Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Jade eu am zis sa-i introduc meiul inainte de alte cereale.DAR intai sa vrea sa manance, ca ne chinuim tare.

Irinush la Braila e epidemie de pojarel.Multi copii bolnavi.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Din cartea lu' Bilic:

Mierea nu e mai buna ca zaharul deoarece :
e tot din sursa naturala ca si acesta (si sfecla sau trestia sunt plante)
este formata tot din molecule de glucoza si fructoza
se absoarbe rapid in sange si creste brusc glicemia
se metabolizeaza mai usir si mai repede , fara consum de energie
e mai densa , contine mai multe calorii la volume egale


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Neata, Neata

Sei, am luat biletele de la o agentie din Craiova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Apropo de schimbatul orei.Noi ne trezim mai tarziu cu o ora dar adoarme si un pic mai tarziu. Acum ne trezim in jur de 8 fata de 7.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Dovlecelul : 94% apa , e sarac in calorii dar bogat in acid folic, vit C , potasiu si betacaroten. Ajuta la eliminarea retentiei de apa din tesuturi , au actiune antioxidanta si de mentinere a sanatatii pielii si mucoaselor.

pt cele care sunteti la dovlecel. azi avem si noi dovlecel in meniu. amestecat cu pastarnac.



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

irinush imi pare rau pentru George cel bolnavior sa treaca.

Oana noi avem tot timpul dovlecel la meniu Ieri am pus si spanac.Eram gata gata sa afum mancarea iarasi

Jade, nici daca-l pacalesti cu ceva nu vrea sa pape T?

Eu ieri am pacalit-o cu o sticla de plastic.I-am dat-o sa se joace cu ea in timp ce papa.O sa pun si poze cum am papat noi ieri.Era ca o purcica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach , abia astept si eu spanacul! sambata asta abia punem semintele in pamant. cum prepari dovlecelul?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Salutare gagix. Din an in Pasti mai dau si eu pe aici, cand mai prind o clipa libera.
Ionela ai dreptate cu cerealele, astea expandate si indulcite sunt mai mult nesanatoase decat sanatoase. Noi mancam cereale dimineata, insa fulgi presati (orz, ovaz, secara, grau). Le pun de seara la in m u i a t in lapte iar dimineata le mancam. Mai pun si seminte de in. Doar asa am reusit sa-l reglez pe Filip cat de cat cu constipatia. Ii mai pun cate-o lingurite de cacao sau dulceata sau miere. Oricum, cerealele pt bebelusi nu intra in categoria asta.

Noi suntem bine, cel putin in mare. Din pacate si Caterina mea are dermatita atopica. Ea a avut la nastere un eritem alergic destul de nasol care se accentua de cate ori o luam in brate (de la camasile de noapte din spital spalate cu clor). A avut mult timp bubite pe fata, ne-a spus atunci ca s-ar putea sa fie DA dar ca e prea devreme de diagnosticat. Intre timp i-au disparut si ma bucuram ca n-are. Dar de cand cu dintii e jale. Baleste excesiv, o schimb de vreo 2 ori pe zi plus cateva randuri de barbite. De la bale s-a facut carne vie sub barba si pe gat. O si mananca si e extrem de agitata. A avut si cateva pete mici pe corp, uscate si rosii insa au disparut. Dar cu astea de pe gat e groaznic. E super agitata si s-ar scarpina dar nu stie. Am o cutie de creme, incerc s-o tin cat mai hidratata, o dau cu creme toata ziua. Prima oara ne-a dat la dermato o crema cu cortizon, am fost un pic sceptica dar am dat-o. S-a ameliorat de la prima aplicare, insa dupa terminarea tratamentului a revenit iritatia si mai rau. Asa ca acum o dau doar cu creme hidratante si cicatrizante. I-am schimbat gelul de dus si crema de corp, cumpar doar dermato-cosmetice. Ce sa facem, daca avem printesa sensibila... Acum vad ca e spre bine, sper sa treaca. Oricum cu diversificarea mergem incet incet. Eu am inceput cu piure de legume fierte (radacinoase ca sunt mai putin alergene). Cand a avut eruptia nu i-am mai dat nimic nou, acum i-am dat dovlecel si brocoli. Daca la Filip am mers incet si cu rabdare, la Cate o sa mergem si mai incet, in ciuda celor care bombane ca sunt fitze astea cu hrana solida bagata tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

oana, asta cu mierea mi se pare cam gogonata la tanti bilic, pe bune.
mierea are intr-adevar fructoza si glucoza insa pe langa astea mierea contine si un complex de vitamine cu adevarat benefic organismului (vit A,C,D,complexul B,, contine potasiu,calciu,magneziu,fosfor). sunt cunoscute de toata lumea efectele benefice ale acesteia.
Fructele contin si ele zaharoza si fructoza la urma urmei, nu?.

pericolul reprezentat de miere este acela al botulismului, de aceea nu trebuie consumata de copii mai mici de 2 ani si faptul ca prin preparare termica (la peste 40 de grade) isi pierde proprietatile benefice.

Zaharul nu contine absolut niciun nutrient, este o calorie falsa, ca si alcoolul, ba mai mult corpul nostru isi foloseste propriile resurse (vit B, calciu, magneziu, crom, cupru) pentru a neutraliza zaharul din sange. ca bonus creeaza dependenta (nu e banc, s-a demonstrat stiintific) si in procesul de prelucrare a lui se folosesc aditivi (e-uri) periculosi pentru sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Buna dimineata,
pentru cine doreste ,pentru cine pofteste

Alex -sa aveti drum bun,fara peripetii iar Clara nici sa nu simta ca ''zboara''!

May-cum a fost azi noapte?

Ionela -am mai citit si eu ceva asemanator despre asa zisele cereale integrale ,mi-a trimis sotul un link...ce trist...doar afaceri ,afaceri sa se imbogateasca cativa si altii sa se indobitoceasca.

Seidana ,pe la cat iti convine tie?

Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


Neatza..

Creola in principiu imi convenea la orice ora, insa acum de dimi mi-a zis mama ca tata ajunge l noi pe la 12, sa vad cat sta si cum, si daca venim te sun ... teoretic numai pe la 3-3.30 as ajunge in cj, dar cred ca e tarziu pt tine.. sau nu?

Mergi la inceput