Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:



Buna dim., SA DEA DZEU.. AVEM UN CAPITOL NOU CU BEBEI CARE SCAPA DE COLICI SI DE DERMATITA ASTA ATOPICA.
Eu nu am somn , pitika mea a adorimit pe mine , pe burta,si am asezat-o in patut la ea pe burtica , insa nu stiu ce sa fac , dc sa o las sa doarma asa pana se trezeste sa pape sau probabil o sa o asez pe o parte cand ma duc la culcare , pana atunci o supraveghez; mi-e cam teama sa o las sa doarma pe burtica desi si doctorita mi-a zis mereu ca nu are ce sa se intample, ca stie sa doarma asa dar sunt eu cam panicata , parca sunt nebuna tot am impresia ca se ineaca dc va dormi asa. Acelasi sentiment am si dc as lasa-o sa planga mai mult de 3-5 min.
Si Bia are dermatita atopica, cel putin asa cred eu ca este , buibbite rosii care s-au extins de pe fata , pe gat si pe umeri :( , am impresia ca o si mananca uneori , ca am vazut ca practic se scarpina pe fata cu degetelele...am vazut pe forum ca mai vorbeau niste mamici despre acest subiect si spuneau ca au folosit tarate si ca au trecut , as vrea si eu sa incerc doar ca nu stiu exact cum se face baia asta cu tarate , se pun taratele in apa din cadita pur simplu?

Ca tot vorbea Alina despre gama Lipikar , am cautat pe net , iata un articol interesant : www.csid.ro/beauty/nu-confunda-pielea-uscata-cu-dermatita-atopica-5475147/ br / " target="_blank">http://www.csid.ro/beauty/nu-confunda-pielea-uscata-cu-dermatita-atopica-5475147/ br /
conform articolului se pare ca intra-adevar ii mananca acele bubite pe bebei .Of Doamne saracutii prin cate trec si ei... nu erau colicii de ajuns , dar ne facem noi mari .
O sa cumpar si crema asta dc taratele nu dau rezultate.

VA PUP ,


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

SCZ PT SCRIS, DAR SUNT MEREU GRABITA CAND SCRIU SI SCAP DIN VEDERE MULTE SEMNE DE PUNCTUATIE,


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ane, fierbi Apa. Cand da in clocot o opresti. Pui tarate intr-un tifon ceva si le bagi in apa la infuzat 5-10 minute, scoti tifonul si gata. Eu puneam jumate in cadita si cu restul ii clateam. Sau, daca nu reusesti cu tifonul, pui tarata pur si simplu in apa fiarta, apoi o strecori bine inainte sa o folosesti. O crema iti va trebui, pt ca atunci cand se usuca bubitele, apar niste coji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Salutare fete

Eu va citesc zilnic, am vrut si sa scriu de cateva ori, dar daca n-am scris la momentele respective, intre timp am uitat ce si cum..
Avem acum 2 luni si 13 zile. Suntem bine, Beatrice a fost/este un pic racita, dar nimic grav. Am observat duminica o tuse rara, asa ca luni am chemat doctorita, care ne-a zis ca e totul in regula, are doar f putin rosu in gat...ne-a zis sa ii dam panadol. Altfel, draga de ea a recuperat bine, are 59 cm deja desi s-a nascut cu 47. Si cu cresterea in greutate e in continuare ok, in cele 13 zile din luna a treia a luat 350 g. Suntem oarecum la limita (ma refer la cea de 750 g, cat trebuie sa ia un bebe ca safie in grafic).

