Vacanta in Turcia 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noi am fost asta iarna in Turcia, la Istanbul. Am scos lire de la primul ATM gasit in aeroport si apoi am mai scos de prin oras cate am avut nevoie, cu grija sa nu ramanem cu lire la sfarsit. Varianta cu scosul de pe card ni se pare cea mai comoda, simpla si lipsita de risc cand calatorim in strainatate. Atentie doar, inainte de plecare, daca aveti carduri la mai multe banci, sa verificati la care sunt comisioanele cele mai mici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

ptr mamicutele care au fost cu copii mici la mare, am o intrebare?
ce fel de chilotel de apa au folosit la pitici sub 2 ani?? am vazut la farmacie de la hugges cu 4,2 lei/buc, mi se pare destul de scump, dar nimeni nu mia putut spune cate folosiri are, pot sa ii dau toata ziua sau cum???

cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png



aseara am vazut in catalogul de la real ca au oferta la scutece pentru piscina, marca libero, 9,9 lei pachetul cu 6 scutece (cel putin asa scria pe pachetul din poza, ca are 6 bucati, nu stiu daca tot 6 bucati sunt si in pachetele pentru alte marimi/greutati).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

Pogonici1977 si noi mergem la Miracle, dar in perioada 20-27 iunie.
Ne poate spune cineva care a fost recent aici cateva impresii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu scot direct de pe card, intotdeauna mi-a fost comod asa, si deobicei incerc sa scot o singura data bani ca sa nu platesc mai multe comisioane de retragere.
legat de slipi eu am luat din cora de la libero cu 11 ron 6 buc. sunt 6 indiferent de marime. se folosesc doar o data. ma bate gandul sa iau si un scutec din acela refolosibil insa la ala nu prea pricep cum e treaba cu pipi, trece prin el sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ptr e primul concediu in 3, iar dra nu are nici 2 ani, am ff m intrebarii..prin urmare rog mamicile care au copii mici sub 2-3 ani sa imi dea niste informatii>perioada noastra de sejur e caniculara in antalya, adica 26 iunie-3 iulie, prin urmare suntem nevoiti sa ii luam piticei un costum special ptr protectie solara, are tenul deschis si e blonduta..deci atrage soarele...

voi cum ati procedat cu copii mici la mare ma refer ca protectie solara..ca dra mea nu are stare si ma tem ca nu va avea multa rabdare sa stea locului..ca e duracellllll

eu mam gandit sa ii luam un costum de genul
http://www.erfi.ro/costum-de-inot-copii.html#descriere

mi se pare ff util si ptr bagat in piscina dar si ca protectie solara..

ce parere aveti dragi parintii????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

sau varianta asta
http://www.erfi.ro/combinezon-de-inot-din-neopren.html

daca ati folosit la copii vostrii ajutati-ma si pe mine cu un sfat..o parere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pogonici, exista si alte marci de costum, similare cu necessity, insa mai ieftine. am vazut pe net ca au aparut si costume cu FPS 80, confectionate in africa de sud, costa 230 lei.

vezi ca exista si sepcute speciale, cu aparatoare pentru urechi/ceafa, confectionate din acelasi material. sunt excelente, are si fetita mea (costum si sepcuta), n-am avut probleme gen insolatie sau arsuri solare, si a mea e ca o rata, ar sta numai in apa ziua intreaga.
http://www.okazii.ro/accesorii-copii/sepci/sapca-copii-cu-protectie-solara-upf-80-a113642932

materialul este subtire, se usuca rapid, nu ai de ce sa te ingrijorezi in privinta faptului ca sta copilul cu costumul ud pe el. sau poti lua doua costume, cand iese din apa o imbraci cu unul uscat, pentru a fi protejata de soare, si ii dai periodic cu crema FPS 50 (sau mai mare) pe zonele neprotejate.

nu stiu unde locuiesti, eu am vazut aceste costume si sepcute in mall la baneasa, la next si imaginarium. costumul poate fi intreg sau din doua piese (bluza si pantalon scurt). am mai vazut si in magazinul C&A din ploiesti, nu stiu insa cat costa.

costumul de neopren e gros (cel putin asa era unul vazut recent la intersport), e recomandat pentru scufundari si alte sporturi acvatice, mai degraba protejeaza sau are rolul de a mentine temperatura corpului constanta, vad ca pe site nu scrie nimic de protectie solara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pogonici eu am avut primul model. nu il recomand. baiatul meu nu l-a imbracat niciodata. este foarte gros ca sa zic asa. zici ca are burete inauntru asa ca e mare si greoi. deci din punctul meu de vedere nu isi merita banii. varianta 2 nu o stiu. anul trecut eu am fot tot iu iulie cu cel mic 1 an si jumatate in cipru in iulie. deci ff cald. l-am dat bine cu crema de protectie si l-am tinut cu sapca, pampers si bluzita din aceea speciala. a fost totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ce rapide sunteti>
deci irinabobe..sa inteleg ca tu ai primul model si e din ala special ptr inot si cu protectie solara inclusa?? ...daca da, iti multumesc de sfat, ptr parerea ta e ok si nu cred ca il voi mai lua...si mie mie se pare destul de greu la cum arata in poza...e solidda textura aia...

dar din ala de neopren???????????? ce parerere aveti fetelor??? sapcuta am vazut pe sait la 50 lei..

raspuns. eu sunt din piatra neamt si la noi asa ceva in oras nu gasesti..deci treb sa imi de pe net....sau exista si in acele complexuri la turci???

cat priveste situatia de a nui lua fetitei un astfel de costum...pe protectie...nu stiu...ptr mie frica de acea explozie solara....ei nui place sa stea la soare..dar apa o iubeste la nebunie....

iar cu banii suntem cam la ananghie.... acuma..deci???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

corinadani..dar fetita ta cel fel de costum are??? tu de care miai recomanda??? ca nu am idee si nici nu sunt hotarata..

de acea am nevoie de recomandari

irinabobe....ai fost o norocoasa ca copilul tau nu a patit nimic de la soare....desi urmarile se vad in anii si in timp..nu atunci....

dar noi cand am fost in turcia si egipt (nu aveam inca fetita) am prins canicula, chiar 40 gr in luna iunie, deci sincer eu nu ma pot risca ......

Mergi la inceput