Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Mi-a ajuns si mie Camilia... Nu i-am dat inca. Dar sunt pe faza! Dintisorul 7 inca nu a iesit dar sunt cu ochii pe el.
Mie mi-a trimis dl Stan 3 pliculete de ceai impreuna cu dozele de Camilia. Ati primit si voi la fel? Aveti idee pentru daca sunt pentru bebe sau nu?


Anaemi Poate ca nu e tarziu dar aveam impresia ca la voi toate bebeii umbla si a mea abia de cateva zile se ridica in fund si in genunchi singura. Intr-adevar nu e un milestone de 9-10 luni cat avem noi, dar eram putin ingrijorata.

I-am facut biscuitii recomandati de tine. Nu am crezut ca ii va accepta avand in vedere ca mie nu mi s-au parut grozavi, dar m-am inselat. Ii rontaie cu placere... Multumesc inca o data!

Mami implinita de Iarina (01.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Si noi am primit pliculete de ceai si o acadea bio. Eu as zice ca nu sunt pentru bebe ci isi face omul reclama. Poate or fi bune pentru copii mai mari nitel.
In alta ordine de idei, cat dorm bebelusii vostri? Ca mie mi se pare ca Daniel mananca putin, bea putin si doarme putin dar poate mi se pare doar. Cat de mult dorm noaptea, cat peste zi, cate reprize, care e distanta intre ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:


Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Si noi am primit pliculete de ceai si o acadea bio. Eu as zice ca nu sunt pentru bebe ci isi face omul reclama. Poate or fi bune pentru copii mai mari nitel.
In alta ordine de idei, cat dorm bebelusii vostri? Ca mie mi se pare ca Daniel mananca putin, bea putin si doarme putin dar poate mi se pare doar. Cat de mult dorm noaptea, cat peste zi, cate reprize, care e distanta intre ele?


Eu m-am gandit ca sunt pentru bebe pentru ca unu dintre pliculetele de ceai se numeste Camomile, adica una din substantele din Camilia... Hm...

A mea fetita doarme foarte bine noaptea. Adica se culca pe la 9-10 seara, se trezeste pe la 6-7 dimineata cand o alaptez si apoi mai motaie pana la 9. In timpul zilei doarme intr-o singura repriza in jur de ora 1, 1 ora jumatate - 2. Are o singura repriza de somn cam de 2 saptamani. Iarina are 9 luni jumatate.

Noapte buna si odihnitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

In alta ordine de idei, cat dorm bebelusii vostri? Ca mie mi se pare ca Daniel mananca putin, bea putin si doarme putin dar poate mi se pare doar. Cat de mult dorm noaptea, cat peste zi, cate reprize, care e distanta intre ele?


Se culca in jur de ora 22.00 si se trezesc in jur de 01.00,le bag suzeta,ii intorc pe partea cealalta,sau le dau o gura de ceai si dorm pana la 03.00-04.00,cand le dau LP.Apoi se mai trezesc la 06-07.Ora de trezire este (MAXIM) 08.00!!!
Apoi,se mai culca pe la 10.00 si dorm pana la 11.00.
Apoi,mai dorm de la 15.00 la 17.00.De la 17.00,nu mai dorm pana la 22.00.
Ca sa sintetizez,orele sunt:
10.00-11.00
15.00-17.00
22.00-03.00
03.00-06.00
06.00-07.30(08.00)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13


voi? o tineti in continuare pe drumul cel bun cu dormitul?

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Da,Laura,sa zicem ca este mai bine cu dormitul.
Adica,sunt nopti si nopti!
Mai avem un dintisor care sta sa sparga, si apoi asteptam o perioada de liniste
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Camomile e musetel daca nu ma insel. Cred ca e bun pentru constipatie pentru bebe. Noi am primit unele din fructe de padure parca. Nici nu mai stiu. Daniel s-a jucat cu el ca fosneau Inca le avem dar nu mi-am propus sa i le dau pe moment.
Daniel doarme de pe la 10-11 seara pana spre 7 cu vreo 3-4 treziri in care pur si simplu vrea sa fie alintat (luat la san dar nu de foame). Nu stiu cum sa-l dezvat. Pe moment m-am obisnuit si e ok dar curand voi incepe lucrul si nu va mai fi deloc usor. Iar peste zi are 2 reprize de somn de 1-2 ore fiecare. Per total in general doarme 10-12 ore, media fiind de 11 in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Vreau sa ma adresez fetelor care fac parte din lista mea de FB:

Imi cer scuze pentru inconvenientul pe care vi l-am produs legat de adaugarea(FARA CONSIMTAMANTUL VOSTRU),in grupul de mamici 2011.
Nu asta mi-a fost intentia....
Acolo scria MEMBRII SUGERATI, si v-am bifat,in ideea ca o sa primiti un fel de invitatie, nicidecum nu mi-am imaginat ca va voi adauga,asa...direct...
Nu prea ma pricep la FB,mi-am facut contul pentru a sta de vorba cu voi.
Daca nu pomenea Ruxi,credeti-ma,nici nu stiam ce am facut!

Inca o data, IMI CER SCUZE,si va rog sa ma credeti ca am avut cele mai bune intentii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Vreau sa ma adresez fetelor care fac parte din lista mea de FB:

Imi cer scuze pentru inconvenientul pe care vi l-am produs legat de adaugarea(FARA CONSIMTAMANTUL VOSTRU),in grupul de mamici 2011.
Nu asta mi-a fost intentia....
Acolo scria MEMBRII SUGERATI, si v-am bifat,in ideea ca o sa primiti un fel de invitatie, nicidecum nu mi-am imaginat ca va voi adauga,asa...direct...
Nu prea ma pricep la FB,mi-am facut contul pentru a sta de vorba cu voi.
Daca nu pomenea Ruxi,credeti-ma,nici nu stiam ce am facut!

Inca o data, IMI CER SCUZE,si va rog sa ma credeti ca am avut cele mai bune intentii!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



corry nici o suparare, doar ca nu intelegeam cum de am fost introduse automat, fara sa ni se ceara acordul/permisiunea. nici acum eu una nu inteleg.
stai linistita, nimeni nu s-a suparat pe tine, ci pe FB care ne-a cam luat cu "japca"
pupici multi de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Mihaela_i - si Miruna se trezea des noaptea, cam la 1,5-2 h, si nu era de foame. Ea nu stia sa readoarma decat la san. Eu am reusit sa o dezvat, aplicand o metoda invatata de la o prietena de pe forum: cand se trezeate noaptea, nu o mai pun la san. Daca plange, o iau in brate si o linistesc, apoi o pun inapoi in patut. La inceput, cu siguranta plange iar cand il lasi jos, asa ca o iei de la capat: ridicat-linistit-pus in patut. Dupa un timp (depinde de copil...20 min/1h), va adormi singur in patut. Miruna a adormit managaiata pe spate, si eu ii si cant in soapta. Prima noapte e cea mai grea, si eu am si pus-o la san dupa 1 h in prima noapte, dar n-am renuntat, si a doua noapte n-am mai pus-o deloc. Rezultatele au fost uimitoare: se mai trezeste uneori o data pe la 1, dar o mangai putin si in 2 min doarme la loc, si apoi se trezeste pe la 5, cand eu cred ca de foame. Si ziua doarme acum mult mai bine, si adoarme mai usor.
Eu ti-am pov cum am facut noi, ca si la noi era o problema suzetatul noaptea. Daca incerci sau nu, e doar decizia ta

Va pupam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

oxidoni - La ce varsta i-ai schimbat tiparul de somn fetitei tale? Acum cum adoarme ziua? La cate ore de cand s-a trezit?

Mergi la inceput