Clinica stomatologica pentru copii

Clinica stomatologica pentru copii | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Tocmai am aflat ca lui Vladut ii creste dintele definitiv in spatele celui de lapte iar cel de lapte nici macar nu se misca. Si as vrea sa cer parerea unui doctor specializat in probleme de genul asta.

Poate recomanda cineva o clinica pentru copii?

Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Off, noi suntem patiti
Solutia - medicul i-a extras dintisorii de lapte si cu ajutorul unui apart dentar mobil i s-au indreptat. Au existat s i pareri cum ca s-ar fi indreptat si fara apart...nu am vrut sa risc. problema e ca patim in continuare la fel...dintii definitivi apar in spatele celor de lapte, si sunt si mari si nu prea au loc. Asa ca tot la aparat ajungem. Noroc ca il poarta.
Cat despre clinica pt copii noi am fost la Dentestet4kids si suntem foarte multumiti. Preturile sunt cam mari insa serviciile sunt de calitate. Sunt insa foarte aglomerati...mai ales dupa ora 17-18, cand putem noi ajunge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Am avut si noi 4 dinti dubli ,stomatologul nu a intervenit in nici un fel iar dupa ce au cazut cei de lapte ceilalti s-au asezat frumos la locul lor. Nu intra in panica.Copiii sunt inscrisi oricum la stomatolog si li se face un control la 6 luni si igienizare chiar daca nu intervin alte probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Dent Estet 4 Kids

http://www.de4kids.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Fetitei mele i-au iesit incisivii centrali de jos in spatele celor de lapte. Cei de lapte se miscau un pic. Am fost la dentestet, din pacate dr la care mai fusesem avea o problema si lipsea mai multe luni. am nimerit la o doamna care ne-a intrebat cati ani are- avea 5 ani jumate- si ne-a zis sa mai asteptam ca or sa cada singuri. Nu prea am inteles la ce mai conta varsta, de vreme ce dintii definitivi deja ieseau in spatele celor de lapte...Dna dr. s-a apucat sa-i faca sigilari pe maselutele definitive- am mers la dansa in fiecare saptamana in luna urmatoare, timp in care incisivii cresteau in spatele dintilor de lapte, iar dansa ne spunea sa asteptam ca dintii de lapte vor cadea singuri. In momentul in care i-am atras atentia ca cei de lapte se misca din ce in ce mai putin, iar cei definitivi erau crescuti cam jumatate m-a intrebat candid- "si ce doriti, sa-i scoatem?". Am ramas masca. Pana la urma si-a dat cu parerea ca dintii de lapte nu se mai misca pentru ce cei definitivi erau atat de departati de ei( in spate) incat nu ii mai impingeau. Prin urmare i-am scos- ( la altcineva :)- ca dna ne-a spus ca dansa nu face inhalosedare.
Asa ca aveti grija si la cine mergeti la dentestet...
Dintii si-au revenit in pozitia normala cam dupa an. Ma si mir cum de am scapat de aparat ca aratau tare rau- in spate si departati intre ei, unul si un pic intr-o parte...Acum sunt aliniati cu ceilalti si s-au asezat perfect in pozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

noi am fost tot la dent estet 4kids...au un adevarat univers acolo..numai jucarii tv cu desene, intai spala dintii lui kitty..etc...
plus au inhalosedare astfel incat copilul sa fie mai relaxat...
fimea intreaba cand mai mergem la dentist:)))

Mergi la inceput