Familie monoparentala

Familie monoparentala | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Care este definitia si cum poate fi dovedit legal ca un copil provine dintr-o familie monoparentala, nefiind vorba de un divort la mijloc?

intreb pentru ca la scoala mi-au respins fata la inscrierea in alta unitate decat cea de circumscriptie, desi avea o sora in aceeasi institutie, si vreau ca la reinscriere in urmatoarea etapa sa fortez nota si sa imi cresc sansele, asa cum unii isi fac vize de flotant, de ce sa nu bifez si eu 2 criterii pe acea lista ?!
nefiind casatoriti legal....cred ca ar trebui sa existe o cale!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca tatal are domiciliul diferit de mama si de copii sunt intrunite conditiile de familie monoparentala din cate stiu eu.
Insa trebuie dovedit cu acte.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

nu avem aceeasi adresa in buletn , avem nume diferite, si nu suntem casatoriti.

e suficient sa putem considera familie monoparentala?! sau trebuie vreo adeverinta, declaratie, ceva cum ca unul din noi are copii in intretinere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci familia formata dintr-o persoana singura si copiii cu varsta de pana la 18 ani care se afla in intretinerea ei si locuiesc impreuna formeaza o familie monoparentala.
Prin persoana singura se intelege:
1.- persoana necasatorita
2.- persoana vaduva
3.- persoana divortata
4.- persoana a carui sot/sotie este declarat/a disparuta prin hotarare judecatoreasca
5.- persoana a carui sot/sotie este arestat/a
6.- persoana care nu a implinit varsta de 18 ani si se afla in una din situatiile 1.-5.
7.- persoana care a fost numita tutore sau i s-au incredintat ori dat in plasament unul sau mai multi copii si se afla in una din situatiile prevazute la 1.-3., cu exceptia asistentului maternal profesionist


Asta ar fi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

merci marius.

Totusi ma gandesc ca daca voi bifa acel criteriu de departajare pe fisa de inscriere mi se vor cere niste acte doveditoare. Ce ar trebui sa le dau? Ca nu exista niciun fel de act prin care vreunul din noi sa dovedeasca faptul ca are in intretinere copii, nici nu ne-am pus vreodata asemenea probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Mickyyy, la noi la scoala a fost suficienta o declaratie pe proprie raspundere pentru dovedirea incadrarii in criteriiel scolii. posibil sa fie suficienta si in cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Copii dupa buletinele voastre de unde reiese domiciliul diferit si copii dupa certificatul de nastere al copilului de unde reiese ca domnul cu alt domiciliu ii este tata.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Copii dupa buletinele voastre de unde reiese domiciliul diferit si copii dupa certificatul de nastere al copilului de unde reiese ca domnul cu alt domiciliu ii este tata.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


astea au fost in lista standard de documente cerute, copii buletine + certif. de nastere.

Cornelia, nu e unul din criteriile scolii, ci e din cele generale, de pe lista ministerului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Mickyyy, ai incercat sa suni la telverde 0 800 816 021? Ar trebui sa iti poata da ei informatiile necesare.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai da, dar de data asta bifezi si criteriul. Probabil secretara nu si-a dat seama ca sa te atentioneze ca poti bifa si criteriul ala, sau nu a vrut sa-si dea seama. Adica mie asa mi se pare logic, nu scrie nici in metodologie nici nicaieri ce acte anume trebuie depuse ci scrie ca trebuie depuse "acte doveditoare" ori aceste doua acte dovedesc exact asta ca copilul are doi parinti cu domicilii si nume diferite, deci traieste intr-o familie monoparnetala.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput