Fluturasi de martie-aprilie 2011 (147)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Si eu din grupul mamicilor muncitoare.

Miki ma bucur ca te-am citit. de gradina ma ocup seara dupa 19 sau in wekend. Ii adun pe toti pe langa mine, cei mari cu scule Ilinca cu pietricele in jur sa-si faca ocupatie si fac in fiecare zi cate putin. Bine eu la 17 cel tarziu 18 sunt acasa.

De gradinite ce sa zic, sunt super, dar eu una nici nu ma pot gandi la asa ceva din punct de vedere financiar. nu stiu ce preturi suint in Buc dar la noi o astfel de gradinita pleaca de la 12 milioane in sus.

lalely foarte bine ca gandesti pozitiv. Pana la urma ai sa vezi ca va fi bine totul. Nu te stresa ca nu mananca supa. Sigur mananca el altceva in schimb.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello ,mamici!

Am plecat noi vitejeste la munte vineri seara si urma sa petrecem neintrerupt pana miercuri, de mult n-am mai avut atata timp in care sa fim toti 3 impreuna si cum am ajuns la destinatie, am despachetat, ne-am aranjat frumos, am facut un gratarel sambata si duminica dimineata pitica a facut febra; am doftoricit-o eu cum m-am priceput mai bine, toata ziua a marait si numai in brate a vrut si cand parea ca-si revine, spre seara, stupoare - avea 39.5 grdC cu toate doctoriile mele ... Deci m-am apucat de strans tot, facut bagaje, luat copilul si hai inapoi la Bucuresti...
Se pare ca are rubeola!
Tati s-a intors la munca, iar noi sintem consemnate la domiciliu o saptamana de acum incolo


Deci sint si eu aici la mutarea in noua casuta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

yvyana, dar cum ati reusit ? nu i-ai facut ror-ul ?
somleac gradi asta unde e vlad e 10 mil..si il tine de la 7 dimi-7 seara..pt noi sunt importanti si banii astia, insa cum nu ne mai descurcam cu luatul de la gradi la 16 nu am avut de ales..plus ca intr-o luna vine vacanta si ce faceam cu el ? maica mea inca nu stie cu pensia cum e, o asteptam in iunie cu vestea cea mare..acum se apre ca ma amana..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

yvyana, dar cum ati reusit ? nu i-ai facut ror-ul ?
somleac gradi asta unde e vlad e 10 mil..si il tine de la 7 dimi-7 seara..pt noi sunt importanti si banii astia, insa cum nu ne mai descurcam cu luatul de la gradi la 16 nu am avut de ales..plus ca intr-o luna vine vacanta si ce faceam cu el ? maica mea inca nu stie cu pensia cum e, o asteptam in iunie cu vestea cea mare..acum se apre ca ma amana..

mami de 2 prichindei



Inca nu i-l facusem, ca doctora asta face Pentaxim separat de Priorix (le face la distanta de o luna si urma sa facem Priorix peste 2 saptamani).


Pe de o parte ma bucur ca s-a imunizat pe viata impotriva rubeolei, ca vaccinul nu da imunitate pe viata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

yvyana, dar cum ati reusit ? nu i-ai facut ror-ul ?
somleac gradi asta unde e vlad e 10 mil..si il tine de la 7 dimi-7 seara..pt noi sunt importanti si banii astia, insa cum nu ne mai descurcam cu luatul de la gradi la 16 nu am avut de ales..plus ca intr-o luna vine vacanta si ce faceam cu el ? maica mea inca nu stie cu pensia cum e, o asteptam in iunie cu vestea cea mare..acum se apre ca ma amana..





Inca nu i-l facusem, ca doctora asta face Pentaxim separat de Priorix (le face la distanta de o luna si urma sa facem Priorix peste 2 saptamani).


Pe de o parte ma bucur ca s-a imunizat pe viata impotriva rubeolei, ca vaccinul nu da imunitate pe viata.








da, stiu, e mai bine asa..si eu am ciuda pe vaccinul asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

cine poate sa-mi spuna si mie cum sa fac pasapoarte la copilasi ? unde si cat costa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

costa vreo 200-300 lei, se face la un oficiu special de la directia pasapoarte.

in bucuresti e pe la romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna fetelor! am venit si noi de afara! STRUMPHY ma bucur ca a iesit soarele la Londra, de acum spor la plimbari lungi..

Miki ce bataie de cap ai cu Vlad, eu sunt rupta cat fug toata ziua dupa A, dar tu cu doi!
Lolely la multi ani sotului.
YVIANA sanatate Larisei, pacat ca a trebiut sa va intoarceti!
ALEXINA pitica mea nu are rau de masina ii place mult sa se uite pe geam, am urmat sfatul vostru si am trecut in fata si am lasat-o singurica in spate si e cuminte nu se mai cere in brate!


mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Mai da ce vorbarete sunteti, nu va mai prinde omu` din urma

Buna seara!!


