Buna fetelor! Am mare nevoie de un sfat!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Din cate imi spunea el,n-ar fi inselat pentru ca avea cateva principii peste care nu trecea. imi povestea cateodata cum anumiti amici de-ai lui si-au inselat prietenele si ca nu-i intelegea. eu sper sa nu fi facut-o si el, ar fi si mai trist. iar cand facea glumele alea ''bune'' si eu bineinteles ca ma suparam, el era foarte revoltat pentru ca nu aveam incredere in el si ii credeam ''minciunile''. Poate sa fi fost si asta o strategie de.a lui, habar n-am. N-am inteles niciodata astfel de glume. Sunt total deplasate. Oamenii sunt tare ciudati cateodata.

Da, este o persoana egoista, chiar si el a spus-o, dar ca voia sa remedieze partea asta urata a lui. Tocmai chestiile alea marunte, micile surprize si partea lui frumoasa pe care mi-o arata in general, ma faceau mereu s-o iau de la capat si sa zic...Poate de data asta va fi bine.


La el n-o sa ma mai intorc indiferent ce-ar fi,mi-ati deschis ochii, jur! Nici nu va imaginati cat. Mi-au dat lacrimile cand am citit acum mesajele voastre...pentru ca am realizat cu adevarat ca o relatie nu merge asa...indiferent de problemele care apar pe parcurs. Azi m-am trezit binedispusa, cu chef de viata(dupa mult timp) si hotarata sa las trecutul in urma. Nu mai exista cale de intoarcere. O sa stau o perioada in tara, sunt sigura ca o sa.mi faca bine. Asa n-am sa-l mai stiu aproape de mine. Si-asa imi doream sa ma intorc aici definitiv de ceva timp :) Va doresc tuturor o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Happiness_

Din cate imi spunea el,n-ar fi inselat pentru ca avea cateva principii peste care nu trecea. imi povestea cateodata cum anumiti amici de-ai lui si-au inselat prietenele si ca nu-i intelegea. eu sper sa nu fi facut-o si el, ar fi si mai trist. iar cand facea glumele alea ''bune'' si eu bineinteles ca ma suparam, el era foarte revoltat pentru ca nu aveam incredere in el si ii credeam ''minciunile''. Poate sa fi fost si asta o strategie de.a lui, habar n-am. N-am inteles niciodata astfel de glume. Sunt total deplasate. Oamenii sunt tare ciudati cateodata.

Da, este o persoana egoista, chiar si el a spus-o, dar ca voia sa remedieze partea asta urata a lui. Tocmai chestiile alea marunte, micile surprize si partea lui frumoasa pe care mi-o arata in general, ma faceau mereu s-o iau de la capat si sa zic...Poate de data asta va fi bine.

La el n-o sa ma mai intorc indiferent ce-ar fi,mi-ati deschis ochii, jur! Nici nu va imaginati cat. Mi-au dat lacrimile cand am citit acum mesajele voastre...pentru ca am realizat cu adevarat ca o relatie nu merge asa...indiferent de problemele care apar pe parcurs. Azi m-am trezit binedispusa, cu chef de viata(dupa mult timp) si hotarata sa las trecutul in urma. Nu mai exista cale de intoarcere. O sa stau o perioada in tara, sunt sigura ca o sa.mi faca bine. Asa n-am sa-l mai stiu aproape de mine. Si-asa imi doream sa ma intorc aici definitiv de ceva timp :) Va doresc tuturor o zi excelenta!


Daca n-ar fi tragic ar fi de-a dreptul comic ! principiile alea nu-i spun ca nu asa te porti cu iubita/sotia ?!

Bravo! Rezista si daca simti ca esti pe punctul sa cedezi, noi suntem aici ! La datorie ! Sa te ajutam macar cu o vorba buna !


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Draga mea. dreptatea nu trebuie sa o gasesti la noi, doar la tine...degeaba noi avem dreptate daca in tine sunt indoieli, o spun la general, ca ansamblu.
Lasa trecutul, daca iti doresti aceasta relatie va face parte din trecut, nu te mai necaji pt ca nu are sens si nici nu ajungi la vreun rezultat pozitiv. "Educa-te" sa tragi o linie, sa vezi partea frumoasa, o pastrezi, invati din partea neplacuta si mergi mai departe. In mod normal, omul evolueaza, deci pe viitor vei sti ce nu iti face bine si vei sti de ce trebuie sa te feresti. Greseli se fac si se vor face, ele stau la baza evolutiei noastre ca si individ....fara greseli nu evoluam. Important este sa invatam din acele greseli si sa nu le mai repetam. Ai tot timpul sa inveti cum trebuie sa fie o relatie....o relatie nu trebuie in nici un caz sa se bazeze pe frica, pe trairi negative provocate intentionat de catre partener. O relatie trebuie sa iti dea un confort maxim psihic, emotional, fizic, sexual, etc. Cu acea persoana trebuie sa rezonezi maxim. Intr-o relatie e vb de respect, acceptare, iubire neconditionata. Nu te mai necaji, nu te mai supara....faci riduri si cremele costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Am sa incep sa ma redescopar eu ca persoana, ca femeie. Probabil imi va fi un pic greu, stiu. Dar trebuie sa invat din greseli, sa ma respect si sa ma iubesc.Cele mai importante persoane din viata noastra suntem chiar noi insine, asa ca daca noi nu ne iubim cel mai mult, cine o va face...nu? La chestia asta trebuie sa lucrez

In caz ca ma apuca ceva, o sa va scriu cu siguranta ca mi-ati fost de maaare ajutor. Desi in momentul asta nu mai simt decat repulsie fata de el si poate furie. nimic altceva. sper sa dureze sentimentul asta mult timp.

emanouela eu stiam ca reactiile nu erau normale. de-asta v-am si scris, ca nu intelegeam exact in ce consta un abuz. nu e vorba ca am gasit dreptatea la voi, doar ca voiam poate sa-mi confirm mie ca ceea ce banuiesc eu e adevarat. crede-ma ca acum nu mai am nicio indoiala. cateodata chiar ai nevoie de cineva care sa-ti deschida un pic mintea

emilia.m citisem povestea cu broscuta inainte sa-mi spui de ea cred ca asa as fi ajuns si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Happiness_

Ma chinui singura cred, incerc sau sper ca el se poate schimba daca asta isi doreste. Problema e ca isi doreste de ceva timp, si schimbarea aia miraculoasa nu apare.



Nu, nu-si doreste. Doar spune asta. Cand iubesti, te manifesti in toate felurile pentru a-ti demonstra dragostea. Nu contenesti sa scornesti noi si noi dovezi de dragoste, ca sa vezi fata incantata a iubitei.
Asta e iubire...mai ales la debutul ei!

Ai venit in fata noastra ca o persoana nefericita. La inceput aveai o dilema: traiesti sau nu un abuz. Dar, pe masura ce povestesti, nefericirea ta in relatie devine atat de evidenta, incat si tu o recunosti. Si atunci intreb: asta e scopul unei relatii intre doi oameni? Sa fie nefericiti?
Nu te gandi ca el este fericit...pentru ca nu este. Comportamentul sau indica asta. Pentru tine e jignitor...pentru el e obsesie clara.

Esti mult prea tanara ca sa-ti duci, tacuta, nefericirea mai departe. Acorda-ti tie, dar si lui, sansa de a gasi fericirea. Stiu ca nu te-ai gandit...dar iti spun sigur: ai doar o viata de trait.
Iar timpul trece.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Exact asta o sa incerc sa fac...sa-mi gasesc linistea in primul rand. Oare el facea chestiile astea pentru ca nu era fericit cu mine? Sau asa e comportamentul, temperamentul lui si nu se poate schimba indiferent de cat de fericit sau nu il face cealalta persoana? Si in fosta lui relatie la fel a facut, ba chiar i-a dat si doua palme(si a regretat, evident). Dar am crezut ca pe atunci era mai imatur si ca o sa fac eu treaba buna cu el.

Chiar nu au remediu ''abuzatorii'' astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am sa pricep si pace nici la subiectul asta,nici la alele cu aceasi tema,cum dumnezeu de fete tinere,frumoase,sanatoase fizic si psihic,cu tot viatza inainte,fara piedici,"libere ca pasarea cerului"...accepta sa traiasca asa ceva!

Imi pare rau...dar nu pot pricepe si gata!
In general au ajuns sa ma indispuna rau,sa ma enerveze as spune,asemenea gen de subiecte!

Mey fetelor,trezitzi-va!
Daca venitzi si deschidetzi subiecte pe forum,e clar ca instinctul vostru e bun!

Ascultazi-va instinctul!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu n-am sa pricep si pace nici la subiectul asta,nici la alele cu aceasi tema,cum dumnezeu de fete tinere,frumoase,sanatoase fizic si psihic,cu tot viatza inainte,fara piedici,"libere ca pasarea cerului"...accepta sa traiasca asa ceva!

Imi pare rau...dar nu pot pricepe si gata!
In general au ajuns sa ma indispuna rau,sa ma enerveze as spune,asemenea gen de subiecte!

Mey fetelor,trezitzi-va!
Daca venitzi si deschidetzi subiecte pe forum,e clar ca instinctul vostru e bun!

Ascultazi-va instinctul!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Andacos, crezi ca degeaba se spune "as vrea iar anii tineretii cu mintea de acum?"
E normal ca fetele tinere sa fie idealiste, sa creada ca oamenii se pot schimba mai ales cand iubesc.
De-aia e bine sa ne invatam copii sa recunoasca un abuz si sa inteleaga ca dragostea nu inseamna suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ego71 spune:

tare mi-e teama,happiness, ca daca preaiubitul si preanervosu' iti cade in genunchi promitandu-ti ca se va schimba,..vei ceda ispitei.
se bazeaza pe dragostea ta neconditionata, pe docilitatea si naivitatea ta. ti-au zis toate fetele:asta nu e dragoste.trebuia sa-ti iei sacii in spinare de la primele iesiri necontrolate ale lu' gerogica.intr-o relatie e nevoie de 2,draga mea...nu de unul care bate cu pumnu' in masa si altul care executa umil ,totul. aia e sclavie!
sincer...n-as putea iubi "obsesiv" cum spui un om care efectiv ma desfiinteaza ca persoana,ca femeie.
ia-ti o pauza si deschide bine ochii in jurul tau.o relatie trebuie sa te implineasca,sa te faca fericita ,nu o carpa stoarsa de vlaga si de tot respectul pe care-l meriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Happiness_

Exact asta o sa incerc sa fac...sa-mi gasesc linistea in primul rand. Oare el facea chestiile astea pentru ca nu era fericit cu mine? Sau asa e comportamentul, temperamentul lui si nu se poate schimba indiferent de cat de fericit sau nu il face cealalta persoana? Si in fosta lui relatie la fel a facut, ba chiar i-a dat si doua palme(si a regretat, evident). Dar am crezut ca pe atunci era mai imatur si ca o sa fac eu treaba buna cu el.

Chiar nu au remediu ''abuzatorii'' astia?


A regretat, evident! Ea chiar mai mult decat el!

Asa este comportamentul lui ACUM. Nu este vorba ca e cu tine sau cu alta, dupa cum s-a si intamplat.
NU ESTE DE DATORIA TA SA-L AJUTI ! Dimpotriva, face asta pentru si tu, ca cea de dinaintea ta ati acceptat, o perioada, comportamentul lui abuzator. El singur trebuie sa se desprinda de practicile astea.
DATORIA TA ESTE CATRE TINE. Tu trebuie sa te linistesti, sa te inconjori de oameni care te iubesc cu adevarat, ca sora ta si bunica ta. Vezi-ti de viata ta, de cariera, esti fooarte tanara, ai toata viata inainte, ai sa gasesti un om bun care sa te merite si care sa te iubeasca!


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput