Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Irip, se poate folosi de la nastere. E Maclaren twin techno parca al meu. scaunele se rabateaza. Au oricum vreo 3-4 pozitii, am scos copiii prima data in parc pe la 2 saptamani si pana la 4-6 luni au stat mai mult orizontal (aproape orizontal..). Poti sa il probezi la Mothercare sau la baby expo, tot la standul mothercare. E mai usor de manevrat fata de alte tancuri de carucioare si e f fiabil, sunt bine facute. In afara de asta imi mai placuse si stiam ca e f bun un model american, Babyjogger city mini - studiasem ca maniaca inainte, citeam toate review-urile si forumurile romanesti si straine:)) Dar asta nu il puteam testa in tara la noi, desi pot sa ti-l aduca vreo cateva magazine (inclusiv online).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip, ABC design il aduce Kreis Design, cred ca au si depozit pe undeva si poti merge sa-l vezi http://www.kreisdesign.ro/
eu am vrut neaparat gen tren si nu unul laga altul, pt ca ar fi prea mare/lat. Mie mi se pare ok, se strange usor; e destul de greut, dar toate pt gemeni sunt si-mi place tare ca scaunele de masina se moteaza si pe carut si dupa cum ti-am zis le folosim si ca balansoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mami de 2, carutul pe carel-ai okit este foarte tare. eu am in genul acesta, cu deosebireaca are doar 3 roti, si mi se pare cel mai sanatos carut de gemeni de pe terra. go for it!
si cel de la abc design e bun, il au gemenii din parcul nostru, dar e mult mai scump.
poti lua 600 g de utrogestan linistita. daca le pui vaginal, sa stai intinsa macaro jumatate de ora dupa aceea.
bafta multa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, referitor la carucior, eu as alege si a suta oara ABC DESIGN ZOOM, fiind pe deplin de acord cu comentariile de mai sus in ceea ce-l priveste. E SUPER!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mmammarutza, tu ai avut si landou? Noi ne tot uitam dupa dimensiuni, caci ne e teama ca nu ne intra pe usa. Va multumesc pentru informatii tuturor.

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna mamici! Asemena Alexei, nici eu nu mai reusesc sa postez, abia reusesc sa tin pasul cu cititul, si ala pe sarite...
Bebeii nostri sunt bine, au implinit de curand 3 luni, insa cer tot mai multa atentie. Sunt incantata ca au inceput sa doarma mai bine noaptea, de la 23,24 pana la 4,5 dimineata.
Uneori e greu de innebunesti , alteori ma intreb ce-o fi greu in a creste gemeni?
Bun venit noilor mamici si multa rabdare! privind in urma nu-mi dau seama cand a trecut perioada sarcinii si, eu personal, nu-mi mai amintesc decat c-a fost greu, restul se uita tot! Iar acum... pe zi ce trece e din ce in ce mai bine!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, latimea cadrului (am masurat intre rotile din spate) este de 70 cm. Am avut si landouri, dar acum imi pare rau ca le-am luat ptr. ca le-am folosit foarte putin. Daca nu vrei sa iei, te informez ca scaunele sport pot fi lasate pe spate sau poti monta scoicile pe cadrul caruciorului (eu asa am facut mult timp). Sincer, am folosit landourile cand dormeau copiii pe terasa vara. Scaunele sport am inceput sa le folosim de la 6 luni. In masina si acum stau in scoici. Acum, de ziua lor vrem sa le luam scaune de masina.

Nu stiu cum sunt alte tipuri de carucioare (de exemplu, cele alaturate), in sensul ca nu stiu care e sistemul lor de inchidere (montare) si deschidere (demontare). La ABC DESIGN ZOOM se deschide cadrul si pe el se fixeaza separat scaunele (scoicile). Asadar, e nevoie de un pic de timp si de un pic mai mult spatiu in masina. Pentru montarea scoicilor, ai nevoie de adaptoare, pe care le achizitionezi tot de la ei.

In concluzie, daca ai posibilitatea (spatiu, timp, bani), merita sa-l cumperi. Eu sunt foarte multumita si am fost cu el si la mare si la munte. E super solid.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mmammarutza, multumesc pentru informatii. Sunt cu ochii pe el, poate prind vreo oferta la targul din mai de la Baby Expo.

