Carti copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Buli, da, si eu ma gandisem la autori romani. Avem acasa Cartea lui Apolodor, si niste carticele cu versuri de www.luciamuntean.ro/" target="_blank">Lucia Muntean, foarte dragute, dar nu are ince rabdare sa asculte, si cum au pagini subtiri avea tendinta sa le mototoleasca, le-am pastrat pentru mai tarziu.

Acum am vazut ca s-au reeditat cartile cu Luna Betiluna, neaparat le cumparam , multumesc mult.

De fapt ce ma intereseaza pe mine e sa se obisnuiasca sa asculte povesti si in romana, si deocamdata vreau sa o atrag spre limba mea , chiar daca o fac cu autori starini.

Puisorul, multumesc mult de recomandarile de la Nemira , chiar ma intrebam cum sunt, ca pe net nu te lasa sa le rasfoiesti si cand am fost data trecuta in Romania nu le-am vazut in librarii.

Ioana, ce dragute par cartile cu Catelul vrajitoarei . Multumim

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

pisi-pis, pe youtube gasesti povesti care au fost difuzate la radio in ro. Motanul incaltat, Alice in tara minunilr, Alba ca Zapada... Sunt multe daca vrei sa i le pui sa asculte limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ce de povesti!!! Multumesc mult.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ai mei ascultau cu placere Aventurile lui Cippolino. E cam comunista ea :), dar cred ca ii atragea coloana sonora, sau poate faptul ca personajele sunt legume si fructe... Inca le place, vreau sa le citesc si cartea putin mai incolo (aveau vreo 3-4 ani cand am inceput sa le-o pun, inregistrarea... o gaseti aici, daca te intereseaza - nu stiu insa daca este in intregime, eu o am pe CD:

http://teatrale.nobody.ro/2011/08/08/aventurile-lui-cippolino-de-gianni-rodari/ )

Pe la 5 ani le placea si nemuritorul Habarnam :) (mama mi-a cumparat zilele trecute "partea a II a", Habarnam in Orasul Soarelui, o astept cu interes).

Si da, Luna/Betiluna, Apolodor, inca ii amuza si pe ai mei. La fel, toate numaratorile in versuri pt. v-a#355;i ascunselea si joaca p-afara (preferata lor e cea cu "Avion american, fara usi si fara geam, bombardeaza cu salam" ))

Spor la citit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

o, daca e vorba de ascultat, da, clar cippolino si habarnam - sunt superbe!

exista de la editura casa radio - carte+cd, teatru radiofonic in interpretarea unor actori f buni.
http://www.edituracasaradio.ro/cat-prod.shtml?grp=3&cat=30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Buli, da si noi am cumparat vreo 6 discuri de la editura Casa Radio, dar din pacate n-au avut inca mare succes, poate pentru ca personajele sunt interpretate de aceiasi persoana. Asteptam sa mai creasca. Multumim mult de informatie

ML, multumesc pentru Aventurile lui Cippolino

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Am gasit pe net Proiectul Pasarea Maiastra, de la Editura Vellant, care a lansat 3 carti, Fat Frumos din lacrima, Zana Zorilor si Povestea lui Harap-Alb. Par foarte frumoase, dar mai scumpute. Le-a vazut, rasfoit, cumparat cineva? Se merita?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput