@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Multumesc mult pentru sfaturi. Sunteti grozavi! Mesterii nostri au spus la fel, mai intai parchet apoi usi, nenea care ne pune parchetul a spus ca putem masura linistiti pt inaltimea usilor ca ne va spune el cu cat se va inalta parchetul fara sa fie pus. Ma mai gandesc la glafuri ca nu am pus la geamuri si tb: pe interior m-am gandit din pvc, iar pt exterior voiam sa va intreb, e ok din gresie exterioara?

De care usi interioare ne recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Gardul nostru lateral arata asa http://family.webshots.com/photo/2561128720101635539MQtqCj, iar in fata vom face, ceva in genul a ce a aratat bird70, am vazut noi un model!

Pe card am dat cu o solutie din asta http://www.deutek.ro/produs/deutek/grunduri-si-adjuvanti/grunduri-pentru-lemn-si-metal/grund-lemn/6-23-31-65 ( dar am dat doar pe o parte).


Am vrut si noi sa-l facem singuri, insa, cum copii sunt inca mici nu am reusit sa ne organizam, a cautat sotul un om sa-l ajute si nu a gasit ( ca singur nu se poate, trebuie sa tina cineva stalpi, blanile alea etc), mesterii nuprea se bagau la garduri ca aveau case in constructie si ca e manopera mica...abia am reusit sa gasim pe cineva, au facut lucrarea printre alte lucrari si calitatea este foarte proasta.

Daca imi poate spune cineva ce mai putem face sa o dregem cumva, bordura de beton, am vazut-o noi de atunci ca este cam fragila...insa dupa iarna asta pur si simplu se zobeste, se macina asa cimentul....a fost facut betonul manual ( la betoniera din aia mica), insa nu cred ca are viata prea lunga. Suntem foarte suparati pe tema asta, mai ales ca am imprumutat bani sa facem o treaba....stalpii, lemnul fierul beton sunt de calitate am zis sa il facem bine...dar cimentul este varza!

Despre interioare deocamdata nu stiu nimic, insa va citesc cu interes :).

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Un gard ca-n poza intra si el in discutie....vezi ca l-am enumerat..Cui ii place din beton???..Nu ne-am gandit sa-l facem noi..pentru nu ne pricepem..noi cu medicina..cu altceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ce imi place sa va citesc!!!

citesc si zambesc usurata....noi am terminat cu totul!! suntem mutati in casa noua de la inceputul lui ianuarie si tareeeee bineeeee este!!

va urez mult succes si nu uitati un lucru: nu incercati sa faceti economie la lucrurile importante!!

noi acum suntem la partea cu pavajul, gazonul.... alta cheltuiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Un gard ca-n poza intra si el in discutie....vezi ca l-am enumerat..Cui ii place din beton???..Nu ne-am gandit sa-l facem noi..pentru nu ne pricepem..noi cu medicina..cu altceva..

Nici noi nu ne pricepeam pana acum cativa ani. So noi tot in sanatate lucram . Dar dezamagiti de preturile mari si calitatea nesatisfacatoare a manoperei, ne-am apucat sa mesterim in jurul casei singuri. De atunci am invatat enorm de mult si acum suntem mesteri . E usor in ziua de azi ca exista multe produse mai accesibile pentru incepatori, si multa informatie pe internet. Noi speram sa terminam curtea saptamana care vine. A fost o munca titanica pe langa joburile full-time pe care le avem, dar rezultatul este minunat si a costat o fractiune din pret.

Eu nu am fost niciodata o fetita cu funtita , am fost mai interesata sa joc fotbal decat sa sar coarda si cand am ajuns aici am fost asa impresionata de femeia australiana care stie sa mestereasca. Majoritatea colegelor mele (care au profesii bine platite) stiu sa puna faianta, sa repare in jurul casei, inteleg cum functioneaza canalizarea, electricele, etc. E adevarat ca pe aici, in sanatate nu se duc mimoze, ci femei puternice si descurcarete.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

BB YASMI, de care centrala ai??? SI ce putere are? Noi ne gandim la un Weissman de 24 kw, pt o suprafata de 68 mp/nivel, casa p+1. Ce parere aveti de centrala? Instalatorul a spus ca nu vor fi probleme cu centrala, va face fata pt ce avem noi nevoie. Doar ca ne=-a recomandat sa aiba boiler incorporat.

Va mai cer un sfat: avem parchetul acesta http://family.webshots.com/photo/2633063990043849721PpUEgy si suntem in cautare de usi...peretii vor ramane albi, nu le dam culoare. Intrebarea mea este: ar da bine usi de culoare wenge? Iar la mobila in living tot inchisa la culoare ar merge? Nu vrem ceva incarcat, nu avem casa mare, vrem livingul cat mai aerisit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Inbox, poti sa dai un pret aproximativ la lemnul pentru gard?
si noi vrem sa facem gardul cat mai curand, si ne gandeam tot la ceva din lemn, pe orizontala sau verticala; asteptam oferta de la constructor pentru soclu de beton si stalpi, si vroiam sa ne cumparam singuri lemnul.
Legat de acoperis, poate ma puteti ajuta: ce culoare de acoperis ati alege la o casa alba placata cu lambriuri de lemn? avem o mare dilema legata de culoare
succes la construit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi am luat uluca din targul saptamanal, ne-a recomandat constructorul cativa producatori care veneau cu ea din zona de munte. Am dat 1.8 lei pe uluca de 180/80cm groasa de 25mm;taiata la doua foi,( nu stiu ce inseamna asta, cert este ca nu a mai trebuit sa fie rindeluita ca arata foarte bine asa cum era ea taiata). Un lat 6 lei de 2m lungime si grosime 5cm.
Acuma calculezi si tu pe cati metrii liniari ai, daca lasi ceva spatiu intre uluci, noi am lasat putin spatiu care s-a mai marit acum cam la 1cm, fiindca s-a mai uscat lemnul.
Ce te sfatuiesc, daca iei de la particulari, sa fii atenta cand primesti marfa, fiindca noi am vorbit ceva si cand ne-a adus uluca era multa cu coaja pe ea, bineinteles ca le-a luat sotul la mana si i-a dat inapoi tot ce nu i-a convenit.

La stalpi, noi am pus din fier, pe patrat, am gasit capace din plastic pe net( ca sa nu ploua in ei si sa rugineasca), exact in culoarea in care i-am vopsit, arata foarte bine...



Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

onitza nu ma pricep la partea cu centrala, sotul dupa mai multe cercetari si analize a constatat ca cea mai buna si potrivita pt noi este ARISTON GENUS. daca vrei sa vezi cum a iesit si casuta noastra cand esti online imi dai un Pm si iti trimit link pe pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Onitza: noi am pus glafuri interioare pvc, ext aluminiu. Cred ca daca aveti cu ce sunt mai frumoase decat cele cu gresie cele cu granit/marmura.

Legat de centrala : pentru 130 m e ok de 24Kw. Este bine sa aiba boiler ca sa nu existe intreruperi la apa calda. Exista boilere separate care merg si pe gaz si pe electric. noi n-am prevazut spatiu pentru asa ceva si am luat o centrala cu boiler de 60l. Nu am avut niciodata probleme cu apa calda desi n-am folosit inca toti toate baile in acelasi timp. Interesati-va de o centrala in condensatie s-ar putea ca in timp sa ajungeti mult mai ieftin chiar daca acum e mai scumpa. Daca mai vreti detalii va dau ca aici aproape am devenit expert.

Madalina: pretul ala la glet e foarte mare, noi am dat 10-11 ron tot la 3 maini.

Mergi la inceput