Scolari de Iulie - August 2004 * (96)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, sunt perfect de acord, trebuie ca in alea 4 ore la scoala sa fie interesat si activ nu plictisit cu barbia-n cot.

acasa eu recunosc, la amandoi le mai dau cate-o fisa-doua pe saptamana cand ii vad ca se-nvart ca ouale si doar se "ciocnesc", se sacaie reciproc, mai ales cand e vremea nasoala afara si nu se poate iesi la aer. Atunci asa bine le prinde cate-o fisa, le dirijeaza atentia spre ceva concret si uita de "ba da, ba nu, ba eu, ba tu". Altfel, niciodata nu i-am intrerupt dintr-o activitate aleasa de ei care ii relaxeaza sau distreaza, nu le-am stins dvd-ul cu povesti sau tv-ul ca sa-i pun la masa de lucru. Niciodata nu am amanat sau anulat iesitul la aer pt munca suplimentara. Cand ii vad plictisiti insa...si fara chef de nimic, doar cu chef de hartza, o fisa le prinde chiar bine, ei nu o percep ca o pedeapsa (desi uneori in capul meu asa o vad), o percep ca pe un prilej de a petrece timp toti 3 intr-un mod antrenant si competitiv, pentru ca si la facutul fiselor e competitie intre ei, buburuza mica se speteste sa faca si ea fata la matematica mai ales, la romana raspunde doar oral, ca nu stie scrie. Asa ca pana el isi face fisa la mate, face si ea una fie la romana, fie la mate, fie daca n0are chef de nici una isi ia creioanele si coloreaza, deseneaza ceva, toaca hartie glasata, eu o ajut, dar totul se desfasoara fara harmalaie, in oarecare liniste. Asa procedam si la facutul temelor, o pun si pe ea la facut ceva, ca altfel n-o putem scoate la capat. Trebuie sa fac atmosfera de studiu altfel o lalaim cu orele pana terminam o amarata de tema.

Robi, vezi sa nu aiba si Matei si Petro streptococul asta, stiu ca expune la scarlatina, copiii cel putin. Ar trebui sa il tratati "in grup" ca sa nu-l tot rotiti intre voi. Nu cred ca se mai indica Moldamin, aici am vazut ca se prescrie Ospen 7-10 zile. Olivia stie mai bine, parca si ea zicea ca nu se mai da moldamin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!
Sa-mi traiasca galusca si sa fie sanatoasa!
Ce sa zic, eu am pus-o pe Maria sa scrie pentru ca dupa "saptamana altfel" ajunsese sa ma intrebe "cum ziceai ca se face g?!"
Asa ca a avut de copiat o pagina de caiet la romana in fiecare zi (in afara de zilele de Paste).

Pe mine m-au impresionat povestile voastre...ma consider norocoasa...

Daria, aici poze de la Paste
http://family.webshots.com/photo/2187947750101722968Rdrpda

Am admirat pozele cu gradina Gabrielei, excursia Roxanei la Londra si tenul super de la glycol (desi cred ca asa era el dinainte ) al Ioanei
La teme/concursuri nu ma bag inca.....suntem in vacanta

O zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aoleu!!
CRistale sa iti traiasca galusca!!! sa fie sanatoasa, iubita, fericita, norocoasa!!
si miii de miii de scuze, nu m-am uitat pe lista...
cele de ziceti ca ati lasat copilul in pace in vacanta, ai vostri nu avura deloc teme de vacanta??? adica.. de la scoala date? sau e vorba de suplimentar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

IOANA

Cristal, iertare n am mai verificat lista de un secol.
Si trebuie sa spun ca cele doua galusti sunt absolut superbe si frumoase si dulci

Io am zis ca in clasa I refuz sa stresez copilul. Si asta si fac. Nu o pot stresa si nici nu am cand. Vedem dintr-a doua ce reusim

Rox, Giulik a avut la mate fishe - ce le-au facut la after, la romana de copiat 12 randuri din cartulia de la moshcraciun si de citit de acolo 2 povesti.
Giulik a avut de la biblio Robinson Crusoe si Pocahontas si le a executat. Si atat :D
In weekend ma adun si i dau o dictare si 6 ex la mate (adunari si scaderi) :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Multumesc!

Roxi, de la scoala a avut 3 fise la mate si 3 la romana...daca se stresa le termina intr-o zi...Asa ca au oricum i-am dat suplimentar ca va zisei ca uitase sa scrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

La Multi Ani IOANA!!! Cristal, sa traiasca amandoua galushtile, sa fie sanatoase!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

La multi ani Ioana de Cristalina! Sa fi sanatoasa, sa ai noroc in viata si o viata minunata!

Eu m-am uitat la lista, dar doar la lista de mamici

Nici noi nu am avut teme in vacanta, am luat caietele cu noi la bunici, dar nu ne-am atins de ele, in schimb a citit si a facut sudoko. Asa ca ieri si azi i-am dat sa scrie cite o pagina la romana, ce a vrut ea. Asa ca a inceput sa scrie despre "Vacanta de Paste". M-am bucurat ca nu face greseli si dupa ca am explicat de vreo 2 ori a inceput sa scrie corect cu liniuta (m-am, m-au, etc.)

Legat cu lucrul suplimentar cred ca noi suntem un pic in extrema cealalta. Ce face la afterschool si atit. Doar cand a fost cu ultimul concurs a lucrat cu tati in vreo 2 dupa-amieze citeva teste din culegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Cristalina, super trotinetele, sa le foloseasca sanatoase!

M-am plans ca s-a ingrasat Stefi vreo 3 kg de cand cu varsatul de vant si vacanta? Cum sta in casa, doarme pe saturate, mananca normal (3 mese si o gustare dupa somnul de pranz), nu face sport (si nu a mai fost nici la tenis, nici la gimnastica), cum incepe sa se rotunjeasca . Stiu ca am un pitic pe creier cu kg, dar abia astept sa intre in program normal de sport si iesit pe afara si alergat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La Multi Ani!! Ioana sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bine!!

Nici noi nu am lucrat suplimentar, doar tema (care a fost super simpla si doar la romana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vi-am zis ce a declarat Giulik dupa antrenamentele de baschet, la care a mers voluntar in timpul vacantei ? :D Ca ea e prea moale :-))) (a primit cateva mingi in stomac si in nas si nu s-a prea bucurat; am incurajat-o ca mama unui prietenut a devenit campioana nationala cu echipa dupa ce incepusa handbal la 11 ani, deci mai sunt sperante, da ? :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput