Strugurasi de Sept-Oct 2011 *55*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana ce tare :x, uite cum creste Eca !

La noi prima zi de diversificare a fost un total insucces, am ars morcovii cand i-am fiert ca au ramas fara apa (erau fara capac). Nu tare, deci i-am dat o bucatica in mana, care mai mult o strangea in mana, nici nu a dus-o la gura, apoi i-am dat piure si era total nemultumita de ce ii dadeam si s-a inecat si nu i-am mai dat. (prea multi de "si" :))))
O mai las 2 zile si incerc altceva... sau sa mai incerc maine morcov?

Nu va spun ca era deja 13:40 cand mi-am adus aminte ca tb sa ii dau morcovel, ea mancase pe la 12, asa ca nu era satula, era si putin agitata, pana am fiert, pana am pregatit...
Maine sper sa fiu mai organizata

Lali, spor la treaba

Ceva superb (nu e despre alaptat, bio, eco :))) ):
http://www.youtube.com/watch?v=lmgPODFXAQk&feature=share

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Fetele sa va fie de bine intalneata, sper ca nu a plouat

Azi BB a fost un papacios, am sarit peste gustare ca nu i-a placut, in schimb,dupa o plimbare de 2 ore a papat la pranz 120 ml supa crema cu dovlecel, telina si 2 lingurite de carnita si 90 gr de piure tot cu carnita. Me happy

Eu fac branzica asa: 100 ml lapte adaug 2 linguri de iaurt facut de mine, iese in jur de 30-40 gr branzica scursa.

Abmariana
multumesc de info, ideea e ca scrasneste dintii doar cand mananca, si nu tot timpul, sper sa fie ceva trecator.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Oana ce tare :x, uite cum creste Eca !

La noi prima zi de diversificare a fost un total insucces, am ars morcovii cand i-am fiert ca au ramas fara apa (erau fara capac). Nu tare, deci i-am dat o bucatica in mana, care mai mult o strangea in mana, nici nu a dus-o la gura, apoi i-am dat piure si era total nemultumita de ce ii dadeam si s-a inecat si nu i-am mai dat. (prea multi de "si" :))))
O mai las 2 zile si incerc altceva... sau sa mai incerc maine morcov?

Nu va spun ca era deja 13:40 cand mi-am adus aminte ca tb sa ii dau morcovel, ea mancase pe la 12, asa ca nu era satula, era si putin agitata, pana am fiert, pana am pregatit...
Maine sper sa fiu mai organizata

Lali, spor la treaba

Ceva superb (nu e despre alaptat, bio, eco :))) ):
http://www.youtube.com/watch?v=lmgPODFXAQk&feature=share


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Asa e la inceput ,pana mi-am "intrat in mana" a durat un pic, trebuie organizata treaba
Eu zic sa mai incerci cu morcovel, dar piureuasul sa fie asa mai lichid, la inceput daca iti ia o lingurita e ok, crede-ma ca dureaza asa ca tot pe la 8 luni ajungi(exact cum doreai).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Doamne fetelor, eu sper ca nu oi fi facut vreo greseala cu diversiifacarea asta, dar nestiind si avand o mare frica, m-am documentat mult,adik citit din carti si reviste..si asa zicea peste tot, ca la 8 luni, bebe sa aiba 3 mese plus doua de lapte,una dim si una seara..si sa ii inlocuiesc o masa intr-o luna....adik nu a mai facut nimeni ca mine?
eu branzica tot asa, o data pe sapt ii fac, din juma de l de lapte plus 4 pastile de Ca sau 2 pastile plus zeama de lamaie,si ii dau de doua ori din ea, amestecata cu banana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Zubi, stai linistita ca nu ai facut nimic rau. singura chestie e ca pana la un an baza trebuie sa fie laptele. ori la tine cu 3 mese solide , baza e reprezentata de solide. asa stiu eu. poate vin si fetele sa isi zica parerea.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Zubi eu la 6 luni am introtus legumele, apoi la 7 luni si fructele acum la 8 luni iaurtul.In comletare i-am dat si acum ii dau lapte.

Lapte ii dau de cate ori vrea intre mese.

Nu ai gresit cu nimic.


Ayan mananca noaptea?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Abmariana, Filip are 3 ani si 9 luni. L-am spalat la inceput cu Nenedent si apoi, cand a invatat sa scuipe i-am luat diferite paste de dinti pentru copii (Colgate, Aquafresh, OralB). Multumim mult de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

http://www.nourishingourchildren.org/Cereal.html



Mi se pare c-a mai fost pus articolul asta, s-apai cerealele alea nu-s comestibile la copii sub 2-3 ani, nu¿ n-au a face cu cerealele praf, nu¿

zubi daca a 3-a masa diversificata e pe baza de lactate e foarte ok; de aia intrebam eu care-s cantitatile de calciu continute de iaurt si branza...dar vad ca nimeni nu stie, iar mie mi-e lene sa googalesc

may ai gasit pastarnac¿ eu iau de la Iceland...mai rar, dar gasesc si telina in magazine cu tenta britanica, ce nu gasesc chiar nicicum e patrunjel radacina...

claumarcoci felicitari pt papacila

mussette¿ jade¿

lena succes maine cu morcovelul

sa va spun ce mi.a trecut prin cap: sa ma duc in vizita la Hero baby, Hero fiind marca care produce niste cereale de bebei f bune pe care le folosesc de 5 ani, si mai nou cumpar si lp tot Hero, si cate-un borcanas de fructe...M-a lovit curiozitatea...oare ma lasa sa intru in fabrica¿ nu de alta dar is la 6O de km de mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
eu am avut 2 zile la munca , cat pentru o saptamana!
luni am ajuns pe la 20,00 acasa, mi-am dat doar sacoul jos, spalat pe maini si intrat la spalat Stefan. aveam o durere de cap din aia monstruoasa nu mai puteam nici sa stau in picioare! noroc ca era si sotul acasa, s-a ocupat el de Teodora!
zubi , si Stefan primeste a treia masa diversificata pe la 17,00 (iaurt cu branzica). prefer 145 ml de iaurt plus vreo 50gr. branzica decat 80-100 de lapte bauti si aia cu mare chiu si vai.
se intampla uneori, foarte rar sa mai bea cate un 60 intre mese.
dbunny, cred ca o sa incerc si eu cu laptele Hero. Stefan nu vrea deloc sa mai bea laptele de dimineata. inainte se trezea pe la 5-6 si bea cam 120-150. acum, il trezesc eu pe la 6 si de-abia bea 80-100. daca trece de 6 si e lumina pur si simplu NU MAI BEA DELOC! o sa ii dau laptele cu lingurita poate asa il inghite!
pe aici se organizeaza vizite la diverse fabrici. ii contactezi pe mail. nu prea vad de ce sa te refuze. daca te refuza ar putea insemna ca au ceva de ascuns!

Mergi la inceput