Animalele de companie si copiii

Animalele de companie si copiii | Autor: bicpix

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Ma tot gandesc sa-mi cumpar un catel. Insa in casa unde locuiesc eu se afla si un copil de 3 ani, parintii lui (fratele si cumnnata mea) nu prea sunt de acord cu prezenta acestuia in casa pe motiv ca s-ar putea imbolnavi cel mic.

Voi ce pareri aveti despre convietuirea cu un animal in casa atunci cand sunt la mijloc si copiii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu doar de bine pot vorbi. atata timp cat un caine e vaccinat, deparazitat, se respecta masurile minime de igiena, nu are ce rau sa pateasca un copil
noi avem un fel de bichon :-)

daca tot vrei sa cumperi caine, recomand sa iei doar si numai cu certificat pedigree, altfel risti sa aduci acasa un caine bolnav, cu defecte genetice sau sa devina peste 1 an altceva decat ai cumparat ...


edit sa mai adaug ceva: cateodata e mai periculos pt un caine un copil mai mic decat invers :-) copiii nu inteleg ca e un suflet viu si-l considera de multe ori jucarie

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Asa-i - noi avem o catelusa labrador si Amelia se straduie din rasputeri sa-i demonteze fie nasul, fie ochii Dar la nimeni din casa nu rade cum rade la catel, iar Alka ar face tumbe cand o vede.

Daca combinatia labrador+bebe de 9 luni nu oripileaza , eu zic sa incerci. Noi am mai dat demult un pui de Airedale Terrier unei familii cu o fetita de 4 ani, iar simbioza a fost incredibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu nu vad nici o problema la combinatia animale-copii. Dar, tu nu esti parintele copilului si nu mi se pare corect sa impui un animal unei alte familii care se opune. Sper ca nu stai si la bloc, o gramada de persoane intr-un apartament, ca atunci te sfatuiesc sa astepti pana te muti la casa ta si nu e nevoie sa ceri parerea nimanui.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput