Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

nu am mai intrat de cateva zile, asa ca urez tuturor mamicilor si bulgarasilor cu nume de floare "la multi ani". acceasi urare o transmit bulgarasilor care au implinit zilele astea lunite frumoase!
Sarbatori fericite celor care sarbatoresc sfintele Pasti!
acum incep cu intrebarile:
1. voi cum va adormiti bebeii? ca a mea doar cu sanul in gura adoarme, in conditiile in care nu accepta suzeta. nu prea sunt de acord cu faptul ca adoarme la san deoarece mananca prea mult, se supraalimenteaza, si apoi recurgiteaza
2.cele care au scapat de colici, pe la ce varsta s-a petrecut minunea? ca noi avem 2 luni si 4 zile si mi se pr din ce in ce mai puternici
3. am vazut ca s-a vorbit putin despre mucisori. a mea e mucoasa de cateva zile, asa ca o aspir de 2-3 ori pe zi (si scot ceva mucisori). problema este ca parca o chinuiesc cand o aspir. la voi cum se manifesta bebeii la aspirat mucisorii?
bulinutza - noi facem botezul pe 4 mai, iar cumatria pe 5

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


1. In timpul zilei adoarme daca vrea si cand vrea fara sa fac eu un efort. Seara, dupa masaj, baie si masa il pun in patut, ii las o lumina de veghe cu timer ce se stinge cam in 5 min iar el gangueeste si pana se stinge lumina adoarme. Noaptea ii dau sa pape si adoarme in timp ce trage din biberon, iar cand termina il mut in patut. La masa de dimineata il iau cu mine in pat pt ca nu mai adoarme.

2. Cam la varsta asta au fost si la Robert f puternici. Am scapat aproape de 3 luni. Cam 2 luni si 3 sapt.

3. Eu ii aspir nasucul doar seara dupa baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpediem

Adriana, si eu vreau sa nu-l mai pun la san din ora in ora, dar plange ca-i e foame si nu stiu cum sa fac...ca doar nu o sa-l tin sa planga de foame Suzeta nu i-am dat, nu prea as vrea, ca se va dezvata greu de ea...

Raluca si al meu tot la san adoarme si la fel de suparat e cand il deranjez sa-i scot mucisorii cu pompita. Cred ca operatiunea asta displace tuturor bebelusilor

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.



Pai mai bine ii dai suzeta decat sa planga, iar daca se dezvata sau nu greu de ea n-ai de unde sa stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Buna ziua dragi mamici!
Cu intirziere, urez si eu La multi ani ! tuturor mamicilor si bulgaraselor cu nume de floare !
Noi de vreo saptamina adormim singurica in patut, ii dau drumu la carusel si ride si gingureste pina adoarme, mi-e si teama sa ma bucur. Si se pare ca nu mai avem nici colici. Acum sta pe salteluta de joaca si asculta Dumbrava minunata . Ii place tare mult pe salteluta, de multe ori si adoarme pe ea in timpul zilei.
Ma ingrijoreaza putin ca a luat doar 300 g in 2 saptamini, mi se pare cam putin. In prima luna a luat 1300g, in a 2-a 900g, iar acum daca o tine in ritmul asta o sa ia doar 600g. Seara ii dau lp, aseara de ex a mincat 210g , deci de mincat maninca.



Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Faith26

Citat:
citat din mesajul lui carina

Mady si mie neonatologul mi-a spus la fel despre batista. Ba mai mult el spune ca la bebelusi pana in 4-5 luni poate aspira inclusiv laptic din stomacel.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Anda, mie treaba cu "poate aspira inclusiv laptic din stomacel" imi suna a aberatie, a exagerare.

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)



Si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Anda , ce-mi faci cu blogul tau!!! Nu am fost niciodata in Cluj, dar imi doresc sa ajung numai sa gust din bunatatile tale!

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

carpediem, de unde stii ca plange de foame?eu sunt pro alaptare la cerere, nu ma intelege gresit,dar nu neaparat ii este foame daca vrea la san;poate ii este sete,sau are o stare de discomfort sau sau sau..deci lasa-l pe bb sa stea la mami la tatica cat simte nevoia ,eu cred ca este doar o etapa care va trece
raluca,cum ziceam si mai sus ,cred ca cei mai multi pitici adorm asa ,la san,si doar pt ca regurgiteaza nu cred ca se supralimenteaza
anto, o dulce printesa ta
ica,ai un strumf tare cumintel
altesa cum ii merge lui rafi cu tratamentul?

noi nu mai folosim pt nasuc nici macar pompita;face tati o "scobitoare" asa din fasa sterila si il baga la fata in nas si ies imediat mucisorii ..dureaza fff putin si ies mai repede decat cu orice pompita..zau ca nu credeam ca e posibil cand ne-a zis pediatra sa incercam,dar acum e artist sosulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Kraluca :

1. Beatrice adoarme cateodata leganata in brate, alteori (seara la 12-1) la san, in timpul zilei adorme singura in patut uitandu-se la jucarii. La fel si seara cateodata.

2. Beatrice are 2 luni si 3 saptamani si inca nu am scapat de colici. In unele zile mai are, altele nu. Oricum doarme linistita noaptea.

3. Eu ii aspir nasucul doar la nevoie. Nu o fac zilnic, de obicei ii pun ser fiziologic, si ii mai ies cand stranuta. Daca nu merge asa "natural" folosesc aspiratorul. Aand era mica ii placea, acum isi cam intoarce capul. Apropo, eu cand ii aspir, nu astup cealalta nara, pentru ca asta ar insemna ca efectiv nu mai poate respira. va spun pentru ca am probat eu sa vad cum e




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Pana la urma mi-am gasit burtiera in Afi la Rococo. Aveau vreo 3 modele, asa ca ieri cand am mers la un botez n-am avut suncute la vedere sufera baba la frumusete

Dr_anca Multumesc pentru raspuns, sper sa o dezobisnuiesc din timp de obiceiul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:


Va multumim tuturor pt urari si imi cer scuze ca nu am intrat ieri insa m-am trezit de la 7 sa fac un cheese cake tortulet pt mezina ca la pranz am avut nasii invitati la masa...si au plecat aseara tarziu. Va pup si urez si eu asa cu intaziere sa va traiasca fericite floricelele!!!


Izish asta mica nu plange noaptea, cand zic ca e agitata maraie asa si isi gaseste greu pozitia insa eu chiar nu pot folosi feonul mai ales ca doarme in camera cu Leyre si ar trezi-o.
Eu ziua le-am obisnuit cu multa galagie insa noaptea e liniste totala.

Mady uite ce e, daca mai discuti cu n persoane fiecare are o opinie insa nu e musai sa iei de but tot ce auzi...este adevarat ca nu trebuie sa exagerezi cu batista bebelusului dar nici sa nu ii cureti nasucul, pt ca daca doar dai cu ser mucisorii se vor inmuia si stii unde se vor duce? Pe la plamani sau cine stie pe unde si poate sa faca o pneumonie sau alte afectiuni. Eu zic daca copilul e vizibil deranjat foloseste-o insa nu in fiecare zi..doar cand nu poate respira. Eu o mai folosesc ocazional si nu o pun la spirator ci trag cu gura de capatul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Am o dilema cu fetita mea: Are zile cand suge des si se agita la san tare tare si plange la el si trage de mine...de cateva ori am cedat si i-am dat lapte praf ca incercam sa ma mulg cu pompa si nu iesea nimic si deduceam ca nu am lapte destul si plange de foame...
Pe de alta parte toate articolele pro alaptare sustin ca trebuie sa ajunga laptele, ca se produce continuu si ca fiecare mama produce suficient pt puiul ei......

Ce sa fac??? ca parca face tot mai des asa...se agita la san si trage de mine ... si plange la san, il lasa, il ia iar si plange.......Si dupa reprize din astea dese de supt, vomita cateodata si jet....dar ea e vesela dupa ce vomita ...habar nu am!!!

Pediatra a zis ca dc ia in greutate sa nu-mi fac griji ca vomita ...Dar mie mi se pare ca vomita des..........

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


mie vomitatul in jet mi-a dat de gandit ,ca si a mea vomita,nu mult dar suficient cat sa-mi fac griji;apoi daca nu vomita mult jet, cand o puneam pe umar dadea afara lapte cam la fiecare masa ,de imi curgea pe spate;identic facea si a mea la san ;am mers la dr si i-am facut eco de sold ,si am rugat medicul sa puna ecograful pe abdomen..si surpriza ..reflux gastro esofagian , care e naspa rau
sfat-uri poate te ajuta :ridica fata la verticala de mai multe ori in timpul suptului,nu o forta sa suga cand plange,pune-o pe o perna inclinata si da-i asa sa suga,manevreaz-o usor dupa ce papaceste ;da-i sa suga la verticala ,o tine cineva in brate si tu ii dai sa suga


Mergi la inceput