Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, eu stiam de atosiban din ce citisem pe net. nu am auzit pe nimeni pana acum careia sa-i fie administrat atosibanul, desi se pare ca este foarte eficient.probabil ca fiind ff scump nu au buget pt asta. diprophosul ai de gand sa il faci curand?

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, e scump rau atosibanul. o tura completa de tratament m-a costat 1300 euro. daca asteptam vreo 2 sapt cred ca mi-ar fi gasit distribuitorul la 1100, dar nu am avut curaj sa mai astept.
cu diprophosul vedem cum facem la 29 de sapt, cand mergem la control, asa m-am inteles cu dr.
tu cand schimbi saptamanile? in ce zi? eu martea.
cu contractiile astea, nu mai inteleg nimic. ieri, in cursul zilei, nu stiu daca am avut 2 contractii. iar seara...a fost jale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

vinerea schimb saptamana...ieri am avut super burta relaxata si am luatdoar 2nifedipin, azi parca ,,si-a dat seama k am pacalit-o" si face fitze . scump atosibanul, dar ff bine k l-ai luat. macar sa nu ai nevoie de el. tu de ce nu bagi o semnatura cu nr de sapt? pe mine semnatura ma incurajeaza

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

oooo, super, maine faci 30 de sapt .
eu inca nu imi pun semnatura de frica/superstitie. la sarcina pierduta la 24 de sapt aveam semnatura si, cumva, m-a marcat, iar acum ma tem. poate pun cand schimb si eu prefixul.

tu nospa iei? sau doar nifedipin? te-ai decis cu ce fel de anestezie vei naste? (banuiesc ca vrei sa nasti cu cezariana, de asta nu te mai intreb )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

no spa iau fff rar, cand ma doare cate ceva. iau un magne b6, 3nifedipin, 1arefam plus vitaminele...ok, hai ca mai ai putin si te asteptam cu semnatura voi aveti colostru? iar despre anestezie nu am habar. dr meu pleaca in co exact cand implinesc eu 36 sap, sa mai crestem si abordam problema. tu te-ai gandit?

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

valeu, si daca pleaca taman cand ai tu 36 sapt, ce faci? te lasa pe mana altcuiva?
nici eu nu m-am decis cu anestezia. de asta vroiam sa ma inspir de la voi :P.
dar poate ne spun si fetele mai mari sau chiar cele care deja au nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

colostru eu n-am inca. ar trebui oare sa ma ingrijorez? tu ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

nici eu nu am colostru. daca pleaca dr, a zis ca ma lasa pe maini bune. am incredere in el. trebuie sa nasc si eu cu cineva. sa ajungem cu bine pana acolo si rezolvam.

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ziceai mai sus de transpirat...
eu transpir intr-un hal inimaginabil, desi inainte de sarcina f f rar transpiram. si put cand transpir. efectiv put. nu ma recunosc .
fac dus si in jumate de ora put. incredibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

off balanta dar tare te mai chinui cu contractiile! ICand ai avut ultima zi fara contractii?

EU ieri am monitorizat contractiile nedureroase si am avut 3/zi. Azi dimineata parca ma durea burta pe jos atunci cand ma miscam prin pat si am luat un nospa. Nu ma mai doare burta dar nici contractii nedureroase nu sesizez. Voi vorbiti de medicamente pe care eu nu le folosesc. Sunt mai puternice ca no spa?

Si eu transpir abundent. Imi transpira talpile ceea ce este inconfortabil. Cu mirosul de transpiratie nu stiu ce sa spun...eu patesc asa atunci cand imi creste parul la axila, iar in perioada asta creste vazand cu ochii. De la 4 saptamani am ajuns sa ma epilez la 10 zile. Dar daca tu mirosi chiar daca esti proaptat epilata atunci nu inteleg fenomenul. O fi de la hormoni? Dar nu cred, caci transpiratia e produse sa glande si miroase din cauza bacteriilor. Eu insa m-am umplut de par. Creste pe burta, pe barbie si chiar pe pometi. Asa ramane si dupa nastere?

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput