Gravidute cu tromobofilie -cap 18-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Fetelor tot eu cu doua intrebari:
A mai inceput cineva asa tarzior injectiile? Am auzit cazuri si stiu cazuri de fete care merg cu aspenter pana la final. Imi e un pic teama de schimbarea tratamentului, multe stiu ca faceti injectiile de la inceputul sarcinii deci practic nu schimbati tratamentul.

Si a doua intrebare, voi luati si fier? Mi-a recomandat med ginecolog dar inca nu l-am luat. Am intrebat pe dna asistenta Viorica si mi-a sis sa il iau fara frica, dar tot nu l-am inceput.

Mersi din nou.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Buna.Aveti idee dr Uscatescu e saptamana asta la spital(23-27.05)?Vreau sa ajung la Fundeni si sa nu fie plecata pe la un congres sau in concediu.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui letitzias

Buna.Aveti idee dr Uscatescu e saptamana asta la spital(23-27.05)?Vreau sa ajung la Fundeni si sa nu fie plecata pe la un congres sau in concediu.Multumesc.


Buna, pe mine m-au chemat marti la spital sa imi arate cum se face innohep-ul, dar am vb despre asta cu dna asistenta Viorica. Totusi mi-a zis sa vin si cu niste acte ca sa imi faca scris med ptr a putea cumpara compensat injectiile. Banuiesc ca este la spital, de ce nu incerci maine un telefon? Eu as putea marti sa iti spun daca va fi dna dr acolo toata sapt, daca nu e prea tarziu...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Buna burticilor! Am avut timp sa citesc ultimele pagini ale capitolului trecut. Brigit . Ma bag si eu in vorba acum, cu privire la tratamentul cu dexa. De-a lungul spitalizarii noastre am intalnit o multime de cazuri in care mamicile au nascut mai devreme de termen, din diferite motive. Marea majoritate facuse tratament cu dexa (dozele difera de la medic la medic). Totusi, fara exceptie, toti piticotii aveau probleme de respiratie (cel putin apnee pana aproape de externare). In nici un caz nu vreau sa sune a lauda, piticoata mea, desi a cantarit cat a cantarit, a avut un singur episod in care "a uitat sa respire" (apnee), a fost mangaiata pe obraz si "si-a amintit" ce trebuie sa faca. In rest, plamanii ei si-au facut treaba. Eu nu am facut tratament cu dexa ci cu diprophos: doua doze/zi timp de 2 zile la 27 saptamani si inca 2 doze cu 24 de ore inainte de nastere. Oricum am inteles ca un tratament de acest fel "acopera" doar vreo 3 saptamani, dupa care trebuie repetat. Nu stiu sigur daca faptul ca aveam 31 de saptamani (chiar daca bebica avea aproape 800 gr) sau diprophosul a facut diferenta, dar stiu sigur ca s-a facut tot posibilul ca eu sa fac diprophos, nu altceva. Multa multa sanatate si sa veniti numai cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Toni
Am discutat cu dr mea tangential doar pb tratamentului pt maturarea plamanilor- noi abia ce am īncheiat capitolul cerclaj, deci e vreme.
A zis ca nici nu se gandeste sa nu īncepem profilaxia asta mai tārziu de 30 sapt, ca beneficiile pt copiii sunt mult mai multe decat riscurile.
Si ca o sa fac betametazona am īnteles ca nu se gaseste īn romania, mi-a zis ca se ocupa ea sa imi aduca.
Acum ca am citit postarea lui Toni am cautat si am vazut ca betametazona si diprophosul sunt acelasi lucru.
Si eu cred ca evolutia f buna a piticei lui Toni s-a datorat si faptului ca a respirat singura, am mai citit pe ici pe colo despre prematuri si lucrurile se complica f mult īn cazul īn care bebe trebuie pus la oxigen sau ventilat mecanic.

Toni- Doamne ajuta īn continuare!



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, cum a fost la cerclaj?

despre administrarea corticosteroizilor in conditiile in care o sarcina evolueaza ok si sunt riscuri doar teoretice sa se produca o nastere prematura, eu sunt extrem de rezervata, mai ales dupa ce am citit in weekendul asta. astept totusi un raspuns si de la viena pe tema asta.

musette, cum esti? . ai fost la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, chiar am vrut sa iti dau pm īn weekend pe tema cerclajului, dar am zis sa nu te sacai.

Am sangerat destul de mult īn interventie. De precizat ca eu aveam si aspenter īn schema, l-am oprit cu 10 zile īnainte. Clexane am facut cu 12 ore īnainte o doza de 0.2, 12 ore dup#259; iar o doza de 0.2.
Dupa prima doza de 0.2 iar am avut ceva spotting, am facut sambata seara inj iar duminica dimi aveam petele. Ieri ok toata ziua, usoare intepaturi si o senzatie de usir disconfort. Aseara am facut doza de 0.4, azi dimineata iar am pete.
Ma duc la control maine, poimaine, dr mea nu era ingrijorata de sangerari, cica e normal la cat de subtiat am sangele. Mi-a povestit ca fiecare intepatura a sangerat serios la interventie.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, iti mai amintesti din primele zile daca Simteai crampe/ intepaturi? Eu cred ca īn col le simt, chiar nu imi dau seama... Ceva mai profund de vagin.
Cam cat ai sangerat, mai stii?




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Cu administrarea corticoizilor ai dreptate, doar ca din p#259;cate īn cazul sarcinilor gemelare riscurile de nastere prematura nu sunt doar teotetice.
Dr mea e īntr-adevar genul de sufla si īn iaurt, dar mie imi place asa.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cred ēa am sangerat 2 zile dupa cerclaj (unde ziua cerclajului = ziua 1) si vreo 3-4 zile am avut spoting. pana nu mi s-a diminuat considerabil spotingul nu am avut curaj sa reiau clexane, desi dr spusese sa reiau.
da, intepaturi in col am simtit cam o luna dupa cerclaj. aveam impresia chiar ca simt ata aia. dureri de burta n-am avut, dar poate si pt faptul ca am facut vreo saptamana nospa+scobutil la 8 ore. ceva tratament antispastic ti-a dat?

despre sarcinii gemelare, da, ele in general sunt cu risc. dar sunt si sarcini gemelare duse pana la 36 de saptamani. eu sunt decisa sa fac corticosteroizi doar daca situatia o va cere. nu doar fiindca am o sarcina gemelara.

Mergi la inceput