Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happymumy

Citat:
citat din mesajul lui carina

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian
Anda, si eu te invidiez pt intalnirea cu Mihaela...

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community

Si pe Mihaela nu o invidiezi ca se intalneste cu mine ?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Ba da, eu va invidiez pe amindoua, tare as vrea sa pot pleca pleca si eu vara in concediu, din cauza ca avem o mica pensiune in Eforie Nord de care trebuie sa ne ocupam, nu putem pleca in concediu deloc vara.
Mihaela , merci ca mi-ai dat strigarea , asa ca m-am prezentat la apel.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/



si eu vreau sa vad 2 fete de happymumy la vara venim negresit la mare dar cu toate ca este statiunea nostra de sufle ,nu cred ca stam prea mult pe-acolo din cauza ca e cam greu de mers cu carutul de pe faleza pana sus ...asa ca alegem alta statiune anul asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetele si eu ma bucur ca bebe e iubit de toata lumea si noi avem familie numeroasa dar am eu asa o senzatie ca mi-l fura cineva si tot ca tine ADC ueori as vrea sa ma odihnesc sa-l mai las si cu altcineva dar nu sta atunci e parca mai agitat asa ca am invatat sa odihnesc cu el ,dam drumul la feon si dormim.

Eu mai am un stres cu pupatul copilului am reusit sa interzic pupatul copilului pe maini si pe fata asa ca rudele au descoperit pupatul copilului pe cap si pe ceafa .

De asta si prefer sa-l tin cu mine cat mai mult ca sa ne mai fie pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

clar,pe mine ma paste o depresie ...stiu ca nu ar trebui sa-mi fac mari griji dar cand vad ca altii (majoritatea) mananca bine /normal pt. varsta lor,si a mea mananca cam cat ar trebui la o luna ,ma iau toate cele si izbucnesc in plans de neputinta si nestiinta ...dar ia in greutate bine ,mai scade cateva zile apoi creste incet, deci nu stiu ce ar putea sa-mi zica un dr. decat ca e normal si ca asta e metabolismul ei ,dar pe mine ma termina cu nemancatul ei ,papa bine si repede 80-100 ml dar apoi nu si nu...iar cand imediat dupa mancare ,adica 100 ml. la 3 luni jumate plange dupa suzeta iar biberonul o 'arde 'chiar ca ma declar invinsa ...desi ar trebui sa fiu multumita ca e sanatoasa si vesela ,nu pot sa nu izbucnesc in plans cand imi face nazuri deja la mancare ...
scuzati-ma ca ma plang dar desi vad prin ceata din cauza plansului ,tastele ,simt nevoia de a ma descarc cuiva ...astept sa treaca faza asta ,a mea cu depresia ,ca a ei cu mancatul e asa de cand s-a nascut(niciodata nu a mancat portia normala varstei ei) si nu vad vreo imbunatatire ..imi face rau mie personal sa vad ca ai vostri papa mult dar ma bucur pt voi .
chiar ,in afara de cristina ,alina ,bulinuta ,mai sunt care papa putin??
eu am schimbat 3 'lapturi' si n'spe biberoane dar tot degeaba,doar noaptea papa bine ,150 .
acum doarme linistita dupa o tura de plans de ambele parti...
are 6500 la 3 luni jumate si 68 cm,stiu ca eu sunt cu capul dar nu mai inteleg nimik...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

iaura, mamicoooo....este foarte bine micuta ta...vad ca a luat ceva in greutate...te cred...si ilinca mea mai face nazuri si simt ca o iua razna..ca stau mult si bine ba cu tzitzi ba cu biberonul..si ea se uita dupa alte cele...astazi dupa ce a dormit de la 8...knd apapat 150 ml,de lapte praf..s-a mai terzit la 12 si un sfert si vreau sa zic ca am pus-o la san..si ea se juca...nu manca...dupa juma de ora incepuse deja sa planga...si uite asha..stai dupa ea...deci are 3 luni si 4 zile si are de-abia 5kg..e vesela, pare sa nu aiba nimic...rade, voioasa, doarme...maine o sa mergem si noi la pediatra.la controlul d 3 luni...sa vedem ce ne spune...ajunsesem sa fac proba suptului..o cantaream mai des...nu stiu..ia cam putin in greutate...dar daca e in limita aceea..inseamna ca asa e metabolismul ei...hai, nu mai plange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Iaura, Alexa mea-la o masa mananca 70-90 ml, la 3 luni aproape...si un sfert il regurgiteaza!...dar e sanatoasa, vesela...mai are zile cand plange non-stop....dar asta e ea!!!!nu toti copiii trebuie sa fie dolofani ca al Ligiei sau al lui Alice!!!

Un copil grasut nu inseamna si un copil sanatos!!!(Ligia &Alice- nu ma refer la ai vostri ca n-ar fi sanatosi, DD-fereste.pot fi la fel de bine si grasuti si sanatosi, vb in general)....asa ca nu mai masura tu sanatatea in grasime!!!

tu ai citit ce face un bebe cand e in puseu de crestere?si a ta e in plin puseu.Ia citeste aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6





mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

uite si despre cum trebuie sa calculezi cresterea in greutate:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234


ambele link-uri sunt scrise de sunshine.o prietena buna!stie ce vorbeste.te asigur!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

mady, lady
tocmai ca nu imi doresc un copil gras ,e f. bine cu greutatea a mea ,dar nu mai inteleg de ce nu papa normal ca alti copii ,no vad ca unii manaca bine si nu iau in greutate deci tre' sa ma relaxez dar zau ca pe moment cand vad ca papa doar 80-100 ml ,ma duc pe campii...eu lucrand cu bebeii si vazand ca ei la cateva zile de la nastere papa cam atat cat a mea la 4 luni aproape ,iar ma gandesc la toate alea, of e mai bine sa nu stii nimik si sa iei totul cu vine...dar as da 5 ani din viata sa fi supt san si atunci nu stiam cat manaca .paote eram mai relaxata ...nu stiu poate si sper ca e o perioada din viata mea peste care tre' sa trec cu brio ,cumva...
multumesc inca o data lui DD ca e sanatoasa si astept sa imi revin si io cu capul
pupici la toate care aveti problemute si faceti fata cu brio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

La multi ani Dana, pupici si pentru mami dar si pt Eva.

Izish, despre decalotare am citit si eu destul de mult si am ales sa nu fac deloc, spalam foarte bine la baita si atat. Medicii in varsta recomanda foarte mult, cei tineri nu prea, iar in vest deloc. Nu stiu daca am facut bine, dar sper sa nu avem probleme.

Iaura, eu zic sa nu-ti faci griji, pentru o fetita are o greutate foarte buna, incearca sa-i dai mai des. Si eu am impresia ca Vladut tot cat manca acum o luna mananca si acum, dar trecand fiecare masa pe hartie si adunand la final imi iese mai mult. Poate e genul care mananca putin si des.

Eu il las in brate la toata lumea, am si o teorie dar din pacate e forum public si nu pot da detalii.

Mai este cineva care nu a facut vaccinuri suplimentare? Eu m-am hotarat ca rotarixul sa nu-l fac deloc si pneumocociul dupa 1 an.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

HRISTOS A INVIAT!!!
La multi ani!!!sanatosi si voiosi tuturor bebeilor si mamicilor nu va nominalizez pt a nu omite pe careva.
Multumim din suflet pt urarile transmise Mariei cu ocazia celor 3 lunite
Noi suntem in Romania,am botezat pitica,totul a fost superb,la biserica nu a scufundato cu capul in apa ci cu funduletul swi apoi a udato un pic cu apa pe capusor.A primit pitica o multime de hainute,cadouri,si multa multa atentie.Toata lumea a plimbato din mana in mana,bunicii is topiti nasii deasemeni,,iar Marie e super ok numa rade toata ziua.A fost fff bine pe avion,autocar,tren,nu a plans nu sa mofturit,,in tara chiar ii prieste papa asa cum nu a papat niciodata(125-130ml dintrun foc,,eu care ma rugam de ea cate o ora sa pape)doarme unde si cum o apuca somnu deci per total ne prieste plimbatu.
Poze o sa pun cand ajung acasa,
IN REST va pupacesc pe toate si va doresc tot binele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite David
- la multi ani Danezza..sa ne traiesti..sa fi sanatoasa, si sa te bucuri de familia ta

Mergi la inceput