Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Ruxandra, felicitari pt job! tu esti noua pe aici, sau ma insel? imi permit sa intreb, iti trebuie germana in job, sau te vei descurca cu engleza? si pe ce domeniu e jobul?


Panseluta, multumesc Da, sunt oarecum noua, desi am cont de mai multi ani, am fost cam tacuta Aici insa imi prinde bine sa mai schimb pareri cu fetele stabilite si ele in DE.
Nu, nu-mi trebuie germana, altfel n-aveam sanse sa ma angajez asa repede, pt ca nivelul meu e incepator Engleza este suficienta, pt ca firma e americana, iar limba oficiala in companie e engleza. E un mediu international, aud tot felul de limbi, vad tot felul de natii, chiar e faina atmosfera. Jobul e in domeniul semiconductoarelor, productie si distributie.
Cred ca pt nevorbitorii de germana, domeniul acesta este ideal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

super, Ruxandra! Ei vezi, de aia am si intrebat! Uite frate ca se poate! Te dam atunci de exemplu!

Tu ai aplicat in engleza la diverse firme internationale?
Te intreb pt ca ma tot gandesc cum s-o aduc pe sora-mea aici. Ea ar fi cam in aceeasi situatie: putine cunostinte de germana, engleza e ok.
Tot incerc sa o incurajez sa aplice, numai ca ma gandesc ca ar avea greutate in obtinerea unui job faptul ca ar fi deja stabilita aici (adica inregistrata aici cu adresa/loc de sedere).

Daca vrei, putem vorbi pe PM. Sper sa nu fiu prea indiscreta cu intrebarile mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

In alta ordine de idei, cine imi poate spune si mie cam ce sa ii mai dau lui fii-miu la micul dejun, bzw.cina? Are acum cca 1,5 ani, in principiu mananca orice.
Dati-mi va rog si mie niste idei!

Apoi n-ar strica si o scurta informatie pe tema Invatat la olita. Ce olita de noapte recomandati. Worauf soll ich achten?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Panseluta al meu manca dimineata müsli de la Alnatura /Kindermüsli cu lapte. Müsli sunt macinate marunt asa ca le poate manca binisor. Sau toast cu philadelphia, bucatele de mar, banaba. Meniul lui nu era prea diversificat pt. ca era foarte mofturos, inca mai e de fapt. Seara cam aceeasi poveste...

La olita nu trebuie sa il grabesti, va incepe cand se va simti el pregatit, copii cam la varsta de 3 ani isi dezvolta perfect musculatura si sunt pregatiti. Vladut a renuntat la pampers la 2 ani si 9 luni.
Noi nu prea am folosit olita, avem una perfect normala, fara cantecele sau alte minuni, personal nu consider ca ar fi necesar asa ceva.
Noi folosim un adaptor wc.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Angiuta, mersi de raspuns.

Nu il grabesc cu olita, observ insa ca a inceput sa spuna cand a facut ceva in pantaloni. Daca il las fara pampers si ii zic fa pipi, face atunci pipi. Ma gandesc ca asta e un semn bun pe calea "pampers free".
Stiu insa ca nu e cazul de fortat, ca n-ar aduce nimic.
Si intreb si de olita, pt ca tot asa...as incerca si eu mai degraba direct cu un adapter de WC.Am auzit si de faze unde copiii nu au vrut deloc olita, ci direct "acolo unde face mami".

Sfaturile culinare sunt si ele binevenite, voi incerca, sa vad ce iese:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Am citit, ce e drept mai pe sarite , blogul Ruxandrei. Mi-a placut. E interesant ce diferente exista intre experientele traite de fiecare! Am gasit totusi trei asemanari intre noi doua : locatia, faptul ca am inceput cursul de limba germana de la acelasi nivel si calitatea partenerului. In rest, krasse Unterschiede. Totusi m-am binedispus in aceasta zi mohorata, asa ca ma pot dedica plina de elan vopsitului de oua . Tuturor o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

Am citit, ce e drept mai pe sarite , blogul Ruxandrei.

Am aruncat si eu un ochi (sau doi ), Ruxandra, ai fost draguta cu "pinacoteca Alte", dar traducerea e "Pinacoteca veche" sau "Vechea pinacoteca", spre deosebire Neue Pinakothek=pinacoteca noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ruxandra, felicitari! Ce firma de HR te-a ajutat la angajare? Ce fel de contract ai primit: pozitie nelimitata sau limitata in timp?

Eu si Florian suntem raciti cobza, ba eu am si un pic de alergie cu o conjuctivita de toata frumusetea.

Miine e ziua de nastere a soacrei. Nu sunt in toane de vizite deloc, mai ca m-as preface miine mai bolnava decit sunt .

Cum intru rar pe aici in ultimul timp (saptamina viitoare sunt eu singura cu micul balaur de exemplu2), va urez de pe acum celor care sarbatoriti saptamana asta: Sarbatori feiricite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Noi am avut o noapte de aventuri cu urgente la dentist...


Pentru ca Vladut tot insista ca el se spala singur pe dint, in februarie i-am descoperit prima cariuta la o maseluta. Am mers la dentistul nostru si i-a plombat-o.
Ieri dimineata la micul dejul i-a cazut. Noi avem de gand sa plecam luni in concediu si am zis sa-i facem repede plomba ca sa nu fie nevoit sa mai stea 2 saptamani asa. Sun la doctor, cabinetul era de ieri inchis, asa ca incerc sa gasesc alt doctor, unii aveau cabinetele inchise altii nu aveau timp. Asa ca ne hotaram sa mergem la o clinica la noi in cartier, unde sotul fusese deja o data la urgete si prost tratat de a trebuit sa mai mearga apoi la dentistul nostru de 2 ori. Dar am zis, ei a avut el ghinion..

Mergem cu Vladut si ii pune o plomba noua, asta pe la 13, ii da si o reteta cu Penicilin si Nurofen (in caz de nevoie, ca-i spusesem ca vrem sa calatorim)....seara adoarme la 19.00, la 22.00, se trezeste ca-i e sete, ma uit la el si nu-mi vine sa cred...avea ditamai falcuta, un minunat abces...

Sunam la Zahnartznotdienst, ne spune sa venim cu el...asa ne-am petrecut timpul de la 23 la 1 si nu a reusit sa-i faca nimic pentru ca nu statea cu gurita deschis iar dentistul era cam neexperimentat cu copii. Astazi la 11 ne incercam iar norocul.
Se pare ca dentista de la prima clinica i-a forat prea adanc si i-a atins nervul care i s-a inflamat, acum trebuie data jos plomba.
Acum sper sa fie totul bine si sa nu-si piarda maseluta...cand ma gandesc ca totul a inceput de la o cariuta mica-mica iar acum sarmanul are ditamai falcuta, macar nu se plange de dureri...

Va doresc un week-end mai placut decat al meu!



Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Vinerea care a trecut am fost la concert cu Bryan Adams la Olympiahalle.A fost un mega-concert.A mai fost cineva?

Panseluta,al meu baiat e tare mincacios,papa cam orice din ce mincam noi.La micul dejun ii dau de obicei lapte (cam 250 ml)si apoi fie cereale Shreddies cu 98% Vollkorn(le rontaie),fie toast cu unt si mai nou,ridichi (pina acum papa rosii si castraveti), fie bucati de pizza, fie ou fiert,fie iaurt cu müsli sau simplu, efectiv nu face mofturi.
Al meu are 2,8 ani si inca nu e fara scutec,nici eu nu m-am grabit dar nici nu e pregatit.In fine,am fost miercuri la Entwicklungsgespräch si mi l-au laudat educatoarele la maxim ca e selbständig in toate (maninca singur,se imbaraca/dezbraca singur,se spala singur,stringe jucariile,etc)dar ca sa scape de scutec nu prea are chef,spune cind face dar nu se duce la olita...in fine,vine vara si sper sa-l dezvat in lunile ce urmeaza...

Angiuta,fiica-mea are 10 ani si eu si acum mai nachputzen pe dinti...mai ales in locurile cu acces redus sau o ajut la folosit matasea dentara. De-acum spala-l tu dupa ce il lasi pe el citeva minute si mai ales,daca are risc crescut de carii,ii poti sigila restul molarilor de lapte.Sanatate si sa scape cu bine de abces.

Aschiutza,si eu sunt bolnava.Iau antibiotic.De 3 sapt ma chinui:am racit rau si am ramas cu dureri de cap,ameteli,presiune in cap,inca imi curge nasul si ieri am fost la orl-ist si a zis ca totusi nu crede ca este alergie...Te inteleg cum e cu soacra ,si a mea are zi de nastere in curind dar nu ma inghesui cu urarile,cu vizitele nici atit ...

Nu am citit blogul Ruxandrei dar vreau sa va zic ca eu si fiica-mea efectiv ne-am indragostit de citeva din picturile din Neue Pinakothek,in special Gauguin si Van Gaugh .

La noi ploua si e frig asa ca nu prea avem chef de nimic,la noi e zi de curatenie...vrem sa spalam geamurile,unele perdele,etc,etc...plus un munte de calcat...

Zi faina tuturor!


Mergi la inceput