@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Situatia mea este diferita, eu am deja un proiect, facut de firma de specialitate, l-am platit cu sudoarea fruntii , facut special pt mine.
Este insa pe structura de lemn si, intre timp, am auzit ca ar fi mai bine pe structura metalica. Este adevarat? De aceea ma gandeam daca se poate folosi (de catre un arhitect!) proiectul pe care il am sau trebuie facut de la capat (pe alti bani, desigur).
Ce parere aveti?


Daca iti convine asezarea camerelor si cum arata, poate fi luat ca punct de plecare. Ca punct de plecare insemnand strict ca poza, totul ca trebui recalculat, redimensionat, reconsiderat.
Deci, practic alt proiect. Deci, practic alti bani.
Nu inteleg de ce o casa pe structura metalica este mai buna decat una pe lemn. Poti sa explici?
Sunt doua materiale diferite. Casa va fi buna sau proasta indiferent care din ele este utilizat functie de calculul si dimensionarea ei. O casa de lemn este exceptionala daca e dimensionata corect, astfel incat sa nu iti cada in cap. O casa pe structura metalica este exceptionala, la fel, atata timp cat e dimensionata corect si nu iti cade in cap.
Tu in interior nu vezi structura. Deci pentru tine mare diferenta nu e, din punct de vedere a ceea ce vezi tu.
Da, va rezulta o structura mai zvelta, vei castiga niste centimetri in plus la camere. Dar cam atat.
Mie personal mi-ar place mai mult pe lemn, daca ar fi sa aleg intre structura de lemn si structura metalica.
La structura metalica trebuie sa te gandesti ca oricum, metalul dupa 100 de ani isi modifica proprietatile si se recomanda a nu se mai folosi structura respectiva, vezi demolarea zgarie norilor din afara care sunt pe structura metalica, vezi inlocuirea elementelor sau scoaterea din folosinta a poduri celebre pe structura metalica si tot asa.
Daca tot ai proiectul facut pe lemn si este facut bine si casa arata cum ti-ai dorit, foloseste-l cu incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Iti recomand un pic de pod. Fara placa de beton peste parter, doar dulapi peste structura de rezistenta, izolatie (din polistiren, vata, pluta) si dusumea.

Spune-mi, te rog, in aceasta configuratie se va putea "calca" in pod? Pot depozita acolo lucruri? Sau se poate rupe si pic in casa?
Tu recomanzi pod doar ca izolatie, nu?
Ulterior, daca se va dori, se va putea construi o mansarda micuta in pod?


Depinde cum vrei sa il faci. Daca vrei sa si depozitezi lucruri acolo si sa poti umbla in pod trebuie sa ii spui proiectantului asta si constructorului si va fi asa cum iti doresti. Gandeste-te ca sunt case exclusiv din lemn cu etaj si mansarda si se umbla si la etaj si in mansarda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

La noi se prefera case cu structura de otel din cauza termitelor, dar nu cred ca e o problema in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Foarte bine punctat Bird, trebuie tinut cont si de aceste conditii.
In Romania nu sunt probleme cu termitele, iar pentru ceilalti posibili daunatori lemnul se trateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Sfat, sa prevezi un cos ( poate vreodata puneti o soba, un semineu pentru caldura) si geam la pod...se pot face si dupa, dar deranjul si costurile sunt mai mari.

Multumesc pt sfaturi, m-am uitat pe proiect si ma simt mai bine vazand ca arhitectul nostru a prevazut si cosuri si geam la pod :)
Succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Nu inteleg de ce o casa pe structura metalica este mai buna decat una pe lemn. Poti sa explici?

Iti spun ce mi s-a spus si mie: dezavantaje casa lemn: "lemnul lucreaza" - aici ma gandesc ca nu mi se vor mai inchide bine usile si ferestrele... "lemnul arde indiferent cat de ignifugat e", ceea ce presupun ca nu prea se intampla la metal.
Dar ceea ce ai spus tu despre demolarea constructiilor de metal este un argument foarte puternic contra, plus complicatiile unui alt proiect... Cred ca o sa raman la lemn :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Iti recomand un pic de pod. Fara placa de beton peste parter, doar dulapi peste structura de rezistenta, izolatie (din polistiren, vata, pluta) si dusumea.

Spune-mi, te rog, in aceasta configuratie se va putea "calca" in pod? Pot depozita acolo lucruri? Sau se poate rupe si pic in casa?
Tu recomanzi pod doar ca izolatie, nu?
Ulterior, daca se va dori, se va putea construi o mansarda micuta in pod?
Depinde cum vrei sa il faci. Daca vrei sa si depozitezi lucruri acolo si sa poti umbla in pod trebuie sa ii spui proiectantului asta si constructorului si va fi asa cum iti doresti.

Ok, am deja proiectul gata facut, nu (cred ca) i-am spus proiectantului ca vrem asta, asa ca voi reformula intrebarea: daca podul NU a fost gandit pt depozitare si loc de joaca, se mai poate modifica in momentul constructiei, astfel incat sa pot face aceste lucruri? Sau e ireversibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu e ireversibil, se mai pot face modificari, adaptari, doar sa spui din start ce vrei.

In ceea ce priveste posibilele incendii, da, asa e, orice arde indiferent cat de ignifugat e. Si o constructie pe structura metalica arde, ca doar numai structura e metal, restul nu...
La casele de lemn se iau diverse precautii, ceva mai mari decat la casele pe alte structuri (metal, beton-caramida, etc.) in sensul ca se utilizeaza de exemplu gipscarton rezistent la foc (asta inseamna o rezistenta la foc mai mare decat celalalt, adica arde dupa un timp mai lung de expunere decat celalalt, nu ca nu arde deloc) instalatia electrica se face utilizand materiale tot asa cu un grad de rezistenta la foc mai mare, dar asta discuti cu proiectantul si constructorul. Sunt ceva mai scumpe, dar merita, pentru confortul tau psihic si nu numai.
Ca sa vorbim in general, in state si canada predomina casele cu structura de lemn si nu sunt exagerat mai multe incendii decat in alte parti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sigur ca se poate, Rozi.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

[...] instalatia electrica se face utilizand materiale tot asa cu un grad de rezistenta la foc mai mare [...]

Ma bucur sa aud ca mai pot modifica, multumesc!

Si pt ca tot v-am prins binevoitori, spuneti-mi si mie daca, atunci cand mi-au dat planurile (dosarul pe care l-am depus pt a obtine autorizatia de constructie), nu trebuia sa-mi dea si proiectul pentru instalatia electrica, sanitara si ce-o mai fi? Sau astea le fac cu altii, pe alti bani?

Mergi la inceput