Ma topesc toata cand o vad cum gangureste, rade, aproape toata ziua. Colici nu mai avem de ceva vreme, dar eu tot ii dau espumisan...cred ca pana va face 3 luni. Ma gandesc ca sunt asa norocoasa, cand va aud pe voi ca nu dorm bebeii, a mea exceptand prima luna cand se trezea o data pe noapte pe la 2-3 sa pape, in rest doarme tuuun. Vorba lui Alice, o verific sa vad daca respira, pt ca doarme de la 12-1 pana pe la 6-7 dimineata...sta treaza un pic..vreo ora asa, apoi mai baga o tura de somn de 2 ore. Azi noapte a dormit si mai mult, de la 12 juma pana la 8 fara un sfert..m-am trezit eu inaintea ei ca nu mai aveam somn

Si eu i-am pus tarate in apa de la baita cand a avut bubitele, si ne-a ajutat mult. Acum insa avem altceva, cojite in cap, pt care doctorita mi-a zis sa ii dau cu ulei de masline fiert si racit, apoi sa ii pun o caciulita pe cap..o las asa vreo ora inainte de baita, si o pieptan, apoi clatit la baita. Azi o sa incepem treaba asta, sa vedem daca are efect. A mai facut cineva asa?

Alina si Bulinuta, bebeii vostri chiar seamana

Va las acum :) Vreau sa citesc si eu predarea stafetei, ca nu am apucat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Intrebare : unde gasesc predarea stafetei?..
Imi cer scuze daca ati mai rpecizat unde o gasim, n-am retinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

fete votati aici: http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna%202012&page=0

sunt asa multe poze frumoase!!!

aveti 100 puncte si le puteti repartiza cum vreti. votati si apoi apasati < acest semn pt.validare vot!

eu am votat o gramada de foto frumoase!!!

si nu, nu particip!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Faith26

Intrebare : unde gasesc predarea stafetei?..
Imi cer scuze daca ati mai rpecizat unde o gasim, n-am retinut

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)


la "strengarii de mart.apr.2012", ca lor le-am predat-o.e unmesaj simplu, ca nu am avut inspiratie de mai mult!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

neatza si de la noi...
Lady eu as concura in locul tau asa de distractie:))
Noi suntem ff bine nu prea mai avem colici o repriza scurta de dimineata dar mamaitza favorita are leac si doarme cu ea o ora
crestem ne facem mari
Piticul a inceput sa aibe 2-3 mese de 170 ml pe zi(24)ore nu mi-a varsat niciodata si in 2 luni si 8 zile a dat afara 3-4 guri de lapte.. va tin pumnii fetelor cu problleme de tipul asta nu stiu cum este dar cred k este ff greu pt voi
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

alexa g ce tanara esti

alina ai incercat cu feonu?...noi mancam cu feonu mai linistit laptele care ii place: topfer...si pe urma plange rau de tot de dureri de burtica ...laptele aptamil pepti nu ii place si nu il papa dar ala nu ii face dureri de burta...deci avem doua variante...cu echo...eu stiu ca marcu e o afecerista asa ca eu una nu i-as face

beatrix pupa piticul papacios...ce mare e...are deja 4 lunite dragul de el

ane maria noua ne-a spus pediatra asa: se pun 2 litri de apa la fiert si se adauga o cescuta de tarate, se lasa la fiert 3-5 minute apoi se lasa sa se aseze un pic cam 10=15 minute. pe urma torn zeama aia de deasupra in cadita cu apa si ii fac baie
noua ne-a recomandat Stelatria de la Mustela pe urma

faith zici ca seamana

am fost ieri la dr gineco, instalatia e ok vorba lui ghiulten iar scursura aia provine de la faptul ca o sa iasa un fir pe acolo...respinge organismul deci o sa treaca

azi mergem cu el la dr pediatra a lui rares de la medicover sa vad ce imi zice si ea...

aseara la baie ma observat ca i s-a umflat vaccinul ala acolo si a copt...e normal?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Buna dimi si de la noi!
Eu nu prea mai am lapte, daca ma mulg nu ies mai mult de 30 ml, asa k ii dau humana in completare. Cu toate k iau galactogil si galafor, si il pun la san, tot nu am lapte. Asa k in curand cred k trecem pe lapte praf.
Bebe e bine dar are bubite pe corp si am inceput si noi baita cu tarate de grau, apoi masaj cu ulei de la mustela. Sa speram k o sa treaca repede. Pt colici, noi ii dam protectis in combinatie cu infacol.
De anissia mai stie cineva ceva?

Mergi la inceput