ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Si-mi cer scuze daca a parut ca cred ca cineva vine peste credinciosi, in raspunsul dat lui almo, nu asta a fost intentia, ci era o replica la lasa-i si pe altii sa traiasca, mi s-a parut nederept sa fie vreun credincios acuzat de asta.

In fine, sper ca ati inteles : mie una-mi face placere sa discut si cu credinciosi, si cu necredinciosi.De ex am intrat pe blogul lui JG si vinerea trecuta am facut de-acolo o reteta, ca tot zicea ca se simte nu stiu cum ca a intrat la Credinte, uite ca si eu am intrat pe blogul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu am mai scris la subiect, am fost si ocupata dar am avut nevoie si de timp sa ma gandesc la intrebarea ta Katya. Nu sunt ipocrita si am sa iti raspund sincer ca asa cum ai scris in ultimul post adresat mie, recunosc ca nu ti-as incredinta fata sa o cresti. E mult prea mult pentru mine, se suprapune peste ideile si pricipiile de educatie in ceea ce la priveste pe fetele mele. Am spus mai devreme ca asta ar fi singura conditie pe care as pune-o eventualilor parinti de suflet.

De aceea am mers mai departe cu judecata si inteleg de ce un credincios asa cum scrieti voi ca sunteti, nu poate incredinta copilul unui ateu.

Dana, eu cred ca un copil crescut asa cum fetele de la aceasta sectiune isi cresc copiii, nu pot sa aleaga o altfel de viata. Sau poate numai ca adult, dupa ce trec prin filtrul gandirii lor tot. (sa nu intelegeti ca le doresc asta copiilor vostri, departe de mine gandul, e doar o constatare personala fara referire la cineva anume).

almo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Dana, eu cred ca un copil crescut asa cum fetele de la aceasta sectiune isi cresc copiii, nu pot sa aleaga o altfel de viata. Sau poate numai ca adult, dupa ce trec prin filtrul gandirii lor tot. (sa nu intelegeti ca le doresc asta copiilor vostri, departe de mine gandul, e doar o constatare personala fara referire la cineva anume).

almo .


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Mihaela,eu sunt crescuta de o mama foarte credincioasa,am mai precizat anterior asta!

Si totusi...eu nu sunt credincioasa din categoria fetelor mentzionate anterior!

Exact asta incerc eu sa spun,ca degeaba incearca ele sa -si incredintzeze copii DOAR credinciosilor,asta nu e o sursa de reusita a dorintzelor lor!

De asemeni am dat exemplu de credincios( habotnic dupa parerea mea)si (ma rog e adevarat ca doar Katya a raspuns)dar nici aceatsa categorie nu e deplin satisfacatoare!

Michelle,eu te-am intrebat pe tine,nu ma duc eu s-o invit pe 3x3 aici!Nu-mi amintesc ca ea sa fi avut interventzii la subcapitolul asta,doar la ...Paranormle!(majoritatea mesajelor)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ca sa nu mai spun ca necredinciosul de azi,poate deveni credinciosul de miine!

"cel din urma va fi cel dintii!"

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Almo, nu e rau nici sa fii tocilar, nici ateu, nici habotnic, doar ca e normal ca fiecare sa fie numit dupa cum e, atita tot.

Mihaela-s, ma bucur ca ai inteles. Am zis: sint diferente, nu bune si rele. De-aia nu ti-as putea lua copilul:pt ca a ti-l creste exact conf principiilor tale, nu pot, fie si pt ca duminica nu facem treaba, vezi?

Cit despre 'filtrul gindirii', ajungem iar la concluzia: copiii credinciosilor sint indoctrinati. Exact ce-ti spuneam si tu ai zis ca nu, ca nu-i imp, ca mi l-ai da, ca n-ai considera ca-l indoctrinezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

un credincios intelept va stii cand sa taca si cand sa vorbeasca. sa fim clari intelesi nu fac aluzie la nimeni.
Eleni a explicat foarte foarte bine, cam ce as fi spus si eu. as mai adauga ca niciodata nu as spune cuiva "Domnul sa te lumineze" . ptr ca poate avea cu totul alt inteles decat cel dorit.



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



si la urma, urmei ...care e problema Kariguld? suntem cu totii asa de "luminati", incat nu mai avem nevoie de lumina?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, dar tu la 8 ani ce ai fi ales? Ca eu la asta ma refeream. La intrebarea ta pusa lui Michelle, despre ce isi doreste baiatul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Almo , n-ar strica sa incepi intii cu tine prin a aplica live and let live. Putin respect n-ar strica de asemenea:in pr rind nu-i mai numi pe credinciosi habotnici, ajunge doar credinciosi, ca nu stii tu cit de habotnic e fiecare.In al 2-lea rind pt ca n-a venit nimeni sa se ia de tine: aici e un forum dedicat credintelor, nu stiu cine vine peste cine.

[


vreau sa clarific putin. eu cand am scris ce am scris, nu m-am referit la nimeni de aici de pe forum. Nu am vrut sa scolesc pe nimeni care a scris la subiectul asta. Nu vreau sa incerc sa conving pe nimeni de nimic. Eu am venit aici si am citit, nu a venit nimeni la mine sa ima traga de maneca sa ma puna sa citesc. Aici doar discutam, fiecare isi expune punctul de vedere si am vrut sa mi-l expun si eu. E ceva rau in asta? Am scris habotnici tocmai sa nu ma refer la toti credinciosi, ca sunt credinciosi care nu sunt habotnici, si asta am mai clarificat odata. Dar tu nu intelegi ori nu vrei sa intelegi.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




eu ma bucur ca intri pe forum la SC si din partea mea esti oricand binevenita sa vorbim ...doar nu ne impungem.

chiar daca tu aparent nu cauti, nu ai nevoie de nimic, sufletul tau are.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihaela,dar nu e vorba de mine,de ce-as fi ales eu,ci de ce aleg ele pentru copii!
Pe michelle am intrebat-o in alt context,daca asta este ce-si doreste baiatul ei!Ea nu a dat alta alternativa copilului!

Pentru ca ea e atit de convinsa ca asta e dorintza lui(poate momentan este)incit nu ia in calcul posibilitatea unei "indepartari"de la credintza!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Katya, daca e sa o luam asa, fiecare ne "indoctrinam" copiii cu credinta sau cu lipsa ei. DAR copiii crescuti de credinciosi pot foarte bine sa devina atei la maturitate, ca si cum copiii ateilor pot sa devina credinciosi. Filtrul gandirii nu e numai intr-o directie. Contextul in care am spus asta te-a facut sa intelegi altceva.

Mergi la inceput