24 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

irip e o alegere buna Abc zoom, pt ca e si modular (deci montezi scaune/scoici cum vrei) si e si ca trenu deci vei incapea oriunde, in orce mag. El e mai mult lung ca lat.
Sa tii cont si daca il poti cara singura in bloc/lift . Adica daca nu ai ajutor si esti singura sa poti iesi sa nu depinzi de cineva. Eventual il tii in masina..Verifica inainte sa il iei daca iti incape in portbagaj cadrul.

Si mai recomand sa incerci sa gasesti unu SH - vei castiga mult la pret. (binenteles daca e un aspect important pt tine). Cum zic fetele nu e nevoie de landouri neaparat, ca le folosesti doar 4-6luni, scoicile insa merg si la cadru carutului si in masina asa ca ai impuscat doi iepuri.

Mami_de2 carutu dat de tine e f solid, are roti mari, bune de bordurile de bucuresti. Dar e ff greu de carat, daca stai la bloc de ex va trebui sa faci un drum cu cadru si un drum cu scaunele..si apoi de adus si copii. Incredibil la cate chestii nu ne gandim inainte sa lom..

Vezi ca si Inglesina Twin Domino mai e de genu lu Abc Zoom tot ca trenu, si modular.Si se gas si pe okazii la preturi bune.

Prin ce carucioriada am trecut as putea scrie romane.
Am avut Bertoni twin, ca deh eram si noi fara experiente si multi bani, am zis hai ca e bun ca e nou macar. Da greu de impins, de ridicat mai ales cand sunt mai mari copii.

Dupa am gasit unu gen visu imaginatiei pe okazii. Puteti crede ca era si ca trenu si side by side? Doar 250lei
Avea doua cadre si deaia se puneau scaunele si unu langa altu si ca trenu, cum vroiai. Era trecut prin viata, dar ff solid. Tot modular, se scoteau scaunele. Si am fost noi fericiti cu el pana cand intr-o seara am venit din parc, lasat in fata blocului si cand am coborat nu mai era. Niste nenorociti l-au luat! probabil tigani la fier vechi! Ca era de fier solid.

Acum ca au crescut fetele, din decembrie avem altu, si ultimu din cariera lor de belebuse. Este the coolest carut ever. E si ca trenu, si sport, si usor si ca umbrela! si bomboana de pe tort: INCAPEM CU EL IN LIFT DESCHIS! V-am zis ca fiind trecute prin multe stiam fix ce vreau si a fost sa fie sa il avem pe asta!

anahadasa felicitari pt bebeii ce iti dorm noaptea! asa e ca se vede viata alfel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Si eu am luat Utrogestan de 200mg de 3 ori pe zi, inca de la inceput. Dar vreau sa va spun ca eu il inghiteam ca pe pastila. Dr. mi-a zis ca are acelasi efect administrat asa.

Mie mi s-a sters memoria referitoare la sarcina. Imi aduc aminte vag ca a fost greu in ultimele 2 luni si ca abia mai mergeam prin casa, dar sincer, imi e dor sa simt cum se misca bebelusii in burta. Tragand linie la final, pot spune ca nu a fost chiar asa de groaznic, ba chiar as mai avea curaj sa trec prin asa ceva.

Referitor la carucior...ce sa zic...eu nu pot sa ma bucur prea tare ca am ditamai caleasca. Bebeluselor le e foarte bine, fiind un carucior foarte stabil si solid, cu roti pneumatice (Tako duo jumper) dar pentru noi e horror. Numai cadrul, fara landouri (ca scaunele sport sunt si mai mari) are vreo 19kg.
Iar eu, pentru ca sunt singura cu ele si nu am nici un ajutor, efectiv nu am cum sa le scot in timpul zilei. Imi e mila de ele si abia astept sa le luam un alt carucior.


As da 2 sfaturi viitoarelor mamici:

1. alegeti caruciorul tinand cont de sfatul celor care au experienta. E important si designul, si pretul dar parca cel mai mult conteaza functionalitatea.
2. bucurati-va cat mai mult de perioada sarcinii si de bebelusii care stau la caldurica. Mancati sanatos si odihniti-va cat mai mult!

Pupici!

Mergi la inceput