constipatia la bebelusi si ceaiul de musetel

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui Lexie_88

Asa cum au zis si celelalte mamici: 1. renunta la supozitoare, 2. nu-i da sucuri si alte minuni.

Bebe meu e hranit cu lapte praf Nan 1, si nu am avut deloc probleme cu constipatia. Dar eu ii prepar laptele exact asa cum scrie pe cutie: cu apa fiarta si racita (nu plata), intai torn apa ( 150 ml) si apoi 5 masuri rase de lapte praf, si rezulta 170 ml de lapte. Sa stii ca are importanta in ce ordine le pui in sticla. Daca faci invers ( torni intai praful si apoi apa, iese laptele prea concentrat).

Eu ii dau intre mese ceai BabyCalm de la Fares, tot asa, preparat dupa cum scrie pe cutie (100 ml de apa la un plic, max un plic pe zi), si apa fiarta si racita.

Cat despre produsele pt colici, atat Infacolul, cat si Espumisan sau Sab Simplex au aceeasi substanta activa - simeticona. Deci sunt aceeasi Marie cu alta palarie.

Mami de bebe Sebi - 21.01.2012


lexie, te rog explica mai pe larg de ce crezi tu ca laptele iese prea concentrat daca pui intai praful, apoi apa. nu inteleg logica si pace. daca respecti intocmai cantitatile de praf si apa, nu vad cum inversarea ordinii amestecului duce la cresterea concentratiei lapticului reconstituit. poate ai vrut sa spui ca nu poti masura exact cantitatea de apa pe care o torni peste praf, bazandu-te doar pe gradatiile biberonului ? asta nu ar fi o problema majora, apa se poate masura intr-un recipient separat, eventual un alt biberon.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Adevarat, daca se masoara apa cu un alt recipient/biberon rezultatul este corect, dar sunt mamici, am mai auzit, care pun praful si apoi apa pana la gradatia respectiva, ceea ce nu este deloc OK. E mai putina apa asa, LP este mai concentrat.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

mamici eu gargaritei mele ii dau baby calm ceai pt colici si ceai de anason si chimen care pare a fi f bun pt piticuta mea . sa.i rasp mamicii bagate in ceata nu ceaiul a suferit mutatii ci planta musetelul, asta mi.a spus doctora pediatra a lu bebe. ceaiul de musetel cica ar fi un f bun dezinfectant si odata baut cica ar distruge flora intestinala le bebei, ei avand flora intestinala in dezvoltare. am bagat suculetul de morcov o lingurita inainte de a doua masa de dim. astazi a fost a doua zi ieri am iesit afara f bine dar astazi nu a mai avut scaun nu stiu ce sa zic. cica treb sa aibe minim un scaun pe zi ea astazi nu a iesit deloc. suculetul l.a primit f bine ar fi vrut mai mult pitica. o sa mai incerc si maine si daca nu o scoate afara am sa iau siropelul lass baby. voi mamici ce imi mai spune.ti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lexie_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui Lexie_88

Asa cum au zis si celelalte mamici: 1. renunta la supozitoare, 2. nu-i da sucuri si alte minuni.

Bebe meu e hranit cu lapte praf Nan 1, si nu am avut deloc probleme cu constipatia. Dar eu ii prepar laptele exact asa cum scrie pe cutie: cu apa fiarta si racita (nu plata), intai torn apa ( 150 ml) si apoi 5 masuri rase de lapte praf, si rezulta 170 ml de lapte. Sa stii ca are importanta in ce ordine le pui in sticla. Daca faci invers ( torni intai praful si apoi apa, iese laptele prea concentrat).

Eu ii dau intre mese ceai BabyCalm de la Fares, tot asa, preparat dupa cum scrie pe cutie (100 ml de apa la un plic, max un plic pe zi), si apa fiarta si racita.

Cat despre produsele pt colici, atat Infacolul, cat si Espumisan sau Sab Simplex au aceeasi substanta activa - simeticona. Deci sunt aceeasi Marie cu alta palarie.




Mami de bebe Sebi - 21.01.2012


lexie, te rog explica mai pe larg de ce crezi tu ca laptele iese prea concentrat daca pui intai praful, apoi apa. nu inteleg logica si pace. daca respecti intocmai cantitatile de praf si apa, nu vad cum inversarea ordinii amestecului duce la cresterea concentratiei lapticului reconstituit. poate ai vrut sa spui ca nu poti masura exact cantitatea de apa pe care o torni peste praf, bazandu-te doar pe gradatiile biberonului ? asta nu ar fi o problema majora, apa se poate masura intr-un recipient separat, eventual un alt biberon.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Eu ma refeream la altceva, dar aseara eram prea obosita si am scris prostii.
De exemplu, ce a inteles sotul meu din instructiunile de pe cutie: sa puna 5 masuri de lapte si restul apa pana la 150 ml, rezultand 150 ml de lapte. Cand defapt scrie clar ca e 5 masuri la 150 ml apa, si rezulta in acest fel 170 ml lapte.
Normal ca, in modul in care facea el laptele, iesea cam concentrat..la asta ma refeream.

Mami de bebe Sebi - 21.01.2012

Mergi la inceput