Medicamente pentru gat compatibile cu alaptarea?

Medicamente pentru gat compatibile cu alaptarea? | Autor: AnaisG

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Stie cineva vreun medicament pentru durerile de gat care poate fi administrate in timpul alaptarii? Daca nu, m-ar interesa macar vreun remediu naturist mai inofensiv.

Multumesc pentru orice ajutor !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,
Eu am luat un remediu homeopat: Homeogene 9 si a fost eficient.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu nu mai iau medicamente pt durerile de git, mi se par ineficiente.
FFF eficienta in schimb a fost badijonarea cu abastru de metil, gargara cu apa calduta cu sare, solutie saturata daca se poate, picuratul aceleiasi ape cu o pipeta in nas (omoara germenii care altfel "coboara" din nou in git) si tinctura de propolis, 20 picaturi intr-o lingura cu apa, se inghite si se sta 15-20 min inainte de a bea/minca.
Mai exista vitamina C cu propolis, eficienta.
Ceai Hapciu
Lamiie
O lingura de miere supta cit mai mult si inghitita inceeeeeeet

Multa sanatate !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Tantum verde
(produsele apicole pt declansa alergii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

ce varsta are bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri! Acum chiar am de unde alege :)

12 zile are bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Am inteles corect? Bebelusul are 12 zile? In cazul asta nu prea se recomanda nimic, cel mult paracetamol (doze mici) si miere. Propolisul (poate provoca alergii) si Tantum verde nu se recomanda cand bebelusul e atat de mic. Nu as risca nici cu albastru de metil, daca bebe ar fi mai mare... Apa cu sare da. Dar poti sa faci sirop de ridiche/morcov/ceapa cu zahar.


Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pisi, esti sigura de miere ?! Eu stiam ca pana la cel putin un an nu e permisa, din cauza pericolului de alergii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Miere sa o manance mama. Bebelusii sub un an nu au voie miere pt ca nu au aciditate suficienta in stomac sa omoare bacteria care provoaca botulismul. Adultii (mama) in schimb omoara bacteria in stomac, neexistand nici un pericol ca sa ajunga toxinele bacteriei respective in sange si apoi in lapte.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si informatii Pana la urma, am apelat la Homeogene 9 si la ceaiuri cu musetel si am avut placuta surpriza sa scap de durerea in gat in aproximativ o zi. Nu am intrerupt alaptarea in timpul asta si sper sa nu il fi afectat in nici un fel pe bebe...

O seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput