Cum sa nu pierd laptele?

Cum sa nu pierd laptele? | Autor: Kya

Link direct la acest mesaj

Buna,
Victor are 4 luni si eu a trebuit sa incep un tratament stomatologic. Din pacate niste extractii s-au complicat si trebuie sa iau antiinflamatoare si antialgice. Am incercat sa rezist fara pastile dar imi este imposibil. Acum iau Ketonal care nu este compatibil cu alaptarea (de fapt in prospect scrie ca nu s-au facut studii despre secretarea lui in laptele matern dar mi-e frica sa risc).

Intrebarea este ce pot sa fac sa nu pierd laptele. Deocamdata ma mulg in fiecare zi cat pot de des, Nu mai zic ce ciuda imi e ca trebuie sa arunc laptele...
Mai aveti alte sfaturi despre ce pot sa mai fac? Tratamentul va dura cam o saptamana - 10 zile.

Coincidenta sau nu, imediat dupa ce am intrerupt alaptatul, Victor s-a captusit cu o bronsiolita de toata frumusetea...


Mamica de si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Hristos a Inviat , Kya !

In primul rand sa nu te mai gandesti ca pierzi laptele ci ca vei reusi sa gasesti o solutie de trecere peste impasul de moment.
Trimit un PM

Numai bine!

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

mie mi-au dat in spital, calmant dupa cezariana, Ketonal. sotului i-au dat de la farmacie, calmant dupa cezariana, tot Ketonal, si am luat cateva, si alaptam.. nici nu mai tin minte ce scria pe prospect. (dar nu zic ca trebuie sa faci ca mine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ce e ketonal? Un antiinflamator? In cazul asta nu il poti inlocui cu ibupofren (tot antiinflamator), intercalat cu paracetamol (in cazul in care durerea revine inainte de a putea lua o doza noua de ibupofren)? Eu la 2 saptamani ale bebelinei am fost complet recusuta, cu anestezie generala, pt ca respinsesem firele. Durerile au fost groaznice, si la maternitate asta mi-au spus ca pot sa iau ca antiinflamator, ibupofren.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Poti sa iei linistita Ketonal si chiar si medicamente mai puternice. Uite aici http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/pain-meds/ acest site este in concordanta cu Academia Maericana de Pediatrie si este cel dupa care se ghideaza toti consilierii de lactatie din lume.

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Au trecut toate durerile, s-au vindecat toate. Am mers in continuare cu Ketonalul si alaptam asa printre picaturi. A fost ok. Acum ne-am intors la programul normal de alaptare, slava Domnului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

incearca sa gasesti Galafor!
spor la alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

bravo!!!!!

multe bucurii amandurora

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput