Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu ma vait de picioare..s-au umflat la greu , nimic nu ma mai incape..am probat pantofi, balerini, adidasi, cizmulite toate ma tin..acum sunt incaltata cu adidasi cu un numar mai pare si simt c aimi plezneste laba piciorului....nasol..cu Eva la varsta asta de sarcina eram deja la slapi..pffff..as venii la job incaltata in crocsi..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Ylari mergi la Cora sau Carrefour, cred ca si Auchan si vezi la raionul de copii chiloti de unica folosinta, sunt 3-4 bucati la pachet.
Nu sunt absorbanti..iti pui tu tamponul acela..facut sau cumparat cum vrei..chilotii sunt doar din panza simpla nu au absobant intre picioare..intelegi?. Si sunt f comozi si moi.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 33s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo



Ce pret are pachetul ?

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.


nu mai stiu..inca nu mi-am cumparat dar am vazut, la nasterea trecuta mi-am luat 2 pachete..imi iau si acum insa deocamdata nici o cumparatura nu am facut..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pfiuuu....deci poate nu mai prind luni, nu, Blanca?
Ei, eu stau pregatita.

Bb are circulara, de asta o sa facem cezariana, plus celelalte motive pe care vi le-am mai spus.
Nu vreau sa risc nimic. Vreau doar sa fie el sanatos si sa incheiem calatoria asta cu bine.



Elly 37+ cu Babyboom

AMR 2+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

O sa fiti bine Elly...sa vina babyboom !


Elena 32+ cu Bebster AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

O sa fiti bine Elly...sa vina babyboom !


Elena 32+ cu Bebster AMR 7+


Doamne ajuta, Elena!

Toate trebuie sa ducem cu bine la capat Odiseea Minunilor!

Elly 37+ cu Babyboom

AMR 2+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Hai Elly! Hai Diana! Sa vina puiutii sanatosi si papaciosi!

Noi suntem bine, in afara arsurilor si a starilor de voma nu am simptome remarcabile. Contractii deloc, sper sa ajungem pe 7 mai.

Chiloteii de unica folosinta din plasa sunt superbi, am avut si eu la Lucas, la noi cum zicea si Tzuki sunt gratis la spital, ca si tampoane si orice altceva mai trebuie...nu au tampon, de fapt sunt conceputi pentru a fixa tamponul bine, mai ales la batrani si persoanele incontinente...

Eu de umflat la sarcina asta deloc, Slava Domnului, acum 3 ani jumatate la Lucas nu mai puteam incalta nimic, numai papuci. Sper sa ma tina asa pana la sfarsit.

Doamne Deea, ce grozavenii ai gasit si tu...aici ar da-o afara pe asistenta respectivaCumplit mi se pare! Pe mine m-a invatat moasa la Lucas, cu grija, atentie, cat mai delicat sa-l spal, ca sa nu capete frica de baita...Doamne, ca multe mai vezi prin spitalele din Romania!
Virgi, esti super frumoasa, nu mai stiu cine zicea, dar avea dreptate, eu gravida mai frumoasa ca tine n-am vazut!
Anitta, zic si eu ca restul fetelor, du-te la doctor, cu tratament poate te lasa contractiile, ca nu sunt deloc normale la sapt. ta de sarcina!
Onutza,nu te mai necaji, lumea nu stie ce sa intrebe, vor sa arate ca sunt interesati, cine nu e "gravid" nu-si da seama cat enerveaza de tare intrebarile astea. Noi la Lucas am avut tendinta sa spunem la cunoscuti o data mai in urma, tocmai ca sa nu ne streseze cu intrebarile, dar apoi ne-am gandit ca poate nu e de bine, nu mai vrea bebe sa iasa la timp, dar cred ca n-ar fi fost rau...acum la Bianca sunt mult mai relaxata!

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 36+Bianca

www.foto-la.de/Lucas/" target="_blank">POZE LUCAS
POZE BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Elly, nu pot sa cred cu ce vesti ai sosit! . Deci, gata, e batut in cuie, luni cel tarziu soseste ?!
Sangerarea maronie poate fi in urma controlului de col. Mie vineri mi-a zis ca s-ar putea sa o am 1-2 zile sa nu ma ingrijorez. Nu am avut fix nimic. Ieri insa m-a chinuit rau si m-am si speriat cand am vazut ca am sangerat serios, maroniu cum zici. Am schimbat vreo 5 absorbante zilnice. Acum e aproape ok, doar secretia normala mai are o nuanta usoara. Dar la mine nu a fost ieri si azi gelatinos deloc.

Ella, si mie mi-a zis ca i-a simtit lui bebe caputul cu doua degete la controlul de col. Eu m-am cam speriat sincer cand am auzit ce-a lucrat ea pe acolo, dar ... lucrul era bun facut.

Diana 37+ cu Mirciulica

AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Hello againe!!
Elishor da tonul la nasteri!!!!

Am gasit un articol ff interesant si mi-am adus aminte ca Virgi ne=a povestit exact ce scrie in el..din experienta ei.De asta te admir si te apreciez.Sper intr-o zi sa am si eu gandirea limpede si optimismul pe care il emani tu la fiecare postare.Ia gata ca m=o apucat nostalgia.
RECLAMA ILEGALA -/nasterea/dupa-nastere/instinctul-matern-doar-un-mit
asta e articolul

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Onutza foarte interesant articolul.
Hai sa va povestesc, cand am nascut-o pe Eva, zilele care au urmat au fost ptr mine un cosmar. In primul rand nu am dormit decat prima noapte la spital si asta ptr ca eram la ATI, noptile celelalte piua, deci oboseala - prima conditie ptr stress fusese indeplinita. Din cauza ca am ridicat capul sa vad fata rahianestezia mi-a cauzat dureri groaznice de cap vreo 2 saptamani, deci inca un factor de disconfort. Nimeni nu ne spunea, explica mai nimic, imi era groaznic de greu din cauza cezarienei si a durerilor de cap sa ma dau jos sa fac orice, pe membrii familiei nu ii lasau sa intre la salon deci nimeni nu ma putea ajuta cu nimic. Cand o alaptam durerile de cap ma lasau fara vlaga si simteam ca sunt atat de slabita incat nu voi fi in stare sa am grija de ea. M-au apucat niste depresii de ma gandeam numai la cai verzi pe pereti, daca nu o sa ma iubeasca, daca o sa aiba nu stiu ce anturaj, droguri, etc, eu nascusem de o zi si ma gandeam ce o sa fac peste 20 de ani. Sa nu dati cu rosii, mi se parea groaznic de urata! Nu imi venea sa cred ca e copilul meu, nu reuseam sa gasesc in chipul ei nimic de la mine. In fine, in cateva zile am fost acs si intelegerea, sfaturile si dragostea alor mei mi-au ridicat de pe ochi ceatza asta si m-am indragostit de fata mea! Si din acel moment totul a fost atat de simplu. Imi aduc amjnte un episod pe la 8 luni era foarte constipata si nu reusea sa faca kk, i-am ridicat picioarele si am apasat chiar deasupra anusului reusind sa ajut sa iasa dopul acela, in timp ce Eva urla si soacramea si sotul se fofilau in toate partile. Imediat a tras Eva restul de kk si au reinceput zambetele si voia buna. Si exemplele pot continua... Dar asa este, in timp te obisnuiesti si inveti, intelegerea si sprijinul real al celor din jur sunt esentiale. Eu la inceput am mers la mama, m-a ajutat enorm ca nu am gatit, spalat, astfel singura mea grija a fost bb. Odata intoarsa acs soacra a inteles altfel ajutorul, o acaparase pe Eva efectiv, spunandu-mi mie sa fac treaba prin casa. Whaaaatt??? Am tras o cearta groaznica cu ea, a plecat la tzara si de atunci stie cum ma poate ajuta. Btw acum mi-a zis ca pe ea sa nu contez, ca nu o sa isi lase orataniile. Foarte bine! Oricum acum nici la mama nu merg, am rugat-o doar sa vina sa imi gateasca la inceput, sotul va avea concediu cateva saptamani bune, deci sunt optimista.
Hai ca m-am intiiiins...

Ellyshor scot si eu motzatele. Eu nu stiu cum e dopul si sangerarile, mie mi s-a rupt direct apa.
Fetelor imi pare rau ca vi s-au umflat picioarele, hai ca mai avem putin! Mie nu imi vine sa cred!
Apropo de DPN-ul meu de pe prima pagina, este corect dar sigur cezariana va fi mai devreme, va tin la curent, oricum sapt viit merg la doctor iar.
Pupici tuturor.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Fetelor burtoaselor

Diana, eu eram convinsa ca ai ramas la spital si deja esti cu bebe... Sa ne dai de veste imediat ce poti daca vine Mirciulica, si in afara de situatia asta nu ai voie sa lipsesti de pe forum nici macar o jumate de zi..auzi?!!!

Elly, deci luni e the big day? Ce emotieeee!

Annita, eu tot fortoasa ma simt da' se pare ca ma impiedica corpul! Si mie-mi place fff mult Ana, si pe bunica mea o cheama la fel dar i se zice Anutza, si chiar ma gandeam saptamana trecuta la combinatia Ana Maya..sa vedem ce zice al meu indian..

Virgi

Fetelor, am si eu o intrebare - voi ati experimentat intepaturi in col? Eu am simtit aseara si azi cateva destul de zdravene si avand in vedere ca la prima sarcina nu le-am ''cunoscut'', ma intreb daca sunt normale. Stiu ca pot fi un semn ca se deschide colul, dar nu stiu daca trebuie sa ma alarmez sau nu?! Heeelp!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (32+)

Mergi la inceput