Cumparam premergator?

Cumparam premergator? | Autor: Musette01

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu Luca Stefan are 6 luni si abia ce a invatat sa stea in fundulet aproape singur. Tot caut informatii de ceva timp despre premergatoare si vroiam sa va intreb ce parere aveti despre ele, intentionati sa cumparati puiutilor? Am auzit o multime de pareri pro si contra...incat nu stiu ce sa mai cred. Folosim sau nu premergator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pana ce nu are capacitatea (maturitatea) de a sta singur in fund si de a se impinge in picioare nu cred ca ar fi o idee deloc buna.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu nu am cumparat,nici nu am acceptat cand mi-a fost oferit pentru ca nu i-am gasit utilitatea. Nu sunt impotriva folosirii corespunzatoare ,asa ca daca esti hotarata sa il folosesti corect, sa fii atenta sa nu se sprijine mai mult pe un picior,sa nu mearga pe varfuri,sa nu se impinga cu pieptul in el si apoi cand va merge singur sa mearga la fel,si daca ti-ar fi util,adica sunt multe locuri periculoase in casa,muchii, ai putea sa achizitionezi unul. Sau ai putea imprumuta unul pentru cateva zile,sa vezi cum reactioneaza copilul la el.

Cum spune si MArius, pana nu poate sta singur in fund( nu neaparat sa se ridice singur in fund,unii o fac foarte tarziu) ,si de a se impinge in picioruse,nu e indicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Asa e la primul copil, mereu te grabesti. Am avut si eu prwmergator la primul copil, ca nu mai puteam astepta sa fie mobil, nah. Nu cred ca e neaparat pwriculos sau ca invata copilul sa mearga prost, dar e nenatural, e mult mai bine, dupa mine, sa lasi copilul sa se dezvolte in ritmul propriu si sa fii alaturi de el in fiecare etapa. Cand am pus copilul in premergator, am petrecut mai putin timp cu el, pentr ca era "ocupat" dar dupa un timp se enerva and incercam sa il pun in premergator. Asa ca la urmatorii copii nu am mai folosit, au mers cand au fost pregatiti.

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

Eu l-am pus in premergator dupa 8 luni, atunci mi s-a parut mie ca e pregatit ... nu l-am tinut in el mai mult de 30 de minute pe zi, il pun cand nu vrea sa stea in patut/tarc, pana ii fac lapticul sau mancarica, timp in care sta cu mine in bucatarie ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Subiecte unde s-a mai discutat:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166790
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149525




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Noua ne-a spus un medic de la Cluj, Gocan, sa evitam premergatorul. A spus ceva cu care am fost foarte de acord: "Nu fortati copilul. Creierul lui ii va spune cand va putea sta in fund sau va putea sta in picioare. Premergatorul inseamna anticipare si nu este recomandat". Noi am decis ca nu vom folosi deloc premergator. Toate sa se intample la timpul lor.

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Corect. Singurul subiect asupra carora toti medicii au fost unanim de acord (de la neonatolog pana la ortoped - a avut tal valg - si pediatra care o vede) a fost avizul negativ pt premergator.

Acum merge ca un soldatel si asa rapid ca manutele (cu mami atasata de ele ) raman in urma...

Mergi la inceput