intimitatea copilului vs. prudenta parintelui

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in curand iti va cere o casa ca sa fie mai aproape de copii si daca nu i-o iei vei fi tu vinovata, nu-i asa?

eu una nu as inlesni comunicarea cu un parinte cu o condamnarea pe penal pt violenta!
in primul rand ca in justitie poti obtine interdicita de a lua legatura intre el si copii.

eu nu t eintleleg.
am o pritenea care a divortat.tatal bilogic al copilului, un dezaxat.
ea nu a avut puterea sa intrerupa legatura fetitie cu tatal,desi avea hotarare in instanta.

ce sa spun,ca acum ,la 14 ani,fetita e complet scapata din mana,pt ca tatal a folosit-o permanent impotriva mamei,pt ca tot ceea ce mama ii interzicea,tatal ii permitea............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Nu exista interdictie in justitie cu privire la relatia personala parinte-copil, decat daca parintele a fost decazut din aceste drepturi, ceea ce la mine nu(mai) e cazul.Este aedvarat ca ma pot opune, fapt ce ar insemna ca el ma poate chema in judecata pentru stabilire vizitare minor.
Copilul a inteles ca eu nu am incredere in tatal lui, prin urmare imi da sa citesc discutiile lor pe email. Deocamdata, au avut loc doar doua astfel de mesaje, pe marginea carora am discutat cu copilul.
Important pentru mine e relatia mea cu copilul sa fie una de incredere. E destul de mare sa-si dea seama si singur ca tatal lui nu face cam nimic pentru el.Si nici nu se grabeste sa comunice des cu copilul.
Oricum, sunt prudenta.

Mergi la inceput