Bucurii de sept-oct 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Va servesc cu un Caramel Machiato facut la Tassimo.
Osna, interesant ce povestesti tu acolo de scoala. Eu tocmai am observat zilele astea un afis pe usa de la gradinita pentru inscrieri la scoala de care apartinem, dar nu m-am lamurit daca e vorba de anul scolar 2013-2014 sau nu. Tu mai tii minte cand l-ai inscris pe Matei la scoala? Mie mi se pare foarte devreme, abia a inceput anul scolar si deja se fac inscrieri pentru anul viitor?
Cat despre montatul rafturilor, sa inteleg ca si Matei se pricepe? Bravo lui, inseamna ca ai doi barbati in casa, ce bine trebuie sa fie!
Nici noi nu am facut nimic in weekend, abia ne-am invrednicit sa dam cu aspiratorul. Afara a fost urat, a plouat si a batut vantul, asa ca nu am iesit, mai ales ca mandrele mele tusesc amandoua.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

lexi iti raspund rapid ca ne pregatim sa iesim afara.da copiii se inscriu din timp pt anul scolar ce va incepe in vara 2013.in clasa 1 poti opta tu la ce scoala merge.noi de exemplu am primit invitatii sa mergem la ziua portilor deschise la 2 scoli care sunt relativ aproape de noi,sa vedem cum arata clasele si cam ce se face pe acolo.


si am mers numai la cea care este langa gradinita lui matei pentru ca astfel el merge pe acelasi drum pe care am mers si in cei 3 ani de gradi,nu e nimic nou.acum are si colegi de la gradinita in clasa si asta face trecerea mai usoara.

dupa asta stiu ca s-a tinut si o seara informativa la gradinita unde am aflat mai multe detalii.noi la inceput am vrut sa il lasam toata ziua(ganztag schule) sa manance si scrie acolo apoi am mai vb cu parinti care au avut experiente de genul si ne-am dat seama ca nu e chiar necesar,mai ales ca eu nu lucrez inca....erau bani platiti in plus.

am fugit la o tura cu bicicleta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Aha, osna, am inteles. Multumesc de lamuriri. mie totusi mi se pare foarte devreme, in Ro se fac inscrierile prin aprilie pentru septembrie acelasi an. In plus, mi se pare ciudat ca pentru inscrieri e anuntata o singura zi, maine adica, ce faci daca ai o urgenta si nu poti ajunge la scoala, ramane copilul neinscris? Ca sa nu mai spun ca in Luxemburg (unde de fapt as vrea s-o duc la scoala pe Maria) nici nu a inceput anul scolar, ca sa zic ca pot s-o inscriu si acolo. Asa, o sa merg maine s-o inscriu la scoala asta, ca sa fiu sigura ca are un loc rezervat, in cazul in care nu mi-o primeste in Luxemburg (desi sper sa nu fie cazul...)

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata gagici

lexi inscrierea s-a facut la noi timp de o saptamana,in fiecare zi 2 ore dimineata si 2 dupa amiaza ca sa aiba parintii timp.adica noi am vrut sa mergem si impreuna cu matei si sa stam de vb cu co-rectorul in incercarea de a-l amana.

dupa ce l-am insris la secretariat si am completat acoloceva formulare am primit in 10 min termin si am intrat sa ne spunem off-ul.din pacate atunci matei a trecut testul si acum e scolar.dar ma bucur ca ii place si se duce cu drag la scoala,a primit deja primele teme de casa....sa deseneze,sa coloreze anumite chestii...pina acum e un fel de prelungire a gradinitei.

azi va avea prima ora de sport si de vineri l-am inscris la sah,in cadrul scolii ca ii place si joaca cu tata-su des.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

buna dimineata fetelor

La multi ani sarbatoritilor de astazi. Si eu am muuulti.

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

La Multi Ani! Tuturor sarbatoritilor de azi.


Incerc sa citesc cate ceva si promit sa revin!


Va pup pe toate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

In primul rand sa incep cu a-l felicita pe primul sarbatort din grupul nostru (chiar daca cu o mica intarziere):

LA MULTI ANI! DARIUS !!!

Multa sanatate, fericire si noroc. O asteptam pe mami MARTHA sa ne povesteasca despre voi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

cu putina intarziere La multi ani fericiti pentru Darius!!!

ieri a fost o zi asa plina ca abia am apucat sa-mi beaua cafeaua in liniste

matei este luni invitat la ziua unei fetite din clasa lui.cam ce as putea sa ii cumpar,au fost colegi la gradinita,dar in grupe diferite si acum la scoala sunt in aceeasi clasa???

habar nu am cu ce se joaca fetele,la baieti e mai usor ca ma inspir de la al meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multi ani celor care isi serbeaza onomastica azi!
La multi ani, Darius, pentru ieri!
Osna, depinde ce activitati ii plac fetitei respective. Mariei ii plac jocurile tip "Malen nach Zahlen", jocuri cu plastilina (Play-Doh), dar are si jocuri din astea cu zar si pioni care ii plac. In orice caz, ea, de ziua ei mi-a spus ca-si doreste o papusa Barbie Merliah, dar pe langa asta, eu am ochit si niste joculete cu Origami, de cusut, si alte activitati din astea manuale. Sper ca ti-am dat cateva idei.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput