Buna fetelor! Am mare nevoie de un sfat!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Fetelor...Am noutati:))

Stiti ca eram trista zilele trecute, ajunsesem sa-mi fac rau din nou singura si sa ma gandesc la minuni! Ati avut mare dreptate, oamenii nu se schimba! Si ati mai avut dreptate cu inca o chestie...m-a cautat! Dupa o luna de zile. Aseara mi-a spus ca vrea sa vorbeasca cu mine. Eram emotionata, stiam ca n-ar face asta in ruptul capului. N-am putut sa-mi controlez sentimentul. Si problema e ca am avut un zambet pe fata atunci cand am vazut ca ma suna. Dar...nicidecum nu ma cauta sa-si ceara scuze sau sa-mi zica ca a gresit si ca a fost un mare nesimtit. Astepta tot de la mine declaratii de iubire si cereri de impacare, dar am fost tare si chestia asta nu s-a intamplat!:)

M-a cautat, foarte nervos, pentru ca mama mea si maica-sa au stat de vorba(se inteleg bine), iar mama(nu stiu ce-a fost in capul ei,chiar o rugasem sa nu aduca deloc subiectul asta in discutie) i-a spus mamei lui de ce ne-am despartit si faptul ca el ma jignea. Maica-sa i-a reprosat chestia asta...si pe el l-a deranjat foarte tare faptul ca aflase ea cred. A zis ca mama a mintit, ca nu jignirile lui ne-au despartit!!! Noi ne-am despartit pentru ca eu nu i-am raspuns atunci la mesaj, pentru ca i-am zis sa nu mai indrazneasca sa-mi scrie ceva si pentru ca i-am dat ignore pentru o TAMPENIE , adica asa zisa gluma! Nu-mi vine sa cred. Am ramas socata. Mi-a spus ca el nu m-ar fi cautat in ruptul capului, oricat de mult ma iubea, pentru ca eu am fost in stare sa-i zic pa pentru ''gluma'' facuta, stiind ca o mai facuse de atatea ori si trebuia sa fiu obisnuita,sa nu pun la suflet...si pentru ca din nou, ASA E EL...ca mi-am pierdut 2 ani jumate din viata mea cu el degeaba daca nu am ajuns sa-l cunosc si sa-mi dau seama ca el nu poate face primul pas, nici macar atunci cand se cearta cu cineva din familie. Cum sa gandeasca asa ceva??? Nu stiu de ce-am vorbit cu el, m-a ranit si m-am ofticat mai tare pe moment. Chiar am crezut ca o sa stea sa-si puna ordine in ganduri si ca-si va da seama ca nu eu gresisem. Ce prostie fetelor...mi-a repetat din nou ca ma iubea si in ultimul timp era foarte hotarat sa se schimbe incet, incet si ca nu i-a fost usor in timpul asta. Eu n-am facut decat sa-i multumesc pentru ce-a fost, asa cum a fost si sa-i spun ca regret faptul ca n-a avut incredere cand ii ziceam ca il iubeam cu adevarat si ca nu m-a apreciat.

Acum, dupa ce am vorbit cu el,ma simt mai bine.Pentru ca EU am terminat-o frumos, asa cum am si inceput. Dar el era la fel. Cand i-am zis ca e razbunator si rau chiar si acum cand nu mai are sens,stiti ce mi-a raspuns? Daca ar fi fost atat de rau pana la final...mi-ar fi facut rau intentionat, pentru ca ar fi avut cu ce:( N-am inteles ce-a vrut sa zica, dar a tot repetat chestia asta de cateva ori.Ce trist...pentru el. Sa primesti iubire si sa nu stii cum s-o accepti, sa iti dai seama ca oamenii chiar te pot iubi cu adevarat. Imi dau lacrimile acum cand scriu asta, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca mi s-au deschis ochii pentru ca el nu s-ar fi schimbat in veci. M-am lungit cam mult. Va pup si va multumesc si voua inca o data ca m-ati sprijinit, chiar cu un sfat si o vorba buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Nu te pacali singura.....tie inca iti mai pasa, tu inca, in adancul tau, speri ca ceva sa se schimbe si sa fiti iar impreuna. Poti sa zici ca nu e adevarat, e problema ta....insa te minti pe tine. In momentul in care iti va fi indiferent, nu te va atinge faptul ca suna, ca nu suna, ce zice, ca isi cere scuze, ca nu isi cere, ca isi da deama, ca nu isi da seama, ca te ameninta, ca nu te ameninta, ca te jigneste ori ba, etc....in mom in care acea persoana iti va fi indiferenta, cu tot ce face ea.....atunci abia poti spune ca esti ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Inca imi e greu, am zis si recunosc. Cred ca va trebui sa treaca ceva timp ca fiu cu adevarat indiferenta. Dar ma simteam rau si ca se terminase asa urat.Macar acum sunt impacata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Hai ca poti
Esti inteligenta, constienta.... sper din suflet sa nu te minti ca e pacat sa cazi prada unui abuzator!
Ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Happiness daca fostul tau prieten ar putea fi un pshiopat. gandeste-te si la asta

"Conform primei descrieri sistematice a psihiatrului Hervey M. Cleckley(1941) de la Medical College din Georgia, psihopatia consta intr-un set de caracteristici si comportamente. La prima vedere fermecatori, psihopatii fac de obicei o prima impresie buna si arata o normalitate remarcabila. Sunt egocentrici, necinstiti si nedemni de incredere, iar uneori au comportamente iresponsabile aparent fara alt un motiv decat pentru distractie. In mare masura lipsiti de vina, empatie si iubire, au ocazional si superficial relatii de prietenie si iubire."

"In mod curent,psihopatii isi cauta scuze pentru comportamentul lor nesabuit si imoral, dand vina pe altii. Foarte rar invata din greselile lor si au dificultati in a-si stapani impulsurile."

citeste mai multe aici

http://www.medicalstudent.ro/neurologie-si-psihiatrie/ce-este-un-psihopat.html

un motiv in plus de ati pune o astefel de intrebare ar fi si afirmatia lui "Daca ar fi fost atat de rau pana la final...mi-ar fi facut rau intentionat, pentru ca ar fi avut cu ce:( N-am inteles ce-a vrut sa zica, dar a tot repetat chestia asta de cateva ori"

parerea mea e ca esti o norocoasa daca reusesti sa scapi de el.
poate faptul ca stai in romania o perioada mai lunga o sa te ajute sa fii in siguranta.

iti doresc numai bine!







Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

almo
hmm...nu m-as fi gandit la asta, dar comportamentul lui cred ca s-ar cam incadra in descrierea facuta. Chestia cu ''puteam sa-ti fac rau''...cred ca stiu la ce s-a referit. Adica ca si el m-ar fi putut vorbi de rau prietenilor lui sau altor persoane, asa cum eu am vb despre el cu sora mea. Asta l-a afectat pe el foarte tare, faptul ca i-am spus ei ca nu-l mai suportam si ca ''am ras'' de el. In fine...o zi frumoasa iti doresc! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu zic sa nu va lamentati si sa puneti diagnostice aiurea.
Lumea asta nu e plina de ingerasi si oameni care vb frumos, actioneaza corect, etc...fiecare avem scapari, de orice natura....important este sa recunosatem gravitatea lor, in cazul in care exista, si sa avem curajul sa schimbam ceva in mai bine. De aci insa la apune diagnostice celor care nu sunt ca noi....e cale lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

emanouela tu ai face bine sa citesti mai atent, inainte sa acuzi.

daca imi recitesti postarea ma gandesc ca o sa intelgi si tu exprimarea.

si apoi la cine te referi "sa nu va lamentati" daca tot la mine, atunci chiar nu ma mira interventia ta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu nu acuz, am citit, mi-am dat cu parerea....problem?! daca nu sunt de acord cu tine si abordarea ta, nu sunt impotriva ta. Ma bucur ca nu te mira interventia mea, inseamna ca a avut efect si a ajuns acolo unde trebuie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaivan spune:

Buna ziua, fetelor!
Buna, Happiness!
Ufff. Am citit ce ai scris aici despre problema ta. M-a emotionat povestea ta.
Admirabil cat de mult te-au sustinut fetele.

Nu vreau sa intervin foarte mult in discutia voastra, doar 2 chestiuni vreau sa ti le impartasesc. Sunt strict din experienta proprie si la mine au functionat.

1. In cele mai grele momente intoarce-te la tine si ai grija de tine sa cresti. Fara sa fii tu o persoana buna nu ai cum sa te ajuti pe tine si nici sa dai o mana de ajutor celorlalti. Asa ca gandeste-te cat esti de constienta in planul tau fizic, emotional si spiritual.

2. Nu trebuie sa treci printr-un divort sau printr-o nenorocire ca sa te simti mizerabil. Dovada clara este cei care o duc bine, dar tot sunt nefericiti. Asa ca mintea ta este izvorul tuturor parerilor despre viata ta si despre ce trebuie sa faci cu ea. Educa-ti gandurile si subconstientul si, atat timp cat nu te vei mai lasa dominata de emotii, vei afla si cale.

In rest, fara dragoste nu exista nimic. Priveste in sufletul tau si lasa-te ghidata de el. Daca e sa fii cu el sau cu altcineva, cel mai important e cata dragoste poti sa daruiesti tu relatiei respective si relatia ta (cuplul din care faci parte) impreuna adica... sa ajutati si sa iubiti mai departe.

Te pup si iti transmit virtual toate gandurile mele de bine.
Cristina

Mergi la inceput