Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Am fost la control, am primit ok de la dr si ma mut la curte la mama 2 saptamani. Tot cu rotile in sus voi sta dar macar e aer curat nu conditionat. Buburuzii fac bine dau din craci, unul a iesit mai mare decat GA cu vreo sapt.
Asa, la maica- mea singurul inconvenient e ca nu am net, si eu am devenit cam addicted, m-am obisnuit sa vb cu voi, imi va fi greu.
Salexa, stai linistita ca poate recupereaza pitica, eu zic ca nu nasti pana ma intorc.
Pt constipatie puteti combina psyllium cu seminte de in. Sau inmuiati o lingurita de seminte de in in apa vreo 2 ore, beti seara. efect garantat.
Iarasi bun kiwi, eu pe asra il folosesc.
Eu apa chiar ca ma chinui sa beau, azi aveam tensiunea cam mica la control, m-a intrebat direct daca am baut apa, ca cica toate tocoliticele scad si tensiunea. M-a prins, nu bausem, ca si voi evit sa beau daca plec de acasa.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, nu mai stiu dar l-am gasit cred si in Carrefour, la cereale, unde au toate felurile de faina.

Salexa, la mine au crescut intr-o sapt. baiatul 50 gr si fetita 350 gr., altadata a fost invers. Mi-au zis ca totusi sa nu ma ingrijorez, vedem la urmatoarea eco, si ambele au fost morfo de trim. III facute la dr. f. buni. Cum zicea parca si Brigit un retard de crestere are si alte semne, fluxuri pe artere, lichid in cant mica, placenta, batai aritmice ale inimii si altele, nu stiu nici eu tot. Masuratorile se urmaresc pe un grafic de crestere, nu doar la kg, linia trebuie sa fie mereu deasupra mediei, daca incep sa stagneze incep sa se situeze cumva sub linie si e destul de nasol. La mine placentele sunt la fel ca grad de maturitate si totusi ei mereu cresc diferit. La urmatoarea eco, ca si la mine, se va vedea daca este chiar o problema sau a crescut mai incet.

Brigit, semintele de in sunt printre cele mai bune alimente, din pacate am citit undeva ca nu sunt chiar recomandate in sarcina, in cantitate mai mare au acelasi efect ca uleiul de ricin (provoaca contractii). Acum depinde probabil si de cum reactioneaza fiecare, ca unele n-au nimic nici de la uleiul de ricin.

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, mie inca nu mi s-a zis nimic de vaccin antitetanos, dar daca mi se zice, nu cred ca am sa il fac.

brigit, de luni pleci la mama ta?

irip, eu evit sa iau gynipralul cu femibion, fiindca ala are vitamina d si scrie in prospect ca nu e recomandat sa se ia impreuna. te gandesti sa iei gynipral pe langa nifedipin? tu nifedipin iei retard sau de 10 mg? simti ca te ajuta la contractii? nu mai stiu, iei 1 la 8 ore?

anabel, cum esti?

salexa, te-ai trezit?

amary, tu mai iesi din casa la cumparaturi, de ex, sau iesi doar cand mergi la dr?

eu de aseara "m-am ingradit" in timpul somnului de noapte, adica mi-a pus sotul la spate un sir de 3 pernite, ca sa nu ma mai pot intoarce in timpul somnului din decubit lateral stang. personal, suspectez ca noaptea o luam pe aratura si dormeam mult pe spate, ceea ce in mod cert imi dadea contractii pe care, fiind in somn, nu le percepeam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta sunt bine tot cu prietenele contractii, ce i drept eu mai cobor din pat si atunci se supara tare, am mai luat gynipral....
nici eu nu am auzit de acel vaccin o sa ma gandesc...
mi a dat de facut testul de toleranta la glucoza si alte analize ptr intalnirea de 28 sapt. ...
trebuie sa ajung si la fundeni dar nu stiu cand sa mi fac curaj, ieri am iesit dupa reteta de clexane si pe la farmacii si tare rau a fost cu contractiile pana seara...
eu ma trezesc des noaptea ptr ca ma intorc si eu am constatat ca am contractii noaptea cedeaza dc schimb pozitia.....
Ma mir la tine ca la atata stat in pat mai ai contractii!eu in pat sunt foarte ok doar ca intepenesc....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, ar fi minunat sa ma ajute atat de mult statul in pat, incat sa nu mai am contractii.
daca la statul in pat nu mai ai deloc, as zice ca esti f norocoasa.
in mod cert, statul in pat ajuta, dar nu pe toata lumea in procent de 100%.
eu cred ça am uter iritabil, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, nu mai ies demult, doar in gradina, de doua ori pe zi 5 min sa-mi aerisesc creierasii. Si in casa mai merg, dar daca stau in picioare mai mult de 5 min, mi se indoaie spatele. Mai mult in pat, dar mi se intareste burta si in pat... Acum ma lupt cu nenorocirea asta de Gynipral, iar tremur desi am mancat...Porcarie de medicament....

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta Off, ai dreptate sunt o norocoasa dar stii cum e fiecare cu offul ei...ma gandesc tot timpul cum reusesti!

amary gandestete ca esti o norocoasa esti acasa la tine si nu la spital..e adev nu imi pot imagina cum e la 32 sapt mi se pare atat de departe.....hai ca noi te avem ca exemplu....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, eu iau nifedipin de 10 mg...acum pot sa zic ca are acelas efect k gynipralul.. sa stii k am experimentat si eu statul pe bancheta din spate, intinsa, si e infinit mai bine decat sa stau in dreapta sotului cu scaunul lasat..
fetelor, dar voi stati doar pe partea stanga?

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anabel, ajungeti si voi aici si sa speram ca si mai departe putin (speram noi toate), cu multa sedere la orizontala si multa rabdare (care se cam termina la un moment dat).

Balanta, eu noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta ma doare rau burtoiul... Pe spate sigur nu dorm, ca ma sufoc direct.

Si mai am o veste proasta pentru voi, mancarimile de burta Cand citeam la celelalte fete, ma gandeam ca nu te poate manca pielea daca te dai cu ceva M-am inselat, imi bine sa-mi rup pielea de langa buric

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, eu stau doar pe partea stanga. pe spate daca stau, imediat am contractii. iar pe dreapta, in afara de faptul ca ma iau imediat arsurile pe gat, stiu ca nu-i recomandat pt bb-i (ceva cu artera aorta, dar nu mai stiu exact ce).
eu am incercat sa stau o data in dreapta sotului, cu scaunul lasat si simteam toata presiunea pe col . pe bancheta din spate este ok pt col; dezavantajul e ca uneori ametesc cand intoarce masina, dar inchid ochii .

amary, am auzit ca multa lume tremura de la gynipral

anabel, rezist sa stau doar in pat fiindca stiu ca doar asa am sanse sa duc sarcina la un termen rezonabil. plus ca nici nu ma simt grozav cand sunt in picioare.
cred ca daca mi se facea cerclajul mai devreme (adica cerclaj profilactic si nu de urgenta), nu as fi avut atatea probleme acum . dar deh, dr imi zicea ca mai e timp, sa nu ma agit...

Mergi la inceput