ma doare tare stomacul si nu pot minca)
Inca o data mii de multumiri pt raspunsul pertinent!!

Mergi la inceput