Am fost si noi in parc azi, de 2 ori nanananaa.... e soare la Londra !!!! dar nu va spun cate spume am facut o fi de la bucuria soarelui nu stiu de la ce, dar m-au lasat azi gura casca niste faze , mai bine nu ma mai gandesc ca ma apuca iar toate alea

Yvyana, off imi pare rau ca v-a stricat vacanta rubeola dar bine ca o face acum si nu mai faceti vaccin, sau mai faceti ? cam aiurea o saptamana inchise in casa pe caldura asta

Mary, da de ce razi de strumphitza mea eh ? pai nu ai vazut, are codita ca de iepuras daca asa e costumul, ce avea sa ii fac eu ? Eu nu mai stau in spate in masina langa piscoata de cand am schimbat-o din scoica in scaunul mare de copilas cu vedere la geam si cu fata la sensul de mers si e tare bine langa sot mai pune mana pe-un picior, se mai uita pe sub gene, ma admira si eu ii spun sa aiba grija la drum... de astea

Alexina da vad ca nu o duceti rau deloc tot intr-o petrecere o tineti e vreau sa o vad pe Teea balerina, hai ca te-am mai rugat de cateva ori si nu te-ai conformat nu stiu sa iti spun de rau de masina, am auzit ca "se egzista" niste homeopate numa bune pentru asa ceva, dar sa spui care si cum nu stiu, intreaba si tu pe la farmaciile astea de vand asa ceva sau pe cineva cu mai multe cunostiinte in domeniu

Ally cum se mai simte Duracellul azi? si-a incarcat bateriile sau i s-a scurs toata energia cu mucii aia ?

Simona, imi pare tare bine sa te mai citesc, acum cateva zile in urma ziceam eu ca mi-e dor sa te citesc multumim de compliment, m-ai uns pe suflet cum s-ar spune

Somleac, asa-mi placi cand spui ce si cum faceti, ce gradinariti, cum petreceti impreuna, mi va si imaginez tare misto tre` sa fie, greu dar frumos si cand pui capul pe perna te simti atat de bine, fericita si implinita

Miki imi pare rau de socru , sanatate super ca ai gasit solutia trezirilor Andrei ,saracuta , ii era foame cat despre Vlad, sper ca e mai bine la gradi asta si il tine mai ocupat din toate punctele de vedere

Lalely, maine astept un paharel de sampanie si ceva tortulet bun , mniam niam tu tot intr-o petrecere o tii ?

Ina ce mai face Alex? papa bine acum ca e inapoi de la mamaie? merge ? ca stiu ca parca ziceai mai acum ceva vreme ca nu inca ? sau retin eu prost ?


Ma duc ca e Nick jos cu piscoata singur si eu ma butonez, mi-am facut dus si pus parul pe moatze si m-am dat oleak pe forum si a sunat soacra, deh... sa vorbeasca un pic cu baiatu` ca poimaine pleaca in croaziera pentru 2 sapt ahh... ce-as vrea si eu cu ea , sper sa se intoarca , sa nu pateasca ce au patit aia pe Concordia [ ....ma duc sa ma joc cu piscotu` azi a fost cam maraici , nu stiu de ce... s-a si trezit dimi gemand, plangand... o fi de la vaccin ? incepe sa isi faca efectul si de aia, sau de la dinti ???


Seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Buna tuturor!Felicitari Viss si Yvyana pentru primii pasi ai copiilor!Despre noi nu foarte multe noutati ...doar ca mai nou ne dam pe topogan(sau e tobogan?!),mai strangem copiii in brate...ne jucam cu lopatica...punem mana la nas suflam nasu'(imitam adica)...din astea...

Am si eu o mica ..mare dilema si nici nu stiu cum sa zic....De vreo 3 zile ma confrunt cu o problema care ma obsedeaza si nu-mi da pace....

Voi ce ati face daca ati constata ca,copilul unei cunostinte de a voastra are simptome de autism....i-ati zice sau nu?!Daca ati zice cum anume sa zici ?!E foarte delicata problema...nu reusesc sa-mi dau seama daca ar trebui sa-mi vad de treaba sau sa caut o metoda sa ii avertizez pe parinti.Mentionez ca parintii sunt foarte plini de ei si orgoliosi si probabil as fi dusmanca lor pe viata daca as indrazni numai sa fac aluzii cum ca ,copilul lor ar putea fi autist.

Ce ar fi de zis despre copil care are 1 an si 6 luni(fara vreo 9 zile):
-nu zice nimic inca(nici o silaba,nici un cuvant);
-nu este sociabil;
-nu se joaca cu fata mea cand se intalnesc(o ignora total);
-merge pe varfuri;
-inchide usile mereu(pare ca este o repetitie );
-este cum se spune in popor un copil cuminte;
-pare ca nu este prezent cand vorbesti cu el;
-nu face pa-pa nici acum;
-alearga dupa umbra lui (se joaca singur si petrece mult timp facand asta);
-nu arata cu degetul;
-maraie ca o forma de exprimare;
-daca vrea ceva o ia pe mama de mana si o duce acolo la acel obiect(alt lucru specific autistilor)...adica nu gaseste o alta cale de comunicare ...nu aduce el obiectul la mama lucruri de genul;



Toate aceste semne sunt semne specifice autistilor din ce am citit pe internet.
Parintii au pus pe seama faptului ca e alintat prea tare si ca seamana cu taicasu'si nu este sociabil.

Autistii cu cat sunt descoperiti mai din timp cu atata au sanse de recuperare mai mari.Cred ca pana la urma o sa-mi vad de treaba mea ca poate gresesc desi sunt multe semne care indica faptul asta...Nu stiu ce e de facut ...Astept parerea voastra...


Mergi la inceput