Alaptare si menstra-reguli?

Alaptare si menstra-reguli? | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

eu alaptez des, plus completare(nu de fiecare data si nu mult-max 50-70ml)! la 34 zile lehuzie am avut o sangerare de 3 zile.(pana atunci lohiile au fost apapoda, cu pauze intre ele- o zi doua nu curgea, apoi iar revenea.cantitatile au fost mici, eu am nascut prin cezariana.) ginecologul nu a stiut s-o catalogheze drept menstra ori lohii.de atunci nimic!am avut un singur contact sexual-protejat, in a 30 zi de la sangerare.

e normal sa fie asa?cum e cu mensta in alaptare, exista vreo regula.din cate am citit...multe mame au mensrta, multe nu si depinde de prolactina...


ce parere aveti?luminati-ma, prin experienta voastra.multumesc!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

regula e ca nu exista nicio regula
practic, balanta hormonala dezechilibrata de nastere este tot dezechilibrata si acum, si va dura ceva timp sa intre pe fagasul normal. mecanismele hormonale actioneaza pe termen lung si nimic nu se face de pe o zi pe alta, tocmai datorita micro-reglarii.
exista cazuri in care nu apare menstra decat de 2-3 ori pe parcursul alaptari si cazuri de menstra regulata, "ceas". si ambele sunt considerate normale. aceeasi femeie are modele diferite de menstra suprapusa pe alaptare in cazul a doua sarcini consecutive.
asa ca deocamdata te incadrezi la normal
edit ca sa zic ca "nu a venit menstra inseamna ca nu raman insarcinata" e un babism, mit, cum vrei sa o iei. deci, indiferent de prezenta sau absenta ciclului menstrual protectia trebuie folosita.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lady, ce ai avut tu la 34 zile lehuzie cred ca a fost "mica menstruatie".
protejati-va in continuare si bucura-te cat mai poti de lipsa ciclului menstrual .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

ce-i aia...mica menstruatie?




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

e aia care vine taman cand zici ca ai scapat de lohii

acu' serios : iti dau cu copy-paste "Uneori, intre a 20-a si a 25-a zi de lauzie exista o sangerare, putin abundenta, care dureaza 1-2 zile. Aceasta poarta numele de mica menstruatie"

in unele articole scrie ca apare la 2 saptamani, in altele ca la 25-30 zile de la nastere...unele femei o au, altele nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

multumesc de lamurire!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput