Bv lakioana,danaang,dia_tm,Sovi! Hai Marci!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Scot si eu niste motate pentru fetele ce au ramas sa nasca





Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lakioana felicitari! Bine ai venit Evelyne!

Amy bine ca totul a fost spre bine si cu insistentele tale ai reusit ce ti-ai propus.
Si noi ne mai luptam uneori cu niste partzuri care nu vor sa iasa (uneori doar pt ca alteori ar face gelos orice adult ), dar nu-i dau nimic. Nu plange, doar se inroseste de la efort cand impinge f tare. Azi nopate nu stiu ce a avut pt ca s-a trezit din ora in ora si sugea maxim 5 minute si adormea. O tineam pe burtica pe pieptul meu sa gogartzeze - face asta automat in maxim jumatate de ora si apoi iar se trezea de foame...
A fost o noapte cel putin ciudata: catelul a latrat, am auzit ca a fost cutremur, m-am trezit la un moment dat si am constatat ca s-a ars becul pe care il las aprins ca si lumina de veghe...(si e bec economic si am auzit tot felul de teorii inspaimantatoare referitor la cat de periculos e un astfel de bec care se fisureaza in prezenta noastra - sper doar ca nu s-a fisurat.)

Ronina eu n-am avut probleme cu sanii la diversificare. Insa pana la intarcare am simtit mereu cand se incarcau (si anticipam, ca acum, momentul in care cere papa - desi acum nu se poate spune ca avem program - mi se pare lucrul asta un miracol, un alt soi de comunicare altfel intre mama si copil)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

Felicitari, Dorina! Bine ai venit Maria Teodora!
Felicitari lakioana! Bine ai venit pe lume Evelyne Sarah!

amy-bine ai revenit
jd-felicitari pentru rele de somn odihnitoare
ronina-felicitari pentru progresele biencutei!
nelli
Imi pare rau ca nu prea mai apuc sa va citesc dar sunt cu gandul la voi.Sotul meu e foarte ocupat in perioada asta iar eu ma impart intre copii si casa,abia mai apuc sa fac putina ordine...iar ieri am avut si program de calcat.Ma bucur ca maine vine mama si face ea mancare pentru Pasti .....eu nu mai apuc...nu stiu cand trece ziua.
Fetelor eu am picioarele ,mai exact gleznele foarte umflate...nici in timpul sarcinii nu le-am avut asa umflate.Voua vi s-a imtaplat asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Revin cu o recomandare - la noi functioneaza fara gres linistirea copilului pe melodia www.youtube.com/watch?v=AIiyIpQPv8M" target="_blank">asta (poate si pt ca am ascultat-o mult in sarcina)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

Felicitari ioana, sa va traiasca ,sa fiti sanatosi si fericiti

38+ Maria-SiminaDoamne ajuta-ne sa fim cu totii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Salutare mamici, beblusi si burtici!

Felicitari Lakioana! Bine ai venit pe lume Evelyne Sarah!
Ma bucur mult ca totul a decurs bine si ai o bebelusa atat de linistita si intelegatoare! succes sa gasiti si un ritm de papat care sa va convina la amandoua!

Amy, bine ai revenit! Imi pare rau ca operatia a fost cu ceva complicatii si probleme - normal ca iti revii mai greu la o stare de spirit pozitiva dupa asa o experienta!
Ma bucur ca ati depasit episodul si sunteti ok amandoi, acasa...

Ronina, legat de diversificare fiecare are teoriile proprii; daca nu sunteti fortate de imprejurari sa grabiti diversificarea personal cred ca cea mai buna solutie e de introdus alimente noi, solide, treptat, incepand cu cantitati mici intre mese (si nu in loc de o masa) - asa bebe accepta mai usor (si nu vede in noul aliment ceva ce il priveaza de laptic) si automat reduce un pic din cat papa la urmatoarea masa de laptic... asa se regleaza/adapteaza mai usor si lactatia, fara socuri...
Apoi cand stii ce-i place poti sa-i dai sa pape la o masa ceva solid, si la sfarsitul mesei, ca desert, sa-i oferi si-un pic de laptic... cateva zile, apoi ramane masa respectiva inlocuita cu ceva solid, si laptic la celelalte mese.

Si eu am avut o noapte ciudata (desi nu e prima de genul asta...) - treziri frecvente din diverse motive, oboseala care se tot acumuleaza, si cand constat ca e dimineata si se face lumina afara brusc ma prinde asa un somn.... m-am defectat, clar!
Cel putin noaptea astea am facut in vis activitati minunate de care nici nu poate fi vorba in realitate; e minunat sa traiesti (macar in vis) intr-o lume de poveste ... se facea ca am fost la mare si am traversat marea intreaga facand kite-surfing ...si nu doar odata! super senzatia sa plutesti cu asa viteza peste valuri, sa mai cazi si printre ele pentru o balaceala pe cinste...
ufff... ma duc sa ma bag in vana ...poate mai prelungesc un pic senzatiile minunate din vis

In rest nici un semn de nimic...
Incerc sa-i explic la bebelina ca oricum n-are de ales, si daca tot nu poate sa mai stea in burtica, ar fi mai bine pentru amandoua sa se hotarasca ea ...poate intelege...
Am mai studiat pe net tot ce-am gasit despre inducerea nasterii ...evident ca nu suna bine si cu cat citesc mai mult cu atta descopar noi si noi riscuri si elemente contra - asa ca ar fi cazul sa ma opresc din documentare!
Dar tot citind, cred ca am priceput si care era ideea dr. de "stimulat" bebe ... e o manevra de desprindere a membranelor de pe col ...deplasare/miscare a membranelor ...care teoretic, uneori, e suficienta sa declanseze travaliul (nu in cazul nostru evident).

Pupici!
poate mai intru mai pe seara ... daca nu... incerc sa dau de veste cand apar ceva modificari.

AMR...o zi

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Felicitari Lakioana!Bine ai venit Evelyne Sarah!

40+ Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


vad ca va confruntati cu nopti ciudate. noi dormim uneori toata noaptea. aseara a adormit la 23 si s-a trezit la 6.45, a mancat si a adormit iar pana la 10.
dorinuta, felicitari! bine ai venit Maria Teodora!
fetele, noi la sfatul lui nelli, ne-am comandat asta
poate va ajuta si pe voi.
JD, da. ai dreptate cu rabdarea. eu am. si sunt mai responsabila acum decat as fi fost acum 10 ani in urma. asta e clar. si eu am avut greturi cu cateva zile inainte sa vina Alexia. ;)
dia, super povestea ta cu bibe gol :)
ronina, io-s de rasu' plansu'. am ajuns noi la pediatru.. intram.. si.. surpriza.. o alta asistenta. am zis k nu o recunosc eu. intreb de dr.. cica da, a fost pana la ora 15.00. ma uit pe program.. eu incurcasem zilele. joia e pana la ora 20.00. asa ca azi mergem iar. noroc k nu e prea departe ca ne certa tati
vin azi cu vesti
mie imi e groaza de ce haine ii va lua nasa.
bine ai venit Evelyne!!
amy, bun venit acasa!
tala, alexia a adormit la recomandarea ta.


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Multumim mult fetelor! Felicitari si voua!!!

Am pus si eu cateva poze in albumul de pe Picassa.



_

Lakioana mami lui Rianna Rebecca (16.09.2006)
si Evelyne Sarah (09.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Lakioana, Sa-ti traiasca frumoasele printese!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput