Rana pe col

Rana pe col | Autor: Johanna12

Link direct la acest mesaj

Scuze,sunt cam noua pe acest site si m-am ratacit asa ca va rog sa scuza-ti daca am postat gresit.
Deci,am o rana mica(exprimarea doctoritei mele) pe col,mi-a zis ca e mica si nu necesita inca acea cauterizare.Mi-a dat sa fac spalaturi vaginale si sa iau polygynax doua luni la rand(6 ovule o luna si 6 ovule urmatoare).
Initial,problema este cunoscuta de mine din octombrie,unde mi-a zis sa fac acele spalaturi dar nu le-am facut si cand am fost ieri mi-a zis ceva in genul:"Fa-le,ca altfel nu e de bine.".
Papanicolaul ce l-am facut acum 6 luni mi-a zis ca este foarte bun si sa il repet peste alte 6 luni.
Nedumerirea mea sunt acele spalaturi,am citit ca fac mai mult rau decat bine si sunt bulversata.Ce parere aveti,va rog frumos.Sanatate multa fetelor:*

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu fac spalaturile mai mult rau decat bine decat daca le faci fara sa iti fie prescrise. Cand ai o rana pe col este normal si indicat ca pe langa tratamentul cu ovule sa folosesti si irigatorul vaginal.

Nu prea inteleg de ce ti-a dat POlygynax, pt. rani pe col se da Cervugid, Cerviron, Polygynaxul este pt. infectii ale tractului genital, se administreaza ianinte si dupa cauterizare, pt. tratarea ranilor nu am prea auzit sa se dea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Johanna12 spune:

Multumesc.M-ai ajutat foarte mult,probabil mi-a dat pentru ca eu am avut candida si probabil,ma gandesc ca de la ea a survenit si rana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai da, dar rana nu se vindeca, cu Polygynax, ca nu e pt. asta facut.ma rog, e medicul tau curant, poate stie ea mai bine ce si de ce a prescris. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Johanna12 spune:

Deci nu am sanse sa se vindece rana aia,intr-un fel tot la cauterizare o sa ajung nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ia tu linistita ovulele, daca a spus ca e mica, se poate sa se vindece cu irigatiile vaginale si ovule...daca iti spune ca trebuie cauterizata mai cere o opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Johanna12 spune:

multumesc.doctorita mea asa a zis,cel putin prima data,a zis ca e mica si ca trebuie sa vin la control,cand am fost peste 6 luni,adica alaltaieri,a zis ca e si mai mica,ca s-a mai retras.Sper sa nu ajung la cauterizare.
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ce analize ti-a prescris sa faci pt rana de pe col? Un PAP ar fi indicat!

Nu trece cu ovule si irigatii nici intr-o suta de ani! De la o rana nica tratata cu ovule si spalaturi am ajuns la papanicolau cin 3 care a trebuit conizat acum 4 ani!

Asa ca atentie mare cu ranile de pe col!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si eu am avut o rana mica pe col care a trecut cu tratament ovule Cervugid si spalaturi vaginale.
si eu te sfatuiesc sa mai ceri o parere daca iti recomanda cauterizare
multa sanatate

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput