Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Magazine, Produse, Servicii - EVALUARI

Blue Air si factorul uman

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

admin

966 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui admin  Apasa aici sa vezi MSN Mesangerul lui admin Adauga semn de carte la mesaj Trimite admin un Mesaj Privat  Reply with Quote

Blue Air si factorul uman

Recent am zburat cu Blue Air.

Plecam pentru 3 zile asa ca nu mi-am luat bagaj mult. O gentuta mica care avea 4 kg in care aveam cateva haine + un rucsac unde aveam laptopul. Cred ca in total aveam 7 Kg. Am ales special sa calatoresc foarte "light" pentru ca imi doream sa ies repede din aeroport la destinatie.

Am facut ceck-in online dar am uitat acasa Boarding Pass-ul asa ca m-am prezentat la ghiseu. Angajata Blue Air a observat ca nu fac check in la nici un bagaj si m-a intrebat: ce bagaj aveti? I-am aratat gentuta si a spus ca este OK dar pentru ca langa dansa era o "sefa" a spus: da dar aveti si rucsac! Deci aveti 2 bagaje, deci trebuie sa faceti check in la unul din ele!

Am incercat sa explic ca este foarte mic, ca doresc sa ies repede din aeroport, nimic. Regulile sunt reguli! Am acceptat punctul de vedere pentru ca si mie imi plac regulile dar intuind care era problema am propus o solutie de mijloc: am o idee! Va platesc pentru acest bagaj (fiecare bagaj se plateste la Blue Air) dar lasati-ma sa il i-au cu mine in avion ca sa pot sa ies repede la destinatie. Rapunsul: NU SE POATE!

Dupa vreo 5 minute de parlamentari am cedat! Regulile sunt reguli! Dar acum vine marea dezamagire: La poarta, zeci de pasageri aveau cate 2 (unii chiar 3) bagaje da mana, si nu micute ca al meu ci genti in toata regula! "Sefa" cu care argumentasem mai devreme statea tantosa si supraveghea scanarea boarding-passuirlor.

Can am ajuns langa dansa am privit-o ironic. In momentul imediat urmator s-a vexat si s-a repezit efectiv la o doamna care avea 3 bagaje! I-a facut scandal monstru si a spus ca trebuie sa platesca 100 EUR ca altfel vai si amar. In acest timp, pe langa dansa treceau in liniste zeci de pasageri cu 2 genti mari, doamne cu poseta + o geanta de mana, majoritatea cu minim 2 bagaje!

In avion am rasfoit revista Blue Air. Acolo am gasit un interviu cu Sherif Ussama, Director General Blue Air. La intrebarea: ce va deosebeste de alte companii low cost raspunsul a fost ceva de genul: "Factorul uman! La compania noastra stai de vorba cu oameni nu cu un calculator!"

Ei bine, pot sa afirm ca am stat de vorba cu un calculator si nu cu un om! Un calculator care a aplicat orbeste regulile fara sa dea dovada de flexibilitate... Rezultatul: un client in minus!

In rest... regulile sunt reguli!
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

andacos

6554 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si Wizzair-ul are aceasi politica referitor la bagajul de mina,posetele doamnelor sunt considerate bagaje de mina,deci nu mai potzi avea alt bagaj!Ori bagi posetain bagajul de mina,ori platesti,ori tzi se face un scandal monstru de catre vreun angajat mai permisibil asa!

Dar asa cum spui si tu,regulile sunt reguli si ne conformam!

editez sa spun ca la Germanwings,doar laptopul singur este considerat deja bagaj de mina!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Editat de - andacos on 22/03/2012 17:01:14
Mergi la inceput

carmaw

1638 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarmaw Adauga semn de carte la raspuns Trimite carmaw un Mesaj Privat  Reply with Quote
Impartial ca tot romanul nu??
Am 'calatorit' recent cu acest BA...oribil
Sarlatanie la preturi de super lux,toate asortate la conditii de zbor penibile
Nu mai scriu caci nu merita osteneala!!
De evitat!!
Mergi la inceput

admin

966 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui admin  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui admin Adauga semn de carte la raspuns Trimite admin un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sa fiu bine inteles. Nu am nimic cu regulile. Regulile sunt publicate pe site si iti dai acordul cand iti cumperi bilet.
Bila neagra este pentru:
1. Regulile nu sunt aplicate uniform la toata lumea.
2. Modul inflexibil de gandire. Persoana la care am facut referire vede in fiecare zi sute de oameni care se imbarca. Stie foarte bine ca multi vin si trec cu genti foarte mari, cu 2-3 bagaje si inchide ochii. Eu aveam o gentuta de 4kg. 40 de cm lungine (erau 3 camasi in ea), si m-am oferit sa platesc penru ea ca al 2-lea bagaj. Geanta nu ocupa spatiu in avion. Singurul lucru pe care l-am cerut a fost sa o pot lua in avion ca sa nu mai astept la aterizare si sa pot sa ies direct.
3. Am trecut peste acest evenimet dar asa cum am mai spus m-am sesizat la interviul Dl. Ussama.

In rest nu am nimic cu Blue Air si le urez multe ore de zbor si mult spor.
Mergi la inceput

A_Iulia

9928 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am vazut procedura. La ghiseul de check-in, esti intrebat ce bagaje ai. Le arati si pe cele de mana. Bineinteles ca majoitatea nu arata decat ceva simbolic - restul bagajelor de mana le au undeva ascunse, habar n-am. Oamenii sunt cum sunt.

E drept ca "ar putea" sa mai faca o selectie la gate, cand fac boardingul. Totusi nu cred ca asta e procedura. Se merge pe increderea in ce spune omul la ghiseu.

Ca atare...eu cred ca s-a aplicat regulamentul corect in cazul de fata. Ca nu li s-a aplicat tuturor o fi frustrant, dar nu e corect sa crezi ca din acest motiv nu ar fi trebuit sa-ti fi aplicat regulamentul si tie.
Mergi la inceput
brianamica
brianamica

1591 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibrianamica Adauga semn de carte la raspuns Trimite brianamica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am avut o experienta si mai si cu ei. Am platit bilet cu insotitor pana in Romania si respectiva insotitoare....pur si simplu a lasat copii in sala de asteptare. Noroc ca una din fete are 14 ani si a putut sa gasesc la ce "gate" trebuie sa mearga pentru avionul de Bucuresti !

A fost incredibil !Iar in avion una din angajate a intrebat-o unde e insotitorul.....hahaha....de parca copilul ar fi trebuit sa stie unde a disparut domnisoara dupa ce le-a parcat pe un scaun dandu-le instructiuni pe ce panou sa se uite !

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”

SA LUPTAM IMPOTRIVA LOR

www.flickr.com/photos/9344489@N02/" target="_blank">POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...
Mergi la inceput

nadaflorilor

1985 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinadaflorilor Adauga semn de carte la raspuns Trimite nadaflorilor un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am zburat cu taromul si am avut cu mine: poseta (care e ra o gentoaie), laptopul si bagajul de mana, adica o geanta de voiaj cu hainele...m-au lasat cu ele in avion, nu am ascuns nimic, am avut totul atarnat de mine....la intoarcere insa am facut greseala sa cumpar o schita/ portret pe un format A2...eh , pentru acest A2 nu m-au lasat sa mai intru in avion cu gentile..asa ca am pus geanta cu haine la cala

la lufthansa am intrat cu poseta(o gentoaie destul de maricica) si rucsac...

apoi prin aeroport am vazut fel de fel de lume cu sacose din alea turcesti, pai alea clar nu corespund cu dimensiunile...si totusi sunt lasati cu ele in avioane (nu stiu pe ce rute sau cu ce companii zburau...i-am vazut la terminale, dupa check-in)

cred ca totusi depinde mult si de factorul uman

Nina,mami de,

Editat de - nadaflorilor on 30/09/2012 23:17:38
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com