Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hristos a inviat!

Anda felicitari pentru baietel si sarcina usoara in continuare!

Noi suntem binisor, am petrecut Pastele amandoua singurele acasa - mi-a fost frica sa plecam la bunici la tara cu ploile astea, asa ca a plecat tati cu Razvi.

Acum inapoi pe baricade la munca

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Hrisos a inviat !

Savvy ma bucur ca ai mai dat un semn despre voi. Poate reusesti sa intri mai des.

Cat despre mancare , noi avem asas : 10- fructe; 14-supa de legume (cu/fara carne sau unt); 17-iaurt (dar nu apuc sa-i dau pe fiecare zi pt ca se mai intampla sa fim plecati); 20-20.30 - cereale. San la discretie.

Anda felicitari pt baietel . Sa stii ca uneori se inteleg mai bine copiii de sexe diferite decat cei de acelasi sex.

Noi suntem bine. Petru a inceput si el sa paseasca. Nu o face mereu si nu o face bine, dar este un inceput

Va pup pe toate !

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Hristos a inviat!

Savy ma bucur ca ai recut pe aici!

Anda felicitari!

Noi cu mancat in ultima sapt stam prost...nu mai vrea fructe deloc iar legume papa maxim 150grame....o sa ii caut un iaurt si sa incep sa ii dau dupa-amiaza sau dimi in loc de fructe...m-am hotarat sa nu ii mai dau cateva zile si apoi sa reincepem...in est toata ziulica ar merge,dar ce ma ingrijoreaza e ca nu zice mai nimic,a ramas la stadiul de bebe cu eeee,iii,ng...si atat!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc fetelor de felicitari!

Mada nu te stresa, fiecare bebe se dezvolta diferit.Unii nu pun nici un pas, dar sunt mai vocali.

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Salutare si de la noi.

Savvy - bine ai revenit, si felicitari pt realizarile lui bebe!

Andy - sarcina usoara in continuare! Ce frumos...iar burtica...

Miruna nu are un program prea exact de masa. Dimineata, cam la 2 ore de la trezire (care acum e pe la 9) mananca fructe cu branza sau cereale. Apoi, inainte de somn, lapte (adoarme la san). Dupa somn legume (nu prea le iubeste), si uneori seara iaurt. La culcare, lapte.

De ex, azi a avut doar 2 mese: s-a trezit la 7, dar era maraita si la 9 s-a culcat iar pt aproape o ora. Deci fructele le-a manacat dupa 11.30. La 15 s-a culcat (deci san), s-a trezit la 18.15, deci legumele(azi ficatel cu cartof- i-au placut) le-a mancat dupa 18.30.

Voi cand le dati cereale seara, le dati exact inainte de culcare? Le dati cu lapte sau simple?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dragi "colege" de generatie,
va multumesc mult pentru primire. :)
Sper ca de acum sa intru mai des, mai ales ca am mare nevoie sa schimb niste idei cu fetele cu care am ras si am plans timp de noua luni magice. :)

Oxidoni, eu ii dau cereale de la N... nu stiu daca am voie sa scriu, dar deduceti voi. As prefera sa nu-i dau, cand putem cumparam noi ovaz, orez brun, grau etc, le macinam cu rasnita de cafea, le fierbem si le amestecam in diferite proportii (cu lapte formula). Asa am citit in cartea scrisa de Ruth Yaron si mi s-a parut cu cap, adica mai bine le fac eu in casa decat sa le iau gata fabricate si amestecate cu vanilina si zahar.
Problema e, desigur, timpul, asa ca am ajuns sa ne cam bazam pe cele din comert.
De amestecat, scrie pe ele cum sa o faci, cele de la N... se amesteca 4-5 linguri cu 160 ml lapte formula sau matern. Altele au deja laptele incorporat (H...) si se amesteca cu apa.
I le dau seara, pe la 5,30-6, sa aiba timp sa le digere, adica nu sunt ultima masa. Ultima masa e pe 8,30-9, dupa baita.

Anda, felicitari! Esti o curajoasa! Sa-ti traiasca amandoi si sa te bucuri de ei!

Zau daca nu mi se face dor de cele 9 luni... parca timpul curgea altfel, eram altfel privita, tratata, rasfatata... stiti voi. :) Si, in plus, "rezultatul" este atat de minunat si de dulce si de alintat!

Voi legumele cum le faceti? Aceleasi in fiecare zi, cu mici variatiuni, sau cate un fel? De ex, supa de morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecel plus altele (uneori broccoli, alteori fasole verde etc.) sau azi piure de spanac, maine piure de cartofi samd?


Pup si sanatate la bebei!

Mami de Robert (7.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Cu foarte mare intarziere ma alatur si eu voua. Daniel e nascut pe 23 iulie 2011. Are anemie (9.9 hemoglobina) :( E vreo mamica cu bebe cu anemie pe aici? Daca da, ce regim alimentar are bebe? Vreun sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Savvy, cereale noi am inceput acum o cutie cu mei, de la DM, si pe ele scrie ca au doar mei si vit B1. Le prepar ca pe cutie, adica le pun in apa fiarta si putin racita. Nu scrie ca ar contine lapte, deci e ok sa le pun ulterior in lapte, iaurt, nu?

Bun venit Mihaela_i! Felicitari pt bebe!
Miruna ia cate 7 pic de fier/zi, dar nu are anemie, asa ca din pacate nu stiu sa-ti raspund.

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Savvy: Eu ii fac combinatii de legume lui Daniel. Cam 3-4 legume, carne de gaina sau ou, un pic de unt, cereale daca e prea lichid piureul de legume, bors crud facut de mama daca e prea dens.
Oxidoni: Multumesc pentru primire si pentru raspuns. Sambata mergem la pediatru si vedem ce zice. Analiza i-am facut-o pentru ca sunt eu mama nebuna, sotul nu vroia. Adevarul e ca Daniel e vioi, nu ai zice ca e ceva in neregula cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Anda, felicitari pentru pusculean, este nespus de frumos ca o sa ai si un baietel!

Mihaela, bine ai venit in gasca!

Savy, bine ai revenit!

La noi mesele sunt cam asa: la 10-11 fructe, la 14-15 legume cu carnita (inca nu am introdus galbenus), si uneori gustare/masa de seara pe la 19 iaurt cu fructe sau cereale cu iaurt. San la discretie.

Legumele le pregatesc in combinatii de 2-4. De ex azi a avut dovlecel cu mazare si fasole verde. Maine ii fac brocoli cu dovlecel si pastarnac. I le combin dupa ce am in casa si dupa cum imi vine.

Cerealele le pregatesc cu lapte praf. Uneori le mai pun ca atare in iaurt, fara sa le combin cu apa sau lapte inainte.

Stefan nu mananca mai mult de 60 ml la o masa - asta e maxim.

La progrese stam asa: a inceput sa se rostogoleacsa bine de pe spate pe burta (inapoi inca nu), se ridica in 4 labe si face hatza hatza, se agata de mine cand imi este in brate si se ridica in picioare. Singur in patut nu s-a ridicat.

Noapte se trezeste inca f des, de 3-4 ori. Adoarme tot la san de cele mai multe ori. Si oricum ducem lupte grele cand e de adormit. Nu stiu daca altcineva o sa aiba rabdarea mea... Doarme cu mine in pat...

Altceva nu prea mai facem. Ah, asteptam doi dintisori, primii.

Pup fetele si strumfii!

Mergi la inceput