Colectia de toamna-iarna 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

frate, da' ce-aveti cu totii cu germana asta - parca te scapa de toate belelele - e un fel de panaceu spiritual. (daca era vorba de chineza intelegeam )


Corap, nu vad cunoasterea limbii germane ca un panaceu spiritual, dar mi se pare ok, totusi sa o studieze in scoala, la nivelul scolii, nu as face lectii in privat pentru asta ...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mima, la noi Pastele e pe 15 si spalatul geamurilor de alataieri eu il consider curatenie de Paste deci esti fooooarte bine pe langa altii.

doamnelor, nu le judecati pe mamele care se omoara cu germana si ii "omoara" si pe copii. eu sunt de acord cu ele si, pe de alta parte, nu va judec pe voi care considerati ca daca ceva nu-i place copilului, nu trebuie fortat sa invete. cel putin nu tb fortat pe termen lung, banuiesc ca la asta va ganditi. fiecare cu parerea lui, e loc pt toate mamele si toate felurile de copii:) eu gandesc, de exemplu, ca tb sa-i bag si chestii "neplacute" fiindca stand sa-mi amintesc din copilarie judec azi asa: atunci nu inghiteam lectiile de franceza. adica imi placea profesoara, era draguta, rabdatoare, dar conjugarile alea ma scoteau din minti. zic ATUNCI. acum pastrez o amintire duioasa meditatiilor de franceza, de unde trag concluzia ca nu am ramas cu vreo trauma ca m-au pus sa fac ce nu-mi placea. nu mi-a folosit franceza ulterior decat putin, in sensul ca citesc reviste, inteleg ce se vorbeste langa mine, comand in franceza la restaurant in franta dar nu am avut vreun job unde s-o folosesc si asta pt ca nu m-am bagat spre asemenea joburi, neavand cine stie ce nivel la franceza (probabil n-aveam sanse.
tatalui lui nichita, de exemplu, care are alt nivel de germana decat eu de franceza, i-a folosit foarte mult germana in sensul ca 90% din joburi au fost la angajatori nemti in ro. plus burse etc. ca individul nu-si invata copilul o boaba de germana asta-i alta poveste care nu face obiectul postarii:)
pana la urma germania este cel mai puternic stat in europa, mie-mi pare normal sa doreasca parintii sa aiba copil vorbitor de germana. e foarte probabil ca-i va folosi treaba asta in vreun job, daca o sa chiar stapaneasca corespunzator limba.

ar trebui sa cumpar si eu ceva anticapuse, am tot auzit ca se impute treaba, am citit intr-un ziar titluri gen "invazie" de capuse etc. plus actorul ala serban ionescu care cica zace in pat si nu face fata tratamentul post infectare. intrebarea e: sunt eficace alifiile astea? chiar te pun la adapost de capuse, nu se prind de tine? sau nu-s prea bune?

lavi, nati e din reclama ai cu copilul care vb la telefon cu taica-sau, crezand ca e altcineva si ii spune: inchid acum ca tb sa ma sune tata si ma suna asa rar...desigur taica-sau are o reactie pozitiva, realizeaza ca nu vb suficient de mult cu fiica sa bla bla.

ioana, imi pare tare rau de situatia asta a ta noua. pt siguranta, pt a nu iesi din ritm si pentru continuitate pe cv, eu as opta pt aplicarea la orice job, mai ales daca nu mai ai rabdare acasa. pacat, mai ales ca ziceai ca-ti placea fostul serviciu, cel putin vorbeai cu pasiune de el cand ne mai recomandai una alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

'neata,

Anda, Cami, nu ma intelegeti gresit, si mie mi se pare excelent sa invete copilul o limba straina, mai ales una de larga circulatie. Toate insa pana la punctul la care mama declara ca "mi-am omorat copilul cu 4 ani de gradinita germana, naveta, meditatii". In momentul cand mama spune ca si-a "omorat" copilul nu mi se mai pare OK. Verbul pe care l-a folosit arata ca ea a considera ca a fost o suferinta pentru copil, ca si-a sacrificat copilul pentru idealul ei ca mama, sa aiba un copil vorbitor de germana. De parca asta ar fi alfa si omega, panaceu spiritual universal vorba Coreip, care merita orice sacrificiu, inclusiv al copilului.

In rest, intre mama care lasa copilul sa faca absolut ce vrea el si mama care dirijeaza fiecare pas al copilului exista o gramada de variante, de cupluri mama-copil. Compromisul dintre astea doua, "mijlocul" ca sa zic asa, e al fiecareia.

Apropo de asta, m-am certat azi dimineata cu Silviuta, ne-am despartit suparate, mai ales ea pe mine. O sa vedeti voi peste un nr de ani zise baba.

Parca e mai grea perioada asta decat perioada colicilor

Lavi 34+ si mami de 2 pustoaice mai mult sau mai putin turbulente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda, eu am avut o solutie anti-capuse de la DM. Porcaria e ca ar trebui sa te dai cu ea o data la 4 ore, asa scrie pe ea. Noi cand mergem la cabana de la munte de ex, stam 5-6-7 zile, mi-e imposibil sa ne dam cu ea o data la 4 ore. In plus, degeaba te dai in zonele expuse ca ele intra bine-mersi pe sub haine, soacra mea si-a gasit una sub san acum 2 ani fiind imbracata in trening. Virgil pe spate, si el in tricou si pantaloni lungi. Ar trebui ca o data la 4 ore sa ne dezbracam cu totii pana la piele si sa ne dam cu solutie. Inclusiv pe cap pentru ca ele se pun si pe cap, prin par, pe dupa ureche iar e un loc preferat... Solutia e "naclaioasa", deci iti dai seama.

Asa ca dupa mine, in mod practic, solutia nu e o solutie. . Singura solutie practica pt mine e ca la sfarsitul zilei sa ne controlam cu totii din cap pana in picioare si daca gasim o capusa sa o scoatem si sa incepem tratamentul cu antibiotic. Macar stim ca daca a stat, n-a stat mult. Si peste zi, mai ales la munte unde ziua e cald, mai multa lumina si stau fetele mai dezbracate eu ma uit mereu la ele, asa i-am gasit Silviei o capusa in spatele genunchiului si alta pe coapsa.

A prins lumea capuse si in parcurile bucurestene, peste tot. Sa traiesti doar in casa la lumina becului nu mi se pare o solutie.

Despre virulenta bolii iar nu stiu ce sa zic. Eu urmaresc subiectul cu Lyme de aici de pe DC. Sunt cazuri in care apar simptome grave. Pe de alta parte f multa lume daca se testeaza si isi face analiza cea mai concludenta, microscopia in camp intunecat isi gaseste spirochete, deci s-ar putea ca de fapt foarte mare % din populatie sa avem acele spirochete si la foarte putini sa se chiar declanseze boala. Dintre cei infectati vad ca fac cure dupa cure de antibiotic si nu prea ii vezi sa fie declarati vindecati, sa le dispara spirochetele. Pe de alta parte se simt cat de cat OK.

Din pacate am senzatia ca inca nu e foarte bine documentata stiintific si studiata boala asta, inca se cam bajbaie, asa ca nu stiu care ar fi conduita perfecta de urmat. Deocamdata eu merg pe urmarea tratamentului cu antibiotic in cazun in care se gaseste capusa. Dar nu stiu sigur nici daca e 100% eficient, nici daca nu cumva e inutil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cu limbile straine si germana in special, ca e mai grea - io-s intre Lavi si Anda ca viziune.
De acord cu Lavi ca daca e "un chin" la modul cum s-a exprimat mamica aia, nu are rost sa supui copilul la asa ceva. Rezultatul oricum va fi prost in final. Io-s pe principiul "ce nu-mi place, nu prea pot retine/invata".

Cu Anda iarasi sunt de acord ca trebuie insistat, nu sa te dai batut ca parinte de la primele nazuri ale plodului. Asa am patit eu: nu mi-a palcut ever germana, s-a chinuit mama cu mine sa ma invete (ea a facut prima facultate limbi germanice, prcatic e profa de germana-engleza). Nu mi-a placut si pace. Stiu chestiile basic, dialoguri, inteleg conversatiile curente. DAR, cu mintea de acum, regret ca nu am invatat-o atunci ca lumea. Mai ales ca aveam ocazia s-o fac gratis.

Lavilone, de ce te-ai certat cu Silvi?

Capuse - Dumnezeu cu mila. Crema nu-mi iua, de iesit in natura clar voi iesi. Imi ramane sa ma rog sa nu iau. Singura dilema ar fi ce-as face daca as lua de 5 ori pe ani capuse... ca tratament de fiecare data parca nu as face. Speram sa nu fie asta o dilema devenita reala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ioana, mult succes si noroc sa gasesti un job mai bun!

Cu germana, nu va mai spun decat ca eu vad infinita diferenta intre a o invata ca limba straina si a studia TOTUL in germana la scoala. Sunt 100% pro pentru prima varianta dar am dubii mari pentru a doua, de asta nici n-am facut mare caz sa ne inscriem. E absolut evindent ca urmand scoala in germana inveti la perfectie limba, dar - am vazut clar in jur - scoala germana schimba total si structura personalitatii. Nu neaparat in rau, avem nevoie si de "nemti" printre noi .

Chineza rulz oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, Silviuta se imbufneaza, deci exact-exact nu stiu care e motivul supararii. De ce m-am enervat eu de dimineata: pentru ca pe la 8 fara 2 minute bocea pieptanandu-se alene in fata dulapului, la 8 si 2 minute la fel, inca nu se spalase pe dinti, pieptanata nu era ca peria nu ii ajungea pana in partea de jos a parului. Ma enerveaza intarziatul asta, nu stiu cat o s-o mai suporte invatatoarea. E adevarat ca saptamana asta e "Scoala altfel" dar totusi. Eu o asteptam imbracata si ea se lalaia.

De ce cred ca bocea Silvia: problema blugilor mulati. Avea Silvia o pereche de blugi mulati cu elastic in partea de sus (nu cu slit) deci cei mai mulati blugi posibil. Cumparati de la H&M anul trecut cred. Super mulati, de abia si-i dadea jos pt ca treceau f greu de calcai. Ei, blugii astia erau super tociti si decolorati in genunchi si scurti cu vreo 3 degete deasupra osului de la glezna. Sambata dimineata cand s-a imbracat cu ei i-am zis ca nu mai e cazul sa-i poarte ca sunt mult prea scurti. A fost de acord, i-am pus de o parte sa-i arunc.

Dupa masa am fost pe la cumparaturi, intr-un final am gasit la H&M blugi similari, f putin diferiti in partea de jos, tot asa pe elastic sus. I-a placut cum ii vin. Eu, fericita, daca tot i-au placut, i-am luat 2 perechi, si marimea actuala si o marime mai mare, sa aiba unii si pt la toamna cand astia ii vor ramane mici (vara creste mult) si eu n-o sa mai am timp de umblat atata prin magazine. Cei mai mari i-ar fi venit bine acum dupa criteriile mele dar dupa ale ei nu, ca ii vin prea largi .

Nu mai zic ca am fost cu ea la probat vreo 15 perechi de blugi pana i-am cumparat pe cei purtati la ziua ei, nici aia n-au fost suficient de mulati dar atunci n-am gasit altii. Se gasesc extrem de greu blugi sa vina mulati pe o slabatura ca Silvia.

Ma doare spatele, mor de cald si de oboseala cu ea prin cabine, va rog sa ma intelegeti ca nu mai pot.

Eh, sambata ne-am intors noi fericite de la shopping, eu f fericita ca am rezolvat problema blugilor mulati pe termen lung.

Acasa cand ii probeaza din nou constata ca totusi sunt cam largi de la genunchi in jos , nu-i vin perfect mulati, au o oarecare lejeritate si deci nu-i plac. . Eu bineinteles f "fericita" mai ales ca luasem 2 perechi.

Azi dimineata a reluat tema, ca sa merg la o croitorie sa-i stramteze. I-am zis ca nu merg la nicio croitorie ca daca ii stramteaza mai tare de atat n-o sa si-i mai poata dezbraca (trece de calcai). Cred ca de-asta bocea pe infundate azi dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Chineza rulz oricum


de acord cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, aoleuuu! Chiar ca sunt mai buni colicii .

Cu blugii, va inteleg pe amandoua - ma epuizeaza la maxim cumpararea unei perechi. Noroc ca pentru copiii inca mai pot cumpara conform inaltimii - ei nu probeaza prin magazine decat papucii, caciulile si eventual gecile.

PS. La noi la gradi nu cred ca e saptamana "scoala altfel" - poate pentru ca e "altfel" tot timpul. Saptamana asta planteaza seminte si bulbi. Baietii nazdravani au plantat in caserolele lor si rame - spre oroarea educatoarei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, esti o fericita. Deocamdata, sau hai sa nu zic deocamdata ca sa nu zici ca iti cobesc. Ale mele probeaza TOT, mai putin chiloti, ciorapi, maiouri de lenjerie si pijamale.

Mergi la inceput