Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Gabitza, multumim pentru informatii. Vom stii astfel la ce sa ne asteptam.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, eu am avut acele "miscari" ale burtii sau ale copiilor, nu stiu exact, aprox. din sapt. 30, de mai multe ori pe zi. Nici nu ma gandeam ca ar fi putut fi contractii. Eu nu am fost panicata, eram convinsa ca pot ajunge la termen, dar n-a fost sa fie.
Eu spun ca ar fi mai bine ptr. starea de spirit sa nu mai cititi toate tragediile pe net si sa va pastrati optimismul. E fffff important!

Cat priveste frecventa eco in trim III, eu am avut 2 doctori (in Ro si in Ungaria). Fiecare ma chema la control la 2 sapt, asa ca saptamanal eram monitorizata. La fiecare control, mi se facea de catre amandoi eco abdominala, eco cu sonda vaginala si control pe masa ginecologica. De asemenea, medicul din Ungaria imi mai facea in trim III saptamanal doppler.

Va doresc tuturor o saptamana reusita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eu doar eco abdominala si doppler.... eco vaginala am facut cred ca doar 2 (sau una???) toata sarcina, control vaginal niciunul... doar la recoltarea de secretii m-am ucat pe capra...si la FIV dar e alta poveste
Eu cap -coada (fiv-nastere) am lucrat 100% cu Albu Dragos, inclusiv ecografiile.... il iubesc pe omul asta


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna fetelor. multumesc pt sfaturi. Cautand detalii despre saptama a 15-a de sarcina, dau cu ochii peste un amanunt: greutatea bbilor este 50-70 de grame in sapt 15. Am cautat alte si alte site-uri dar ce am citit confirma greutatea 50-70 g. Ai mei au 107 respectic 110 g. Nu e cam mare diferenta? sa ma ingrijorez? Eco l-am facut la herghelegiu, un dr f bun in care am incredere. Voi ce credeti?

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, eu fac deja eco saptamanal, sau maxim 10 zile (cum se potriveste sa gasesc loc). La dr. la fel, saptamanal,este un om deosebit, imi raspunde la absolut toate intrebarile (cretine sau nu), nu ma sperie niciodata, imi stie antecedentele (tot cu el am nascut primul copil, nu el m-a urmarit in schimb) ma incurajeaza mereu pt. ca imi stie temerile si necazurile. Ma rog sa fie asa pana la capat, eu va inteleg, si eu la prima sarcina am avut parte de cea mai mare neglijenta de pe pamant din partea dr.
In spital, din ce-am vazut, pe langa ecografie saptamanal, cele cu sarcini peste 28-30s, faceau si monitorizari (pt. ritmul cardiac al bebeilor si contractii de doua ori pe zi), deci in cazul unei sarcini cu probleme probabil se pot adauga si cardiotocograme (se pot face si la privat).
Am aflat si analizele de la spital, nici urma de streptococul B, se ascunde de mine. Foarte ciudat, sa dispara asa brusc fara tratament...Dar tot sub antibiotic o sa nasc si oricum e mai bine asa, la prima sarcina mi s-a infectat operatia (bine, si atunci eram sub antibiotic).

Irip, contractiile astea cum zici tu apar la un anumit interval si si eu am realizat la prima sarcina ca sunt contractii, pentru ca la copii simti si miscarea lor in acel loc (sau cel putin ca te imping). Cu astea cu intarirea burtii, nu stiu ce sa zic, nu prea disting intre balonare (spre exemplu) si o contractie. La mine no-spa+magne b6 (de 3 ori pe zi)rezolva problema (deocamdata).

Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Bine v-am gasit mamici si burtici de gemenasi!
Sunt o viitoare mamica de minuni gemene, am obtinut sarcina prin Fiv. Avem 14 sapt si de sambata suntem posesorii unui cerclaj pe care l-am facut preventiv, colul meu era cam scurt- nu pt ca se scurtase, ci pt ca asa l-am avut eu mereu, max 3 cm cu indulgenta.
Acum sunt la pat o perioada, noroc cu forumul ca asa imi fac de lucru, nu am rabdare sa citesc sau sa crosetez ;)
Le salut pe balanta si amary cu care ma stiu de la gravi cu trombofilie si sper ca īn curānd sa ma familiarizeze cu toata lumea



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Brigit, bine ai venit printre noi! Cum te simti dupa cerclaj? va trebui sa stai numai la pat sau iti vei putea relua activitatile obisnuite?

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, multumim de primire
Colul fiind īnchis cand am facut cerclajul recomandarea e sa am un ritm de viata cat mai aproape de normal. Am restrictii - la urcat scari, carat / ridicat si sa limitez deocamdata timpul petrecut īn pozitia sezand. Apoi īn fct de control mai vedem.
Deocamdata abia am 48 de ore de la cerclaj si stau mai mult īn pat.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si pt ca tot stau īn pat m-am pus la curent cu mondenitatile, inclusiv botezul tripletilor nicoletei luciu.
Am citit acum pe net ca la nastere au avut toti peste 2 kg. Aproape 7 kg de copii. Stie cineva la cate sapt a nascut- ca nu am dat de informatia asta



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

BRigit, gand la gand.. si eu ma tot gandesc la cazul Luciu si aceeasi informatie am cautat-o si eu caci am vazut ca cei mici au avut o greutate buna la nastere si ca au fost bine inca de la inceput. poate ma incumet sa ii scriu un email...stiu ca a declarat ca a stat 7 luni la pat. pe mine cazul ei m-a incurajat. daca ea a putut cu 3

27 &

Mergi la inceput