Strategii ....(split stiinta - descoperiri)-2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Revin cu o informatie. Se discuta in paginile anterioare daca celulele care metastazeaza sutn din cancerul primar sau nu. Adica daca o metastaza se poate vedea de unde a a aparut, in cazul in care se descopera metastaza si nu cancerul primar. Acum invat pentru examen si ma uitam la niste preparate de metastaza. Se vede clar de unde vin celulele. La metastaza de melanom (in lichidul pleural de ex.), se vede clar melanina, exact ca la cancerul primar.

Asadar da, celulele care metastazeaza nu se transforma, ele circula si ajung sa se inmulteasca in alt organ, dar raman cele initiale.

Banuiam asta si cand am citit articolul Monicai, cu indianul caruia i-au descoperit metestaze in timp ce cancerul primar disparuse. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

M-am uitat pe link-ul ala dat de AB_AC cu trials si evident ca m-am confuzat de tot.
Pentru situatia in care este taica-meu acum exista in zona mea vreo 8 trials ... puteti sa-mi dati si mie ceva amanunte despre aceste trials ? Ce exact inseamna asta ? Sunt niste tratamente care se incearca pe diversi pacienti dar care nu sunt aprobate ? Cat sunt de safe aceste trials ? Si cine plateste ? Daca nu are asigurare medicala poate intra in trial ?


Hai ca revin si eu in zona.
BUFLEA incerc sa iti raspund eu.
Intradevar in trialuri se administreaza niste substante experimentale,deci care nu sunt inca aprobate.
De platit platesc companiile farmaceutice sau universitatile sau cine initiaza aceste trialuri.Eu asa cred ca se poate intra fara nicio asigurare.Dovada eu am intrat in trialul asta in Ungaria,deci intr-o tara straina,unde nu m-a intrebat nimeni de sanatate :) Nu Ungaria sau spitalul respectiv plateste,dimpotriva ei primesc bani de la companiile farmaceutice ca se ocupa de trialurile respective!
Legat de cat de safe sunt,te poti interesa ... de pe net ce reactii adverse au de exemplu.Si odata intrat in trial poti renunta la el oricand,sau te pot da ei afara cand au chef - de obicei daca nu functioneaza,adica boala progreseaza sau apar reactii adverse mai grave.
Parca am mai scris odata ca sunt trialuri de trei faze:
La trialurile de faza intai se accepta un nr. mic de persoane,de obicei in stadii avansate cand n-au de pierdut chiar absolut nimic si se urmareste in principal siguranta substantelor,abia pe plan secund eficacitatea.Daca sunt "sigure",adica nu apar efecte adverse nasoale,se trece la trialuri de faza doi.
La trialurile de faza doi se urmareste in principal doza maxima tolerata,adica se impart participantii in grupe la unii se da o doza,la altii alta doza,la unii se creste ma rog,cam asa ceva.Tot asa,pe plan secund se "contabilizeaza" eficienta medicamentului.Daca totul e ok,se trece la studii de faza trei
La studiile de faza trei de obicei se compara substanta cu medicamentul uzual folosit pana atunci,deci sunt doua grupe ,uneori nici nu stiu nici pacientii nici medicii ce substanta au nimerit se cheama dublu orb,sau uneori se stie.E cazul meu,in studiul meu se compara inhibitorul Braf cu dacarbazina (chimio) si n-avea cum sa nu se stie la ce ai nimerit,ca eu iau doar niste pastile dimineata si seara,pe cand la chimio se fac perfuzii la trei saptamani.La cei ce fac chimio,odata ce boala a progresat,li se permite sa treaca pe medicamentul cel nou,se cheama crossover parca.Exista si trialuri unde se da doar substanta respectiva - se cheama "cu un singur brat".
Mai exista si alte feluri de trialuri,de obicei la stadiile mai putin avasate,la cancer de stadiu III sa zicem,unde se poate da unui grup medicamentul nou,altui grup placebo.Sunt fff multe tipuri si fiecare are criterii de includere si criterii de excludere.Deci in primul rand asta trebuie vazut,daca "se califica" la trialurile pe care le ai in vedere.
In general trialurile de faza II si III sunt sigur mai safe si sigur au si efect in boala respectiva,altfel ar fi ramas la faza I si nu s-ar fi continuat - exista mii de trialuri de faza I abandonate.
Cand e gata un trial de faza III ,se cere deja aprobarea pentru medicament si poate iesi pe piata.Substanta ce-o iau eu a fost deja aprobata ca medicament in iunie anul trecut ,dar e produsa de o firma concurenta,am mai zis.Cand ceva substanta functioneaza,se reped toate marile companii farmaceutice sa inceapa trialuri si in final sa scoata si ei pe piata medicamentele respective - e vorba deci de o gramada de bani.Eu am ales medicamentul asta cunoscand din start ca functioneaza in proportie de peste 80% (cel putin o vreme) si ca n-are decat reactii adverse minore.
Sper ca ti-am fost de ajutor.Daca te mai intereseaza ceva si te pot ajuta sa imi zici.Eventual daca imi scrii exact diagnosticul lui si toate tratamentele facute (conteaza la criterii de includere/excludere),asa iti pot gasi eu rapid un trial porivit pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu credeam ca s-a inteles faza cu metastazele
Asa se pune si diagnosticul daca exista o adenopatie undeva in corp, se ia biopsie din adenopatie sau se excizeaza in totalitate, in fctie de cum o gasesti intraoperator, si anatomopatologul spune punctul de plecare, adica despre ce cancer primar este vorba.

Metastazele de la melanom sunt negre daca sunt invadati ganglionii in totalitate, e oarecum impresionant.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu ma refeream la faptul ca nu poti deveni bolnav daca gandesti pozitiv si traiesti o viata in liniste, bucurie, pace si iubire.


apoi, capcaune, pe bune ca mi-ar place si mie sa plec pe covorul zburator la munca. dar nu s-a inventat inca tesatura .

alina


Asa ceva nastrusnic n-am mai citit in subforumul stiinta si cercetare pana acum. Fara suparare!

Desigur, e parerea mea personala si n-o impun nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

gaba-rema, bine ai revenit pe forum ! ai lipsit ceva timp, esti ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

asa este. mesajul meu apare intr-un subiect care prin split a ajuns la acest subforum.
iar in lumea noastra a stiintei si cercetarii atat de dezvoltate , ideea unei viati traita in liniste , pace si armonie nu este nastrusnica ( multumesc, ai fost draguta ) este chiar o stare necunoscuta , in concluzie o tampenie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ah, ca mi-am adus aminte si sunt in ton cu subforumul.
l-am urmarit pe bruce lipton vorbind despre mecanismul de functionare al celulelor umane , ca doar boala de la celula pleaca.
sunt o proasta povestitoare si nu vreau sa intelegeti gresit de la mine dar il puneti gasi pe net si puneti sa ii dati sau nu dreptate.
oricum el cerceteaza deci pot spune ca face descoperiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Corina Dani,

Acuma, eu ma intreb daca in regnul vegetal exista ceva similar cancerului din regnul animal?

Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Cat despre sistemul imunitar si cancer, eu sunt sigura ca sist.imunitar e ceva extrem de complex, iar factorii de imunitate responsabili de combaterea bacteriilor si virusurilor sunt diferiti de cei de combatere a celulelor canceroase: Asa s-ar face ca un om sanatos tun, care nu raceste usor si rezista de felul lui, nu e neaparat ferit de cancer.

Iar ticalosenia asta de boala inseamna de fapt mii de forme diferite de manifestare, si mii de etiologii diferite. Aparitia unor cancere e favorizata / indusa de contractarea unor virusuri (vezi acele tulpini de Human Papilloma Virus (HPV) care provoaca cancerul de col uterin: in absenta acestui HPV, NU faci cancer de col).
Alte cancere n-au nicio legatura demonstrata cu virusuri, ci cu alti factori, cunoscuti sau nu.

Mergi la inceput