Contract vanzare cumparare loc parcare

Contract vanzare cumparare loc parcare | Autor: Madanic

Link direct la acest mesaj

Scuzati titlul insa habar nu am cum sa dau un titlu succint la subiectul asta.
In 2007 am facut antecontract pentru cumpararea unui apartament de doua camere aflat atunci in constructie. Tot in acelasi timp am dat si avans pentru locul de parcare (pe care nu il doream dar venea obligatoriu cu apartamentul). Pretul parcarii era 10000E +TVA iar noi am platit 25% la momentul respectiv.
In 2009 ne-au dat in folosinta apartamentul insa nu aveau finalizata parcarea. Am refuzat sa platesc diferenta de bani pentru parcare pana nu o finalizeaza. Au fost de acord cu asta la momentul respectiv si in contul banilor pe care i-am platit avans ne-au data drept de folosinta temporar a unui loc in parcarea supraterana a complexului. Anual am intrebat de stadiul lucrarilor la parcare si am fost dusi cu vorba. La sfarsitul lui 2011 cativa vecini au descoperit ca firma este in insolventa. Nu prea stiu ce se intampla in cazurile astea dar stiu clar ca parcarea subterana la momentul in care eu am preluat apartamentul era ipotecata in favoarea bancii asa ca probabil ca am crezut ca banca va trebui sa ia o decizie in legatura cu asta.
Ieri am primit un ultimatum de la firma sa le platesc banii de parcare cu TVA-ul actualizat in termen de 5 zile sau pierd dreptul de folosinta a parcarii supraterane. Documentul nu contine nici o garantie ca in contul banilor eu voi primii locul de parcare in subteran finalizat. Actualmente este o groapa santier pe care nici nu s-au obosit sa o securizeze, si din care hotii fura intr-o veselie.
Intrebarea mea este ce alternative am? Sper ca am dat destule detalii, daca nu spuneti va rog.