AM PROBLEME CU BICHONUL MEU

AM PROBLEME CU BICHONUL MEU | Autor: ione88

Link direct la acest mesaj

AM O CATELUSA BICHON MALTEZ DE 5 LUNI SI NU REUSESC SA O INVAT SA FACA PIPI PE SCUTECUL EI...AM INCERCAT SI CU ZIARUL SI CU RECOMPENSE,AM LUAT INCLUSIV NISTE PICATURI CARE AR TREBUI SA O ATRAGA SA FACA PIPI PE SCUTEC DAR DEGEABA TOT PRIN CASA FACE,NU STIU CE SA MAI FAC! PARE CA-MI FACE IN NECAZ TOT TIMPUL SE PUNE LANGA MINE SI FACE PIPI...DACA AVETI CEVA SFATURI AJUTATIMA VA ROG! MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa speli pe jos unde face imediat dupa ce face si doar sa stergi locul unde ai dori sa faca. Ar fi de preferat sa lasi acel scutecel in acelasi loc ales si sa-l schimbi cand este cazul. Va asocia mirosul de urina cu presul/scutecelul locul unde vei dori sa faca.
De asemenea sa "o/il certi" verbal oridecateori face in alt loc decat in locul ales.
Sa nu mai folosesti ziare nu rezolvi absolut nimic, va fi mizerie si miros in toata casa. Foloseste acele scutece speciale sunt foarte bune.
De asemenea seara inainte de culcare sa scoti catelul afara pentru 15-20 de minute sa isi faca necesitatile si sa se aeriseasca. Ar fi bine daca ar avea un program cat mai regulat (mancat,plimbat,necesitati) pentru ca asa vei avea o viata mai comoda deoarece toae acestea "obisnuinte" devin reflexe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La 5 luni ar tb sa aiba schema de vaccinare incheiata si 3 mese pe zi. Deci este momentul sa o inveti sa isi faca nevoile afara, mai curind decit pe paturica absorbanta.
Tine minte ca la fel ca un copil, face pipi cind se trezeste si dupa ce maninca. scoate-o afara imediat dupa masa si imediat dupa trezire. Laud-o dupa ce isi face nevoile.
Unii ciini sunt mai "curati", altii deprind mai tirziu aceste obiceiuri. Oricum pe la 8-9 luni toti incep sa fie preocupati sa nu isi murdareasca spatiul de somn/joaca.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput