LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***420**

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Io in locul Simplyanei m-as fi suparat, da' ea nu e nici asa impulsiva nici asa infantila ca mine
Nu v-am zis ce ingrijitoare de treaba are Phiphi ola gradi: i-a descalcit parutzu' la spate aproape total! Si e gravida in vreo 5 luni, nu stiu cine o va inlocui da' pe ea tare o iebesc copchiii! (intai am crezut ca e o fatuca de 18-19 ani, dar probabil are vreo 22:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

io nu m-as supara :) ce sens are? e doar o tema ca multe altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Tema:

Luca

Cu un aspect plapand si delicat, chiar in "tineretile" cu pliuri si falcute, cu pielea neteda, smeada, aproape stravezie (inca i se vad vene pe saua nasului, mai cu seama una orizontala, care parca "leaga" ochii), usor pufos, nu a provocat niciodata impulsul de a fi ciupit, muscat, smotocit, ci mirosit, imbratisat, mangaiat, pupacit cu milioane de pupici mici si usori, invaluit cu dragoste si adorat.

Obraji rotunzi, trasaturi fine, gura mica cu buze pline, ochi umbrosi si adanci, cu gene lungi, sprancene razvratite, frunte inalta, par puternic (asa da senzatia, de puternic), rotit in jurul capului cu forma perfecta, de la stanga la dreapta, de 4 vartejuri (unul in crestet, doua la ceafa, de o parte si de alta, cu sensuri opuse, si unul in frunte, deasupra tamplei stangi, ce-i tine parul mereu PE frunte, orientat in diagonala), si cu o mina mereu serioasa, ai zice ca a fost nascut noaptea, cand el a venit pe lume la 10 dimineata, cu ditai soarele pe cer, la inceput de primavara!

Gatul e firav, subtirel si scurt, statura deloc impunatoare, cu bazinul foarte ingust si picioare lungi (inca in X, dar situatia se imbunatateste vizibil), nu arata prea sportiv, dar este deosebit de mobil si elastic, cu excelent simt al echilibrului (si precoce), si o buna manualitate. Pozitia picioarelor cea mai comoda pentru el este in "lotus". Nu e nici prea activ, nici prea greoi, nici prea fricos, nici prea aventuros (nu se da in leagan), le face pe toate cu moderatie .

E lipicios, afectuos, pupacios, foaaarte mult purtat in brate, nu a adormit niciodata fara sa fie in contact direct cu mine, alaptat la cerere 1 an, dar si independent, a cerut si a uzat mereu de un spatiu personal si de momente intime care nu m-au inclus intotdeauna. Si e foarte voluntar! N-am reusit niciodata sa-i impun ceva, de la programul de somn sau de masa, pana la meniu sau activitati, si toate achizitiile s-au petrecut in salturi, din initiativa proprie, brusc si fara echivoc, cu performante care lasa impresia ca a facut lucrurile alea inca din burta ma-sii. Nu stiu cum si cand se pregateste el, ca la suprafata nu se vede nimic, iar eu raman mereu in urma: s-a intarcat singur de san cand a implinit 1 an (tot procesul a durat 3 saptamani, fara sechele, nedureros de ambele parti), a renuntat singur la suzeta (de care era nedespartit) la 2 ani, a renuntat singur la pampers la 3 ani (pana acum inregistram un singur accident umed, de noapte).

Ii place mult:
- laptele, carnea, alunele, mango si Haribo
- apa in general si baia in particular
- Maio-Uighi-Ufi (Mario, Luigi, Yoshi)
- Pingu si Mr Bean (aici mai sunt multe)
- Happy-Birthday, ABC's Song si Brahms Lullaby
- fart-jokes
- talpile goale

NU VORBESTE. Dar am rabdare, ca nici nu batzaise vreodata capul/fundul pe vreun ritm, ori lalaise vreun cantecel, pana in urma cu 3-4 luni, cand s-a decis sa ne arate ca e la fel de talentat intr-ale dansului si pe ritmuri africane, si pe de-ale rockeresti, si in acorduri de menuet (e mortal cand are "ora de balet"), si ca stie o gramada de cantecele pe care le fredoneaza impecabil, si uneori prefera sa-mi "cante", ca sa inteleg ce vrea. M-am imprastiat de ras cu tac-su acum vreo saptamana, cand se tot tinea dupa noi si ne canta semi-enervat-miorlait, "Three blind mice" (pe care nici nu stiam ca-l stie), scotand un fel de "hmm-hmm-hm! Hmm-hmm-hm! Hmm-hmhmhm!Hmm-hmhmhm!" rastit, si am realizat ca ne ruga de fapt sa-i downloadam un joc cu soareci pe Ipad! Imi e necaz ca, de mutulica ce e, nu am perle de-ale lui sa vi le spun si voua, ca eu tare ma amuz uneori pe seama lui, dar mutrele n-am cum le scrie!

Stie o gramada de lucruri despre care am aflat pandindu-l, insa refuza cu inversunare sa isi "expuna" cunostintele la cerere, ba chiar am vazut ca face pe prostul, numai sa nu se simta el evaluat. Nu merge la gradinita, in ultima vreme abia il conving sa iesim afara (si apoi nu mai vrea acasa), socializeaza putin, interactioneaza putin cu copiii, insa ii face placere prezenta lor, si e dezinvolt. Nu e docil, nu e rabdator, nu e dispus la niciun fel de negociere, niciodata, insa atata timp cat se simte liber si nu e constrans de nimic, e cel mai dornic de pace si buna intelegere.
Si asa cum dovedeste un excelent control al corpului, suspectez ca este la fel si in al mintii si emotiilor, pentru ca este un foarte bun disimulator, nu numai actor, ca de actorie ne convingem zi de zi, cand constatam cate ne transmite fara niciun cuvintel, fara efort, plin de naturalete. Ma surprind de multe ori fara cea mai mica idee despre ce gandeste sau traieste el in anumite momente, fiind depaaarte de a-l citi ca pe o carte. Din prima secunda cand l-am zarit, am avut impulsul de a-l intreba: tu cine esti? M-a izbit concretetea senzatiei ca in fata mea e CINEVA, o persoana, absolut distincta de mine, senzatie pe care o am si in zi de azi, si foarte rar l-am perceput ca neajutorat. Dependent, da, insa nu si neajutorat. Si persoana asta stie atat de multe, ma invata atat de multe, poate atat de multe, ca ma umple de adoratie si imi inspira o incredere nemasurata! Sa mai zic ce simt cand vine la mine din senin si-mi spune "Hei, mami-mami!?", imi ia fata in palme, ma priveste adanc in ochi si imi zambeste cu o gingasie incredibila, doar asa, ca-si aminteste de mine in joaca lui, si s-a gandit sa ma salute?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nu ma supar, nu ma supar! Am zis deja, sunt doar botoasa de necaz!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Hahaha, Ilinca, super ingrijitoarea de la gradi, sa va traiasca, sa va mai descalceasca!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

simply

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Simplyana, (poti sa fii botoasa, ca eu te iubesc si mai mult dupa portretul asta!)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Simplyanna, m-ai lasat fara cuvinte , puteam sa ma chinui o saptamana si nu ma apropiam macar de eseul tau !! esti talentoasa !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Tufete
Foarte frumoase si emotionante descrierile voastre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Tufete, nici la mine nu-i vorba de un refuz de a-mi face tema, nu-i nimic de genul "n-am chef sa scriu acum"...nici gand. Doar ca, in ceea ce priveste unele dintre sentimentele mele profunde, ma gasesc in imposibilitatea de a le exprima asa cum trebuie, asa cum le-as vrea eu exprimate: cu adevarat cuprinzatoare si edificatoare. E adevarat ca eu sunt si o fire interiorizata, desi cateodata nu pare, si sunt lucruri pe care nu le discut cu nimeni, asa ca mi-e greu sa trec peste barierele pe care personalitatea mea mi le impune. Intre a nu fi eu si a face exercitiul asta si a fi eu si a nu-l face aleg deocamdata a doua varianta. Nu va suparati, rogu-va!

Mergi la inceput