Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, m-a mancat rau undeva cu epilatul asta, la cateva ore m-au luat contractii si cate 2-3 pe ora Dr. mi-a zis sa iau Gynipral, 1/2 la 8 ore, s-au rarit contractiile, dar imi cam tremura mainile de la el, sper sa treaca simptomele astea ca zici ca am Parkinson De, da'cine luceste ca un bec acum de epilata ce-i.....

Brigit, ma masurai eu... 118, acum 2 luni aveam 105, inainte de a ramane gravida 78 (dupa o sarcina).Sunt caraghioasa rau, am maini si picioare subtiri (la incheietura mainii am 16), zici ca-s Shrek

O noapte linistita, fara pic de contractii....

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Seara buna gemenistelor!
De cand cu vremea buna ati fugit prin parcuri cu bebeii, gravidutele insa vin la apel, unele mai cuminti, altele mai putin. Amary eu am pus-o pe maica-mea sa ma epileze. Nu sunt fericita 100% cu ce a iesit, insa mi-am impus sa stau cuminte cat mai mult, pana acum imi iese multumitor.
Pai v-am intrebat de masurat nu doar de curiozitate. Avem aproape 16 sapt si a inceput marea expansiune, inca mi-e greu sa estimez proportiile urmatoare. Si eu am plecat de pe la un 70+ in talie, cele doua stimulari facute mi-au lasat ceva kg. Acum deja sunt la gara, aproape de 90. Si asta nu e nimik, ca de, gravida fiind e normal. Dar nu prea imi mai vin bine incaltarile de vara, m-am probat acum si e jale, toate mi se par incomode. In plus, alea mai comode au diverse catarame, restul tocuri. Eu nu merg f mult, dar macar la dr voiam sa ma duc eleganta, restul zilelor mi le petrec in pijama.u


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, gynipralul e bine sa il iei tot timpul avand ceva in stomac. daca il iei pe nemancate, e jale. sau l-ai luat dupa ce mancasei si totusi ti-a fost rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, multumesc, ai dreptate, doar cand am fost nemancata si am luat Gynipral am avut reactiile astea ciudate.

Brigit, cred ca pe mine m-au ajutat "raurile" de apa bauta sa nu ma umflu, ma incap inca incaltarile (in mod ciudat), dar totusi port doar fara toc pt. ca as risca sa cad in nas, la ce dezechilibrata sunt de la burta asta

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si pt a intregi tabloul sa zic ca am + 5 kg. Cu apa ma cam chinui sa beau, stiu ca face bine si marturisesc sincer ca ma straduiesc. Uneori imi iese.alterori nu, oricum cand beau mai mult de 2 litri e una din zilele bune. Parca salexa zicEa ca bea 5. Pai eu m-as muta la wc in cazul asta...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Buna fetelor,

Cred ca nici camilele nu beau atata apa cat beau eu.
Chiar daca sunt mancata sau nu eu tot tremur si fac ca toate alea de la gynipral.
Suntem 6 fete in salon si tinem aerul conditionat dat drumul ziua la o temperatura de comun acord. Dar este super la noi in salon, simtim ca traim

Acum sa trecem la lucruri serioase. Ieri am fost la eco, piticuta mea care toata sarcina a fost mai mica decat surioara ei are 2080g , iar cea mare care tot timpul a fost mai grasana si mai energica are 1900g. Concluzia dnei dr este ca a inceput sa maturizeze placenta si nu stim cat mai putem sa o mai lungim. Vom mai face eco marti sau miercuri sa vedem cum mai stau lucrurile. Se pare ca daca placenta va imbatrani rapid la fel de rapid vom scoate si fetitele.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, ma facurati sa ma masor in talie. sunt multa rau, parol: 104 cm la 26 sapt si 3 zile ; inainte de sarcina aveam cam 70 cm. la incheietura mainii sunt o delicata : 16,5 cm. dar ce folos, ca am niste bulaneeee (asa e conformatia mea, cu picioare mai groase).
balerinii inca ma mai incap. de sandale nu stiu, ca nu le-am scos inca din cutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta zau ca nu imi pare mult cat ai in talie. mie mi se pare ciudat ca totusi nu prea mi se pare mult cat mananc, dar totusi iau kg bune. Sau poate nu mai stiu sa estimez necesarul, ca eu activitate fizica am 0 barat.
Salexa, intr-adevar nu sunt cele mai grozave vesti dar e important ca esti monitorizata atent. Cu dexa cum procedeaza, mai faci vreo doza?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

balanta te-am facut. Eu am 98 de cm in talie la 17 saptamani. Am plecat de la 75. Si eu sunt bulanoasa si astept sa vad daca la sfarsit o sa arat ca un bivol sau nu . Am luat 6 kg pana acum si nu stiu daca pot incetini ritmul.

Voi ati facut vaccinul antitetanos la 7 luni? Mi-a spus medicul de familie ca trebuie sa-l fac, dar astept sa vad ce zice gineco si apoi mai vedem. Eu nu l-as face!

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

salexa, tu ai fetitele in aceeasi placenta? clexane faci pt mutatiile de la semnatura?

Mergi la inceput