Cum ingrijim un iepuras?

Cum ingrijim un iepuras? | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Mezinul meu Bogdan l-a convins pe ta-su sa-i cumpere un iepuras de la piata, asa ca acum avem un membru nou in familie: pe Bella! E micuta, cred ca are o luna, vanzatorul zicea ca pana acum a mancat bobite si ca sa-i dam legume de a doua zi (adica nu f proaspete)

Cine ma poate sfatui cum trebuie hranit si ingrijit? Deocamdata sta intr-o cutie din carton, in casa.

Multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Liviana, voi stati la casa nu? Eu asa ceva i-as face iepurasului. Mai sunt si custi fara acces la iarba dar eu parca prefer cu acces la iarba.

Apoi trebuie sa luati legatura cu un veterinar sa vedeti daca are nevoie de ceva vaccinuri, iepurii fac multe boli, unele zoonotice (cu transmitere la om) deci cred ca v-ar fi utila si o carticica de crestere a iepurilor. Editura MAST are carti bune despre cresterea si ingrijirea mai multor tipuri de animale.

Asternutul e de obicei talas sau pelete, pt apa va trebuie o adapatoare cu niplu (suzeta), va mai trebuie o hranitoare pentru fan/iarba si o alta hranitoare pt cereale/legume. Iepurele este coprofag (isi mananca crotinele pe care le "produce dimineata") si n-ar trebuie sa impiedicati total asta pt ca e un mecanism de reglare a nivelului de vitamina B.

Succes si sanatate micului urecheat ! (fi-mea mai nou are - de capatat - 6 pui de curcan, iti dai seama ce menajerie e si la noi )



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc frumos, Monica! Foarte utile sfaturile tale!
Da, la casa stam, stii de la gradinarit. Cred ca iepurasul il vom tine totusi in casa, sotul ii va face o cusca azi, mai mica decat cea din poza de la tine. Zici ca urechiatul mananca si cereale, chiar nu stiam, o sa caut si pe net info mai multe.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput