Licurici de ianuarie-februarie 2009 (164)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

sa nu te super pe mine dar e totusi cam mare pt palmier in frunte!!
stiu, dar nici breton nu vreau sa-i fac. Tot astept sa-i creasca destul sa-i fac o coada la spate, de baieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

ingrid, eu am stiut intotdeauna ca e un istet Alex. Acum m-am si de el. Si eu IUBESC parul lung, dar Alex e fffff frumos!!!! eu i-as face condite, dar in spate, eventual una. Oricum ar fi, cu codite sau fara sunt topita dupa el!!!!!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

ingrid, eu am stiut intotdeauna ca e un istet Alex. Acum m-am si de el. Si eu IUBESC parul lung, dar Alex e fffff frumos!!!! eu i-as face condite, dar in spate, eventual una. Oricum ar fi, cu codite sau fara sunt topita dupa el!!!!!Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)
Multumesc frumos. Inca nu ii ajunge parul sa ii fac o coada la spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Fetelor vroiam sa va intreb ceva. Ai vostri isi sparg dintii? Alex a reusit sa ciobeasca 3 dinti deja. Calciu i-a iesit bun, toata iarna a luat vigantol si vreo doua cure cu osteocare, dentista zice ca dintii arata bine, la fel si pediatrul, adica nu se vad demineralizari, dar nu stiu cum reuseste. Nu cade sa se loveasca la ei, dar musca din diverse chestii (manerele din plastic de la patut de exp.) si ii ciobeste. Nu are nici o carie sau punct negru, dar ma dispera chestia asta cu ciobitul dintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Paula sa stii ca si Alex face asa: cand nu mai vrea sa mearga spune ba ca il dor picioarele, ba ca il doare burtica si sa-l iau in brate. Ii trece subit daca apare ceva care il intereseaza..

L-am inscris la gradinita de la toamna, acum ca am scapat de piocianic. Am zis sa nu-l bulversez ducandu-l in mijlocul anului, intr-un colectiv deja inchegat, care se cunosc.

Stie deja o gramada de poezii si cantece, tot alfabetul, inclusiv cu fratiori (adica literele romanesti, cu diacritice), numara pana la 100 cu mic ajutor la numarat pt ca, fiind lunga numaratoarea, uneori se ia cu altceva si uita unde a ramas. Citeste si scrie cu litere de plastic din memorie, vladut joaca bine fotbal, maria este la scoala, fat frumos invinge zmeul, dorna, borsec, poiana negri, alexandrion si multe altele asemenea.
Acum suntem la capitolul litere mici de tipar. Asta cu cititul si scrisul la el este aproape o manie. Unde vede ceva scris imediat intreaba "ce scrie acolo?".
Avea 18 kg si 105 cm cand a implinit 3 ani.
Face puzzle din cuburi si din lemn. Si mi-a trecut si mie frica ca e mai prostut. Oriunde ma duc cu el spune alfabetul (s-a prins el ca ii da pe spate pe toti cu asta), cantece si poezii si apoi cere aplauze, deci nu sa-i zica bravo, sa bata din palme. E super haios si dragalas.

https://picasaweb.google.com/ianfeb2009/AlexIanfeb?authkey=Gv1sRgCO7hrZ-X4a617QE#










Tulai, ma sperii...

http://razedesperanta.wordpress.com/" target="_blank">Blogul meu - de la noi, pentru ei!

http://bazar.desprecopii.com/index.asp" target="_blank">Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Deci e super Alex, ingrid! De-ala, heartbreaker! E luat?

Dariei i se exfoliaza unghiile. Una-doua, i se fac foite.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ingrid, nu!

tocmai ce i-am facut control acum cateva sapt la o clinica specializata pe copii (a fost f incantat, cred ca v am zis)
si mie mi se pareau demineralizati insa doctoritele de acolo au zis ca totul ok

azi am refacut si controlul de la oftalmologie; am scapat complet de conjuctivita aia de contact (de la plusuri) si mi-am luat din grija, e ok, nu are strabism nu are nimic (ma tot bateau la cap niste "binevoitori" ca ar avea strabism)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

porumbita unde ai fost la oftalmolog?
ca eu tre sa vin musai cu antonia ca are salazion la ambii ochi si sunt disperata cand mi-e lumea mai draga i se imflameaza ochiul
ceea ce nu e deloc placut

ingrid cum poti sa zici c alex era prostut
pai antonia nu face nimic din ce zici tu si pt mine e cea mai desteapta
mie mi se pare mult prea rapid si fortat sa faci atatea chestii de la 3 ani
mi se pare ca la gradi sau la scoala in primele clase se vor plictisi
si pe mine ma batea mama la cap
cu alfabetul
dar eu refuz sa o invat inca
nu vfreau
e copil tre sa fie copilarie
ufffffffff
daca ar invatat la gradi ok
dar eu nu sunt pro scoala multa din frageda prucncie
la cat am invatat eu
si pt ce?
sincer mi se par mult prea mici sa stie atatea
asta e strict parerea mea
stiu ca majoritatea copiilor de aici stiu tot ce scrii tu acolo
dar asta e
eu pe ale mele le voi lasa sa se joace mai mult
fara cifre
si fara litere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cami am fost aici http://www.dr-burloiu.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Si mie mi se pare ca programa de la gradinita este foarte incarcata pentru un copil de 3 ani, dar asta vine de la Ministerul Educatiei, asta se preda.

Pe langa activitatile normale cum ar fi domeniile omul si societatea, limba si comunicare, estetic si creativ, psihomotric,recreativ, bune maniere etc., mi se pare cam mult sa aiba domeniul stiinte in care, pe langa fenomenele naturale si alte chestii de genul acesta, au inclusa si matematica. In fiecare saptamana fac cate o cifra, nu numai din pdv al memorarii si recunoasterii acesteia, dar si al efectuarii legaturii intre cifra si continutul acesteia.

Eu cred ca e destul de mult pt copiii de 3 ani, sa stie sa socoteasca si sa recunoasca literele. Se spune ca asa e programa pt ca s-a introdus clasa 0 si copiii trebuie sa fie pregatiti.

E important totusi ca aceste lucruri se invata prin joc in special si copiii nu recunosc activitatile drept ceva impus si dificil.

Cami, si noi tot la dr. Burloiu ne-am tratat pt ca Ale avea un canal lacrimal partial blocat si facea infectii de 2 ori pe luna.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput