Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!

am incercat sa recuperez dar nu ma asteptam sa fie 14 pg la cap nou , deci am citit-o doar pe prima si in rest cand am timp.
Eu in week-end nu am timp de stat ;a laptop iar azi am avut de facut curat, spalat ruufe. M-a ajutat mama sa mai strang din casa caacusi ne si mutam.

Anne sunt din Iesi , am fost sambata putin la treaba si mi s-a parut asa ciudat, nu prea aveam chef dar mi-a venit lucrand.

Faith sunt copii predispusi sa suga degetele, vad asta la cea mare e o tipologie sensibila, care necesita mai multa atentie decat alti copilasi si cauta alinare in suptul degetelor. A mea cand sa adoarma, apoi cand era mai maricica daca o certam sugea degetele.
Dar ajunsese se trezea statea putin si se apuca de supt degetele desi incercam sa o atrag in dferite activitati cum ma duceam la bucat. sau o lasam putin sugea degetele.
Este un cerc vicios si mai bine o corectezi cat este mica, nu stiu o mai distragi cu o jucarie sau o plimbi in brate daca ii este somn si poate nu se lipeste de voi obiceiul asta.
Uite ca eu nu sunt un exemplu pozitiv de mamica a fost foarte greu sa o dezvat pe a mea si s-a intamplat la 3 ani si 2 luni , are ocluzia adanca in fine.
Acum ca am trecut si eu prin asta ma face sa inteleg mai bine situatia copiilor cu probleme dentare datorate obiceiului asta vicios si incerc sa ajut si nu sa critic parintii.

Asta mica isi linge pumnul, degetele ca un catel si le mai baga in gura dar nu ii face placere observ si ma bucur.

Va rog sa imi spuneti pe nume, am vrut sa imi schimb nickul dar nu a fost adminul de aceiasi parere cu mine.

O saptamana usoara imi doresc si va doresc

PS Vazut pozicile bulgarasilor cu linkul lasat aici pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anca, nu ma speria! Radu isi cam baga mainile in gura, dar nu suge un deget, mai mult se roade de ele sorasa nu il lasa ii zice "nu nu bebe cah". Eu nu m-am agitat pana acum..
Cand botezati? Spor la adunat, te sustin moral, ca stiu cum e sa te muti in ultimii 3 ani ne-am mutat de 3 ori :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

RAluk rafael adoarme doar noaptea la san ,papa pana se satura si apoi da drumul la san si mai astept eu 10 min inainte sa-l ridic de la san ca se mai razgandeste si mai cauta sanul,daca nu inseamna ca pot sa=l transfer in pat.

Ziua nu adorme decat leganat in scoica,sau cu feonu aprins ,cu muzica mai tare,sau pe banda de alergat ,il tin in brate sau in marsupiu si merg cu cel putin 2 km la ora

Colicii la noi au disparut la 2 luni si 21 de zile ,de fapt au mai ramas ceva urme dar nu grave,iar perioada cea ma crunta a fost la 2 luni.


?Voi impartasiti bbei la 2 saptamani ca ma freaca cineva la creieri ca asa trebe domne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Si noi raportam o noapte cu colici si singura solutie de a dormi a fost sa las feonul aprins toata noaptea. Cum il opream, cum se trezea.
Asa k alta solutie nu am avut. In rest, am stabilit si noi botezul si ne-am apucat de pregatiri, cautat hainute, invitatii si altele.
Apropo, unde gasim si noi hainute frumoase de botez pt baietei? Am gasit ceva care imi place la anne bebe dar costa 400 si mi se pare cam mult pt o tinuta de botez, mai ales k o sa poarte costumul o singura data.
Noi pt colici folosim infacol si protectis dar nu par sa dea rezultate extraordinare. Am incercat si cu espumisan si nu a mers. Cred k picaturile astea sunt mai mult pt psihicul mamelor.
Bulinutza-nu te mai stresa atat cu alaptatul. Daca ai lapte bine, daca nu, stai linistita. Si noi am crescut tot cu lapte praf si nu s-a intamplat nimic, mai ales k acum formulele sunt imbogatite cu de toate. Eu inca mai am lapte, nu prea mult si ii dau si completare. Si eu ma chinui cu galafor si ceaiuri pt lactatie dar nu vad k ar avea efect prea mare. Si eu o sa ii dau sa suga in continuare si cand nu mai am deloc o sa ii dau doar lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

bulinutz parerea mea este ca nu trebuie sa aive copilu nu stiu cate kg la nu stiu cate luni ci trebuie sa fie in grafic ,daca e foarte bine mentinel asa.

Ai citit si bebelusl de 4 lunni? Astia zic ca pana la 4 luuni bb isi dubleaza greuttea de la nastere(adica cand a implinit 4 luni) deci mai ai timp.

Citeste te rog si bb de 2,3 si 4 luni.

Mihaela ma bucur ca ai invatat ceva din exp.lui Rafael nu credeam ca am descris asa bine dar vad ca da si tu ai inteles perfect cele 3 probleme ,colici,acid,oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

raluca - piticei mele ii place cu batista .. sau poate aspuiratorulo linisteste de sta asa cuminte?
Carpediem - suzeta ii relaxeaza pe bebei (banuiesc ca nu se mai concentreaza pe altceva decatpe ea). Blegutza mea e criminsls - la somn vrea suzeta dar dupa un minut o scuipa(scapa) siplange dupa ea .. si uite asa avem cel putin o juma de ora de circ pana adormim. am incercat si cu alt tip de suzeta dar NU, ea tot pe aia de la Nuk o prefera



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

izish ,fetelor nu mi ardeti ,feonul aspiratorul folositi asta.

http://www.youtube.com/watch?v=ZyiH2uOsZoI&feature=relmfu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

anda te-am mai intrebat dar nu mi-ai raspuns ce sunt aia macarons ca nu am uzit in viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Buna dimineata si de la noi!
Fete dragi, constipatul meu ma uimeste! A facut aseara pe la ora 20 si a mai facut si azi dimineata la 6. Sa fie efectul colief-ului sau o reactie de la vaccin? Oricum e foarte bine!
Nici eu nu il mai schimb noaptea, mi se pare ca marimea 3 la pampers e cea mai tare!!!

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


Robert cand a scapat de colici i s-a reglat si tranzitul si acum face kk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Mady si mie neonatologul mi-a spus la fel despre batista. Ba mai mult el spune ca la bebelusi pana in 4-5 luni poate aspira inclusiv laptic din stomacel.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Anda, mie treaba cu "poate aspira inclusiv laptic din stomacel" imi suna a aberatie, a exagerare.

Mergi la inceput