La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

MAI FETELOR DA MA INTERESEAZA SI PE MINE SA STIU MAI MULTE DESPE ACEST DOSAR DE INCALTAMINTE ORTOPEDICA DECONTATA
mie petra imi merge rau cu picioarele inauntru
si din cauza asta nu si-a dat inca drumul singura
merge de o mana si atat

eu sunt tare suparata
petra e chiar racita rau
a racit la plamani
mucii aia deci si-au facut de cap
si antonia e da mai usor
deci nu mai potttttttttttttt
acea tuse expectoranta s-a transformat in asa ceva

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami, dosarul se depune la casmb pt bucuresti, la cele locale pt provincie..trebuie o adeverinta tip de-a lor completata plus trimitere de la medicul de specialitate cu recomandarile la care se mai adauga niste chestii gen copie certificat nastere, etc..exista 2 posibilitati, fie depui dosarul si astepti aprobarea si cu ea mergi la firma si faci ghetutele, fie le comanzi inainte si le platesti tu si cand ai aprobarea firma respectiva iti deconteaza pt ca ei isi recupereaza pe urma banii de la stat..
sedinte de kineto pe baza de trimitere sunt din cate stiu eu cam 10/ luna..noi am facut la policlinica ce tine de grigore alex, si nu prea tineau cont, as fi putut face cred mai multe cu o mica atentie la doctorul de acolo..plus ca il puneau si la galvanizari si laser pt relaxare tendoane/musculatura..

oricum numai un medic poate spune daca intradevar e nevoie de kineto, asta e valabil si pt celelalte fete care aveti indoilei-mary..sau poate e normal si se corecteaza cu timpul..
vecina mea de aici care are o fetita de varsta andrei pt ca fetita tinea piciorul spre interior de cand s-a nascut, chiar si in pozitie de relaxare, a facut kineto mult timp, de la vreo 3-4 luni pana la vreo 10 luni cand au trecut la atele din ghips..acum am vazut-o mergand si merge bine..
multa sanatate la fetite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

LA MULTI ANI si de la noi pt Luca, Teea, David si Tudor sa cresteti mari puiuti frumosi, sanatosi si sa aveti parte de tot norocul in viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele, am intrat sa va urez prima: Paste fericit! si sarbatoritilor de maine incolo..eu maine sunt in calcat si bagaje... si sambata pe cai!...
de Pasti nu stiu daca voi putea intra, chiar imi e dor sa stau cu parintii si rudele...
Va urez toate cele bune, si va trimit multa dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki
delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

La multi ani Luca Marian de alina06, Andrada Bianca de millie, Alexandru de anda15, Natalia de Ama22, Daria de irinuca05!!!

Miki, ti-am dat add pe fb si ti-am trimis si mesaj :)

O seara buna fetele! Adica somn usor si lin. Eu sunt treaza pentru ca s-a trezit Cristi de cateva ori urland, de la dinti si de la o raceala cu care ne-am captusit amandoi azi. Eu am fost varza, asa de neputincioasa ma simt cand nu pot avea grija de el...ma enerveaza ca sunt si eu picata. El micutul are mucisori, respira greu, maine dimi voi merge cu el la pediatra sa-l vada, sa nu fie ceva mai grav. Oricum cei 7 dintisori si masele care ne ies acum sunt record, ma doare sufletul cand ma gandesc cat il doare.

Miki si Viss va pup, va admir mult, putere multa si sanatate va urez!!!

Madutza, f bine ca ai vorbit cu socrul tau si ca i-ai spus. Mi se pare inacceptabil.

Am vazut ca Ama scrisese parca ca un parinte agresiv nu se va transforma intr-un bunic model. Eu vad pe pielea mea ca oamenii se schimba greu, foarte greu, chiar deloc. Maica-mea e o persoana anti-talent la crescut copii. Imi aduc aminte ca ma certa des, nu ma lovea, era abuz psihic. Si pe mine mai mult m-au crescut bunicii, care sunt din alta generatie, un stil de gandire diferit, si pe capul meu sunt o gramada de frustrari cu care lucrez momentan cu un psiholog. Sunt atat de stresata si de atenta sa nu se comporte cineva urat cu Cristi...vreau sa fie o persoana echilibrata si independenta cand va fi mare.

Eh si cam gata cu mesajul meu de noapte. Am cascat ;)) Va las cafelele/cappucino/nesquick/ceaiurile pe masa...dar se vor raci pana dimineata!!!

Va pup!

O zi frumoasa sa aveti!


Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

poftiti la cafeluta aromata si fierbinte

La multi ani, Bianca, Alexandru si Natalia si Luca sa cresti mari si sanatosi, puiuti scumpi

n-am mai apucat sa intru ieri. am terminat si noi treaba, curatenia, cumparaturile, tot, tot mai ales cu cumparaturile am vrut sa terminam ca pe ultima suta este o imbulzeala. zici ca mananca lumea asta cu 10 guri, nu stiu frateeee ce se agita asa si ce se imbulzesc la mancare, zici ca sunt flamanzi ma dispera.

alexina ma bucur ca a fost bine la serviic. cred este important sa pleci de acasa cu moralul sus, sa te gandesti ca va fi usor si bine eu cred ca asa voi gandi cu 3 luni inainte sa plec la munca
distractie placuta de Pasti si la mot, ca vad ca le petreceti in aceeasi zi pe amandoua asteptam poze si sa ne povestesti ce a ales printesica de pe tava

madutza numa' ce vorbeam de bataie aici....si mai ales socrul...si sa-i dea si peste fata pai peste fata era singurul loc unde chiar nu trebuia sa-i dea, sau peste cap. am citit, am citit si asteptam sa citesc ca i-a dat una la fund, nu peste fata. cred ca faceam ca trenul asa ceva nu se face.

ailed de aia se tot trezea Andra draguta, ii ies caninii bravo Andra ca scapi si tu de canini si ce vorbareata se face pe zi ce trece

viss ai lasat-o pe soacra cu copii? ma mir dar chiar daca este asa cum este, trebuie s-o lasi si sa-i accepti ajutorul, daca vrea ea, nomal. daca se ofera, accepta si gata. ai nevoie de ajutor mai ales acum cand incep sa umble. si mai ale acum ca mergi cu Sergiu la masaj, ma bucur ca ai fost incantata si multumita de masaj.
si daaa, cu sotul iti dau perfecta dreptate. eu intotdeauna am zis ca barbatii sunt asa mai....lasatori, mai intortocheati ...ce mai , ei gandesc total diferit decat femeile. si daca nu le zici si nu-i impingi de la spate ..... sunt exact ca niste copii, trebuie tu sa-i modelezi sper sa te ajute mult mai mult de acum incolo
sa tastezi sanatoasa pe noua tastatura

yvy vad ca si tu ai avut de vorbit cu soacra-ta si cu mama pe tema bataii. foarte bine ai facut, sa stie de pe acum cum sta treaba chiar si eu voi deschide subiectul asta cu mama (caci cu soacra n-o las. nu inca)
mama sta cu ea dar nu ar da in ea.....pai ea ii da orice cere, ii face toate poftele...i-am zis sa nu-i mai dea chiar orice, ca se invata asa si apoi nu ne mai intelegem cu ea. dar de bataie nuuu, n-o vad sa ii dea palmute. dar intra-devar ii mai zice ' nu punem mana acolo ca ne cearta mami' la asta trebuie sa mai lucrez ca asa Anastasiei o sa-i intre in cap ca mami numa' o cearta toata ziua

mary da, da si tu ai cam tras chiulul dupa Pasti sigur vom fi prezente mai mult. daaa, cresc puiutii, si eu ma minunez in fiecare zi ce intelege si ce stoie Anastasia

aaa, nu stiu daca v-am zis...m-a uimit tare cu o chestie. dimineata tati o ia in brate inainte sa plece la servici, sta cu ea, o duce la geam, se joaca...eu mai motai si cand sa plece nu mai vrea la mine, sta ca maimutica agatata de tati si ca s-o iau i-am zis odata ' hai la mami sa-ti dea ceva bun' si a venit imediat razand si acum mereu asa ii zic cand trebuie s-o iau in brate si nu vrea si ii si dau putin biscuite ca sa vada ca chiar ii dau ceva bun dar de unde o stii ea de ceva bun ca niciodata nu-i zisesem pana atunci asa ceva, a inteles ea asa?

ama ce tort frumos, gustos si apetisant are buburuza ce bine arata si ce de bunataturi acolo la tine

irinuca ma bucur ca ti-au disparut gandurile week-endul asta fiind Pastele petrecem acasa in familie daca este urat afara. dar daca duminica este frumos si cald am zis ca iesim la iarba verde, ce daca este Pastele decat sa stam in casa....
mienu mi se pare ciudat ca nu merge Daria singurica inca. ce daca s-a ridicat in picioruse la 6 luni, asta nu inseamna ca si va merge la fel de repede. dar mai bine mergi, mergi si vezi ce si cum si te linistesti decat sa tot stai asa sa te gandesti

Anastasia nu mai vrea in carut. cand iesim afara plange ca vrea pe jos, vrea numai si numai pe jos, merge singurica bine, bine, zburda de fapt, ca ala nu este mers se duce, se intorce, impinge carutul, nu vrea s-o iau de manuta... cand vede leaganele nu mai mai inteleg cu ea, direct acolo se duce si la tobogan si urc si eu pe toboganul ala acolo, normal, ca acolo vrea, sa urce treptele alea

cami ce bine ca este mami tau la tine am vazut si eu pozele voastre si sunteti asa frumosi bebelinele seamana cu tine, parca, asa mi se pare mie. Petra este o dulceeee Antonia scumpa asa a crescut, s-a schimbat

ally super daca vine mami tau la tine este minunat, ce mai. este asa bine cu ea, nu numai ca ma ajuta la treburi dar asa, prezenta ei ne place cu ea. sa-i dea Dumnezeu sanatate ca atat de iubeste si ne ajuta cred ca abia asteapta si mami tau sa stea cu Edy, nu?

bb_yasmi ce faceti? n-ai mai intrat. ce fac puiutii?

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

spiridusha, am vazut de ieri mesajul pe fb, am vrut si sa-ti raspund acolo insa nu merge..azi am incercat iar si imi da eroare..poate ca e setat ceva restrictii pe la noi pe la servici de nu ma lasa sa trimit mesaje pe fb asa ca iti raspund aici, merci de linkuri, unele imi sunt deja cunoscute..oricum cel de al otiliei m-a uns la suflet, mi-am comandat niste carti de pe site-urile de parenting, unele le-am primit deja ieri altele le astept..asa ca am material de studiu :)
te pup si sanatate lui cristi
si andra mea are muci de vreo saptamana jumate, niciodata n-a tinut-o asa mult..n-or mai avea efect homeopatele ? ca inainte in 2 zile ii trecea si acum nimic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mandreeac sanatate lui Rares, saracutul...cum o fi reusit sa faca iar? un mareee sa se faca bine repede.
ai dreptate cu miki, are o blandete si o rabdare fantastica cu asa pui nazdravan multe alte mamici...nu stiu cum procedau....ati vazut cateva specimene. am auzit si eu una in Real ieri 'ca mi-ai mancat zilele..' parca cine stie ce-i facuse copilul, parca ar fi o povara, o greutate copilul ala.... si el saracutul, se intinsese la rafturi. iti vine sa le dau un sut in fund la specimenele astea

picky chiar, asa scurt?

millie nici nu mai stiu daca am citi...ati taiat motul?

miha spor la parjituri

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki eu asa te vad...calma si rabdatoare
poate i-ai dat multe homeopate si stii ca se si obisnuieste organismul si nu mai au efect dupa aia. da-i 2 zile ceva, apoi 2 zile altceva...alterneza-le. zic si eu poate o fi bine...

ally si Anastasiei asa ii plac copilasii fuge spre ei, merge sa puna mana pe trotinetele si bicicletele lor... abia astept sa-i luam si ei, sa mearga si ea cu tricicleta

ioanna ai fetita mare, vii cu ea de manuta acasa spor la treburi si Paste Fericit! tie si familiei tale

ailed Paste fericit! si tie si un pentru Andra.

spiridusha asa ne dorim toate pentru puii nostrii...sa nu se atinga nimeni de ei si sa fie niste persoane independente si echilibrate. sper sa si reusim si sper sa-ti infrangi frustrarile

strumphitza ce faci? nu vii tu la cafea? pe unde umblati?

fetelor nu stiu daca mai reusesc sa intru azi, maine...asa ca va doresc si eu Paste fericit! plin de sanatate, bunatate si fericire alaturi de familiile voastre

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

cami multa sanatate Petrei. chiar asa rau este? ai grija cu racelile astea la plamani ca mai ales astea trebuie sa fie bine tratate. multa putere si sanatate va doresc

gata, mergem sa papam si sa vedem ce mai facem. azi vreau sa ma epilez, sa-mi fac manichiura, sa ma pensez, de vopsit nu ma vopsesc acum.
maine fac ciobita, friptura si o salata boeuf ca am comanda pe ea restul face mama.

madutza foarte bine ca ai vorbit cu socrii, asa si trebuia, sa stie si ei care-i treaba. le-a convenit, nu le-a convenit, este problema lor. n-au dreptul sa dea in ei.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput